Przewiń do artykułu

Ranking Pro Quality w nowej odsłonie

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Już niedługo udostępnimy czytelnikom nową odsłonę Rankingu Pro Quality! Dzięki większemu zasobowi informacji oraz nowym funkcjonalnościom będzie teraz równie użytecznym narzędziem zarówno dla architektów, inwestorów, jak i sprzedawców okien z PVC-U. Tym pierwszym ułatwi porównywanie właściwości użytkowych oraz wybór okien zgodnie z zaleceniem normy PN-EN 14351-1+A1:2010, tym drugim techniczno-marketingową samoocenę.

Ranking Pro Quality 2015

Od chwili powstania, Ranking Pro Quality na stronie www.oknotest.pl odwiedziło blisko 500.000 czytelników. Szacujemy, że co najmniej 70% z nich to nabywcy okien i drzwi balkonowych z PVC-U. Dla wielu, obecność i pozycja producenta w Rankingu była z pewnością dodatkowym argumentem motywującym do kontaktu lub zakupu. To całkiem niezamierzony skutek istnienia Rankingu. Jego podstawowym celem było budowanie świadomości, że o wartości użytkowej okien w mniejszym stopniu decydują komponenty użyte w produkcji, w większym osiągane poziomy właściwości użytkowych oraz zarządzanie procesami produkcji w sposób gwarantujący powtarzalność osiągów. Sygnały od czytelników oraz rynkowe zachowania coraz liczniejszej grupy nabywców pokazują, że Ranking spełnił swoje zadanie i pora pójść już o krok dalej.

Część „techniczną” Rankingu Pro Quality 2015 dostosowano do naczelnej zasady przynoszonej przez normę PN-EN 14351-1+A1:2010 mówiącej, że o możliwości zastosowania okna w obiekcie powinno decydować porównanie poziomów właściwości zbadanych przez producenta do poziomu właściwości wymaganych i oczekiwanych przez inwestora, architekta lub projektanta z uwzględnieniem wymagań przepisów krajowych. W części „handlowej”, Ranking nadal koncentruje się na zagadnieniach zarządzania jakością i ochrony konsumentów, a także dostępności podstawowych, (w opinii oknotest.pl), informacji z tego zakresu na stronach internetowych producentów okien z PVC-U.

Nowe informacje i funkcje Rankingu Pro Quality 2015

Czym będzie różnić się „nowy” Ranking Pro Quality od „starego”? Ilością informacji i możliwością faktycznego porównania ustalonych w badaniach poziomów właściwości użytkowych okien i drzwi balkonowych. To istotna zmiana, bowiem do tej pory w części „technicznej” rankingu prezentowaliśmy wyłącznie poziomy właściwości użytkowych dla jednej dowolnej wielodzielnej konstrukcji okiennej. W nowej odsłonie prezentujemy poziomy właściwości użytkowych dla 10 różnych konstrukcji okiennych, takich jak:

 1. Okna jednoskrzydłowe
 2. Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe (S ≥ 865 mm; H ≥ 2095 mm)
 3. Jedno lub dwurzędowe okna dwudzielne/dwuskrzydłowe ze stałym słupkiem
 4. Okna jednorzędowe dwudzielne/dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem
 5. Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem (S ≥ 1660 mm; H ≥ 2095 mm)
 6. Jedno lub dwurzędowe okna trójdzielne/trzyskrzydłowe
 7. Jedno lub dwurzędowe okna czterodzielne/czteroskrzydłowe
 8. Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
 9. Drzwi balkonowe unośno-przesuwne HST
 10. Jedno lub wielodzielne okna i drzwi balkonowe o kształtach nieprostokątnych

Co nie mniej ważne, w nowym Rankingu prezentujemy właściwości użytkowe dla wielu produktów handlowych tego samego producenta o ile tylko przeprowadzono dla nich wstępne badania typu. O pozycji producenta i produktu w części „technicznej” Rankingu decyduje teraz zsumowana ilość punktów wynikająca z ilości przebadanych konstrukcji, zakresu zlecanych badań i uzyskiwanych poziomów właściwości użytkowych konstrukcji okiennych w obrębie każdego ze zbadanych produktów handlowych. Dodatkowym bonusem są punkty za udział producenta w programie badań Pro Quality Oknotest.pl. Rozszerzając katalog konstrukcji do 10 najczęściej sprzedawanych, stwarzamy okazję nie tylko do wymaganych normą PN-EN 14351-1+A1:2010 porównań, ale przede wszystkim ograniczamy przypadkowość ocen i wyników.

Ranking Pro Quality 2015 premiuje firmy o rozbudowanym asortymencie produktów handlowych sprawdzonych pod względem technicznym, dbające o powtarzalną i wysoką wartość użytkową każdego z nich, a tym samym dbające o rzeczywistą, powtarzalną wysoką jakość okien i drzwi balkonowych.

Informacje do części „technicznej” Rankingu 2015 pochodzą bezpośrednio ze stron internetowych producentów albo z przesyłanych na adres kontakt@oknotest.pl kopii świadectw, sprawozdań z badań i innych dokumentów. Pod uwagę bierzemy wyniki z badań ITT zleconych przez producentów oraz wyniki badań konstrukcji w ramach programu Pro Quality. W Rankingu Pro Quality 2015 nie są i nie będą uwzględniane wyniki tzw. badań kaskadowych.

W części „handlowej” Rankingu Pro Quality 2015 ocenie podlega przede wszystkim dostępność informacji technicznej i handlowej. Podstawowe obowiązki informacyjne sprzedawców okien wynikają obecnie z art. 5461 K.c oraz art. 8 Ustawy o prawach konsumenta. Ze względu na ciągle rosnące znaczenie internetu, jako źródła informacji uważamy, że wiele z nich powinno znajdować się na stronach internetowych, dając nabywcom możliwość zapoznania się z nimi jeszcze przed zawarciem umowy. W Rankingu Pro Quality 2015 rezygnujemy z uznaniowej oceny jakości przekazywanej informacji, koncentrując uwagę wyłącznie na jej dostępności w zakresie:

 • Posiadania i wdrożenia systemu zarządzania jakością ISO 9001.
 • Dostępności aktualnego świadectwa systemu zarządzania jakością na stronie www.
 • Prowadzenia Zakładowej Kontroli Produkcji pod nadzorem jednostki notyfikowanej.
 • Dostępności aktualnego świadectwa o nadzorze nad ZKP na stronie www.
 • Dostępności świadectw/sprawozdań z badań, w tym badań ITT na stronie www
 • Posiadaniu pisemnej wersji karty gwarancyjnej.
 • Dostępności treści karty gwarancyjnej na stronie www.
 • Posiadaniu firmowej instrukcji montażu.
 • Dostępności firmowej instrukcji montażu na stronie www.
 • Uczestnictwia producenta i jego partnerów handlowych w Programie Rekomendacji Pro Quality.

Informacje do części „handlowej” Rankingu 2015 są pozyskiwane bezpośrednio ze stron internetowych albo mogą być przesyłane przez zainteresowanych producentów w postaci kopii świadectw i dokumentów drogą elektroniczną na adres kontakt@oknotest.pl.

Wybór firm do Rankingu Pro Quality 2015

Wybór firm do rankingu jest losowy i całkiem przypadkowy. Podobnie, jak wielu nabywców okien wpisujemy w wyszukiwarkę internetową odpowiednią frazę i korzystamy z wyników wyszukiwania odwiedzając kolejne strony producentów okien w poszukiwaniu informacji istotnych z punktu widzenia Rankingu Pro Quality 2015. W tym celu zaglądamy także na strony portali publikujących informacje reklamowe pozyskiwane od producentów albo agencji reklamowych. Na starcie znajdziecie w tabelach Rankingu marki około 100 producentów okien i drzwi balkonowych z PVC-U, w tym takich jak:

 1. ABAKUS S.A.
 2. ABM Jędraszek Sp. j.
 3. ADAMS
 4. ADRO Sp. j.
 5. ALPORT s.c.
 6. ALSECCO Sp. z o.o.
 7. ALTOM Sp. z o.o.
 8. AM Okna Sp. z o.o.
 9. AMB BABST Sp. z o.o.
 10. AMBERLINE Sp. z o.o.
 11. AMEX-BĄCZEK P.P.H.U.
 12. ASBUD P.H.U.
 13. Avante TECHNIKA OKIENNA S.A.
 14. AWILUX Sp. z o.o.
 15. BAJCAR
 16. Bałtycka Fabryka Okien Sp. z .o.o.
 17. Białostocka Fabryka Okien
 18. BOGDAŃSKI Fabryka Okien i Drzwi
 19. BORAM P.H.U.
 20. BRACIA BERTRAND Sp. z o.o.
 21. BUDVAR Sp. z o. o.
 22. CHWIL P.H.U.P.
 23. DAKO Sp. z o.o.
 24. DANKAR Sp. j.
 25. DEFOR S.A
 26. DEKORPLAST P.P.H.U
 27. DELTA P.P.H.U.
 28. DOBROPLAST Sp. z o.o.
 29. DOMEL Sp. z o.o.
 30. DRUTEX S.A.
 31. EKO-OKNA
 32. EKO-PLAST Kraków
 33. ELWIZ S.A.
 34. EMPOL S.A.
 35. ESKA OKNA
 36. EUROCOLOR Sp. z o.o.
 37. EXPRESOKNA
 38. EXTHERM II
 39. FASADA Sp. z o.o.
 40. FILPLAST P.P.U.H.
 41. FINESTRA Sp. z o.o.
 42. Gdańska Fabryka Okien Sp. z o.o.
 43. GROBUD Sp. z. o.o.
 44. INTERNORM Sp. z o.o.
 45. IZOPLAST SYSTEMY OKIEN I DRZWI
 46. JARBETAL Sp. j.
 47. JEZIERSKI Sp. z o.o.
 48. JOCZ
 49. JUSTA
 50. K.M.M. "OKNO" Sp. j.
 51. KOMSTA S.A.
 52. Konińska Fabryka Okien
 53. KNS Śląska Fabryka Okien
 54. KOWALCZYK Fabryka okien Sp.j.
 55. KRISPOL Sp. z o.o.
 56. LANKO Fabryka Okien i Drzwi
 57. M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z o.o.
 58. MAJEWSKI FABRYKA OKIEN Sp. z o.o.
 59. MARK-BUD Sp. j.
 60. MASZROL BIS Sp. z o.o.
 61. MATPLAST Sp. z o.o.
 62. Mazowiecka Fabryka Okien i Drzwi
 63. MIELCZAREK P.P.H.U.
 64. MIROX Sp. z o.o.
 65. NEXBAU
 66. Obornicka Fabryka Okien
 67. OKMAR-PLASTIK
 68. OKNO-BROS
 69. OKNOPLAST Sp. z o.o.
 70. OKNOPLUS Sp. z o.o.
 71. OKNOSTYL Sp. j.
 72. PAMO Sp. z o.o.
 73. PAGEN Sp. z o.o.
 74. PERFEKT – Lubelska Fabryka Okien
 75. PETECKI P.P.H.U.
 76. PHU Zieliński
 77. PLASTBUD Sp. z o.o.
 78. PLASTIMET Sp. z o.o.
 79. REDAN P.P.H.U.
 80. REM II Sp. z o.o.
 81. RODEX Sp. z o.o.
 82. SAPOR Fabryka Okien i Drzwi Sp. z o.o.
 83. SiB Spółdzielnia Inwestycji i Budownictwa w Łowiczu
 84. SONAROL Sp. j.
 85. SOŻAL Solecka Fabryka Okien
 86. STOLBUD Włoszczowa S.A.
 87. STOLLAR Sp. j.
 88. TEAM-PLAST Sp. z o.o.
 89. TERMO PROFIL Sp. z o.o.
 90. TONTOR Z.P.U.
 91. TUR-PLAST P.P.H.
 92. TYSKIE OKNA Sp. z o.o.
 93. VARIANT Wielkopolska Fabryka Okien
 94. VETREX Sp. z o.o.
 95. VIDOK Sp. z o.o.
 96. VIKKING Sp. z o.o
 97. WACŁAWEK Sp. z o.o.
 98. WIKĘD P.P.H.U.
 99. WINDOWS 2000 Sp. z o.o.
 100. WITRAŻ Sp. z o.o.

Strony internetowe wymienionych wyżej producentów odwiedziliśmy w sierpniu. Dodatkowo 31 sierpnia wysłaliśmy do wszystkich pisemną informację o umieszczeniu firmy w Rankingu Pro Quality wraz z prośbą o ewentualne przesłanie dokumentów, które pozwolą powiększyć zgromadzoną pulę punktów rankingowych. Informowaliśmy również, że każdy z producentów może w dowolnej chwili zrezygnować z prezentacji w Rankingu, przesyłając na adres redakcji vortalu Oknotest.pl pisemną rezygnację. Po otrzymaniu pisma w miejscu punktacji pojawi się informacja o rezygnacji.

Prezentowana lista 100 firm nie jest zamknięta. Będziemy ją sukcesywnie uzupełniali, jak zwykle licząc na niezawodną współpracę czytelników i podpowiedzi kto jeszcze na niej znaleźć się powinien, kogo Wam brakuje.

Życząc czytelnikom wielu ciekawych i pożytecznych chwil z nowym Rankingiem Pro Quality 2015 informujemy, że startujemy 01 października 2015 o godz. 0:00.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?