Przewiń do artykułu

VETREX w górę, BUDVAR w dół

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Nasze najmłodsze dziecko, ranking „PRO QUALITY PVC” zaczyna rosnąć i nabierać wagi. Tylko w okresie kilku ostatnich miesięcy tabele rankingowe przejrzało prawie 14.000 czytelników, a osiągnięcia firmy i właściwości okien lidera rankingu EKO-OKNA z Kornic porównywane były z innymi producentami ponad 1.000 razy. Trudno przypuszczać, że porównań dokonywali zwolennicy „pudelków” czy też innych plotkarskich serwisów, więc nie bez przyczyny stwierdzamy „przyrost wagi”. Rankingu oczywiście. Redakcja jest nadal młoda, piękna i zgrabna.

W związku z zakończonym okresem przejściowym dla normy PN-EN 14351-1:2006 i jej nowelizacją oraz pojawieniem się na rynku nowego wydania instrukcji nr 421/2010 Instytutu Techniki Budowlanej zmieniliśmy nieco kryteria oceny w rankingu PRO QUALITY. Co się zmienia?

Po pierwsze, w tabelach będą pokazywane jedynie właściwości i wyniki badań wykonanych przez notyfikowane laboratoria na zlecenie konkretnych producentów okien, uprawniające ich do znakowania wyrobów oznaczeniem CE.

Po drugie, mimo iż norma PN-EN 14351-2:2009 określa zasady i dopuszcza stosowanie w obrocie tak zwanych „badań kaskadowych”, ranking PRO QUALITY PVC nie będzie uwzględniał jakichkolwiek ich wyników. Dlaczego? To proste. Niech każdy sobie odpowie na pytanie, czy jeśli tata był inżynierem i potrafił budować mosty, to na podstawie dyplomu taty, syn też potrafi? No i byłoby to mocno nie fair wobec producentów, którym wartość oraz jakość ich wyrobów naprawdę leżą na sercu i zlecili już badania ITT, a zlecą następne jak będą modyfikować swoje okna i drzwi balkonowe.

Po trzecie w części konsumenckiej wprowadzamy dwie nowe kategorie:

  • Prowadzenie dla pracowników i firm współpracujących szkoleń montażowych
  • Autoryzacja lub certyfikacja szkolonych ekip montażowych i weryfikacja jakości świadczonych przez nie usług montażowych

Robimy to całkiem świadomie, bowiem przepaść pomiędzy wytycznymi ITB, a praktyką zamiast maleć, rośnie. Późniejsze przepychanki pomiędzy producentami, sprzedawcami i montażystami o to kto jest winien przeróżnych pojawiających się usterek okien będących następstwem wadliwego montażu, to nie nasza sprawa, ale dlaczego nabywca ma mieć z tego powodu zwyczajowe wielomiesięczne kłopoty i przestoje na budowie?

Kolejna sprawa, to częsty wymóg producentów, aby okna były montowane przez „autoryzowane” ekipy montażowe. Niby racja, ale konia z rzędem temu, kto znajdzie gdziekolwiek wykaz ekip autoryzowanych przez jakiegoś producenta.

Załatwienie obu spraw na raz nie wymaga od producentów góry pieniędzy, a załatwione być powinny i to szybko, dlatego wprowadzamy te dwie kategorie do rankingu i czekamy. Kto pierwszy?!

Właściwie omówiliśmy już najważniejsze zmiany i ich przyczyny. Pozostaje tylko poinformować, że w związku z ich wprowadzeniem firma BUDVAR zaliczy ostry zjazd w dół, bowiem nie możemy dłużej pokazywać w rankingu wyników badań pochodzących z laboratorium nie posiadającego notyfikacji, a i ważność certyfikatu ISO na firmowej stronie jakby lekko nieświeża już. W dół.

Przybędzie zaś firmie VETREX, która przesłała nam kilka nowych dokumentów. Jest karta gwarancyjna ( lekko do poprawki naszym zdaniem, ale jest) i całkiem ciekawa instrukcja montażu okien (też lekko do poprawki naszym zdaniem, ale jest). W górę!
O tym, że Q-ZERT nie jest żadnym europejskim certyfikatem jakości, co wynika z jego niemiecko-angielskiego brzmienia, to już wiedzą chyba wszyscy oprócz tych, którzy próbują się nim posługiwać, a to, że nie możemy go tak wprost zaliczyć do punktacji rankingu wynika z faktu, że posługiwanie się nim w obrocie w aktualnej wersji językowej narusza przynajmniej przepisy dwóch polskich ustaw, no i zasad rankingu PRO QUALITY PVC. Czasy kiedy swojskie „guten tag” lub „how do you do” i 5$ rzucało na kolana minęły bezpowrotnie, a trawestując nieco hasło kampanii prezydenckiej przypominamy, że polski jest najważniejszy! W Polsce. Jeszcze.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?