Przewiń do artykułu

Ranking Pro Quality Oknotest.pl otwiera się na konsumentów

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Po trzech latach funkcjonowania, Ranking Pro Quality jest jedną z najczęściej odwiedzanych podstron portalu Oknotest.pl. Zyskując z roku na rok na popularności, niektórych producentów drażni, innych inspiruje, a jeszcze inni udają, że nie wiedzą o jego istnieniu. W każdym bądź razie działa, ma się świetnie, dlatego, jak co roku o tej porze, informujemy czytelników o tym co działo się i co będzie w nim działo się w najbliższej przyszłości.

Ranking Pro Quality - źródło informacji technicznej

Dzięki systematycznemu gromadzeniu wyników badań wstępnych typu, (ITT), wykonywanych przez notyfikowane laboratoria na zlecenie producentów, Ranking Pro Quality jest największym powszechnie dostępnym źródłem wiarygodnej informacji technicznej dotyczącej właściwości użytkowych polskich okien i drzwi balkonowych z PVC-U. W Rankingu notowanych jest 100 firm, a już tylko pięć pierwszych udostępnia wyniki badań aż 154 konstrukcji w obrębie 40 różnych produktów.

Miejsce w Rankingu Producent Liczba zbadanych produktów Liczba zbadanych konstrukcji
1 Vetrex 7 32
2 Oknoplast 9 46
3 Teamplast 4 22
4 AdamS 12 35
5 Delta 8 19
  Razem: 40 154

Dzięki udostępnionej w Rankingu funkcji porównywania poziomów właściwości użytkowych podobnych produktów pochodzących z różnych źródeł każdy z inwestorów lub projektantów na długo przed zakupem może zorientować się o przydatności okien danego producenta do przewidywanego przez siebie zastosowania. Mechanizm porównywania właściwości użytkowych, to jedyna w swoim rodzaju i chyba jedyna dostępna w polskiej sieci internetowej możliwość sprawdzenia, czy proponowana cena wyrobu odpowiada jego wartości użytkowej.

Transparentny segment Premium

Nie jesteśmy zwolennikami jakiegokolwiek segmentowania produktów i producentów, jednakże w trzecim roku funkcjonowania Rankingu nie pozostaje nam nic innego, jak stwierdzić, że w ścisłej czołówce top 5, większość, to producenci, którzy od lat pozycjonują swoje marki produktowe, jako marki Premium albo tacy, którzy głośno i wyraźnie zgłaszają swoje aspiracje do pozycjonowania produktów w tym segmencie. Vetrex, Oknoplast i AdamS, to marki ogólnopolskie, z reguły dobrze znane nabywcom okien, których przedstawiać nie trzeba. W tym doborowym gronie warto zwrócić uwagę na firmę Teamplast ze Stradomii Wierzchniej, która od pewnego czasu, systematycznie i pewnie pięła się w tabelach Rankingu, aby wiosną tego roku dołączyć do elitarnego grona producentów okien segmentu Premium. Według nas świadczy to o tym, że kierownictwo firmy zdecydowanie postawiło na budowę wizerunku marki jako kompetentnego i odpowiedzialnego partnera inwestorów zainteresowanych pozyskiwaniem okien i drzwi balkonowych z PVC-U o wysokiej wartości użytkowej oraz potwierdzonej jakości, wytwarzanych w powtarzalnych, a także szczegółowo kontrolowanych przez jednostki zewnętrzne i zakładową kontrolę produkcji procesach produkcyjnych. Gratulujemy firmie wyrwania się z kręgu beznadziejnej i marnej konkurencji cenowej wierząc, że ambicją firmy będzie teraz wspinać się na sam szczyt, czego jej życzymy w jak najkrótszym czasie przy rosnącym zainteresowaniu inwestorów i nabywców okien.

Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji, bo wydaje się już pewnym, że to czym różnią się producenci okien segmentu Premium od reszty rynku okiennego, to podejście do zagadnień techniki okiennej, jakości oraz wartości użytkowej okien i drzwi balkonowych, a przede wszystkim jasnej, wiarygodnej i dostępnej informacji o produktach. Dobre okna nie boją się porównań w żadnym zakresie, a ich cena odpowiada realnej i potwierdzonej wartości użytkowej.

Konsumencka przyszłość Rankingu

Konsumencki charakter Rankingu wynika już choćby z faktu, że tworzony jest przez niezależny portal internetowy, który produkcją i sprzedażą okien nigdy się nie zajmował i zajmować się nie zamierza. W tym sensie, jesteśmy najzwyklejszymi konsumentami, takimi samymi, jak przeciętny nabywca okien i drzwi balkonowych. No może tylko wiemy o nich nieco więcej i to wszystko. Gromadząc i udostępniając informacje o poziomach właściwości użytkowych staramy się zachęcić inwestorów do samodzielnej oceny przydatności wyrobów do przewidywanego zastosowania, czyli działania przedkontraktowego zalecanego przez normę PN-EN 14351-1+A1:2010. W tym względzie, podobnie jak Europejski Komitet Normalizacji uważamy, że jak płacić, to tylko za okna i drzwi balkonowe, których cena odpowiada wartości użytkowej i naszym indywidualnym konsumenckim oczekiwaniom w tym względzie.

Wydaje się jednak, że udostępnianie wiarygodnej, obiektywnej wiedzy o produktach wynikającej z wyników badań nie do końca już satysfakcjonuje użytkowników Rankingu i chcieliby oni uzyskać większy wpływ na jego tworzenie. Od pewnego czasu jesteśmy zachęcani do wprowadzenia funkcji, które umożliwiałby wyrażenie przez nabywców okien także własnych opinii. Kupujemy tę myśl i wchodzimy w temat. Sami jesteśmy ciekawi, co wyjdzie z porównania obiektywnych wyników badań z jednostkowymi opiniami użytkowników okien. Prosimy jednak o trochę cierpliwości, ponieważ wprowadzenie nowych funkcji wymaga sporych przeróbek w obrębie Rankingu. Postaramy się uporać z zadaniem i zdążyć przed końcem bieżącego roku tak, aby nadchodzący rok 2019 ogłosić w portalu Oknotest.pl rokiem konsumenckiej opinii o producentach, sprzedawcach, oknach i ich montażu.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?