Okna dźwiękoszczelne AdamS Passiv Line S

Mieszkasz w hałaśliwej okolicy? W centrum miasta, przy szkole, lotnisku, stacji kolejowej lub drodze szybkiego ruchu? Masz już dosyć hałasu? W walce z hałasem pomogą Tobie okna dźwiękoszczelne AdamS Passiv Line S. Okna stworzone specjalnie do ograniczenia hałasu w Twoim domu. Przy tym zachowują one wszystkie zalety okien AdamS Passiv Line - posiadają niski współczynnik przenikania ciepła oraz wysoką szczelność co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu.

Dzięki dźwiękoszczelnym oknom można skutecznie ograniczyć hałas docierający do wewnątrz Twojego domu. Staną się one gwarantem komfortu akustycznego, cichym bohaterem Twojego domu, który na codzień skutecznie będzie walczył z niepożądanymi dźwiękami emitowanymi przez najbliższe otoczenie.

Jak określamy izolacyjność akustyczną okien?

Do określenia izolacyjności akustycznej okien i drzwi balkonowych stosuje się ważony wskaźnik izolacji akustycznej Rw(C,Ctr), korygowany o tzw. widmowe wskaźniki adaptacyjne: wskaźnik C stosuje się do określenia izolacyjności akustycznej RA1 okien i drzwi balkonowych. Widmowy wskaźnik adaptacyjny Ctr stosujemy do określenia izolacyjności akustycznej RA2 okien i drzwi balkonowych. Widmowe wskaźniki adaptacyjne dobiera się w zależności od rodzaju źródła hałasu. Jak prawidłowo określić izolacyjność akustyczną okien? Pierwszą czynnością jest określenie źródła hałasu. Dzięki temu będziemy mogli dobrać prawidłowy widmowy wskaźnik adaptacyjny. Poniżej prezentujemy rodzaje źródeł hałasu wraz z przyporządkowanym widmowym wskaźnikiem adaptacyjnym.

Okna dźwiękoszczelne AdamS Passiv Line S w akcji!

Widmowy wskaźnik adaptacyjny C - źródła hałasu

 • bytowych - muzyka, rozmowa, radio
 • ruchu kolejowego o średniej i dużej prędkości
 • ruchu samochodowego - droga szybkiego ruchu powyżej 80 km/h
 • pobliskich samolotów odrzutowych
 • zakładów przemysłowych, które emitują hałas nie mniejszy niż średnia częstotliwość

Widmowy wskaźnik adaptacyjny Ctr - źródła hałasu

 • miejskiego ruchu ulicznego
 • muzyki z klubów i dyskotek
 • ruchu kolejowego o małej prędkości
 • śmigłowców i samolotów odrzutowych w dużej odległości
 • zakładów przemysłowych, które emitują hałasy
 • zakładów przemysłowych, które emitują hałas nie mniejszy niż średnia częstotliwość

Najczęstszy źródłem hałasu w naszym otoczeniu jest ruch uliczny, zatem podczas określania izolacyjności aksutycznej RA2 okna będziemy posługiwali się w obliczeniach widmowym wskaźnikiem adaptacyjnym Ctr.

Obliczanie izolacyjności akstycznej RA2 dla okna AdamS Passiv Line S o wymiarze 1230mm x 1480mm

Rw 45(-2,-5)dB

RA2 = 45dB - 5dB

RA2 = 40dB

Okno zredukuje hałas, którego źródłem jest ruch uliczny o 40dB. Zredukowanie hałasu o 10dB jest odczuwae przez człowieka jako redukcja hałasu o 50%.

Ważne! Często ważona izolacyjność aksutyczna Rw podawana jest dla samej szyby zespolonej a nie dla okna! Warto zwrócić na to uwagę podczas porównywania ofert. Kolejnym częstym błędem jest podawanie wartości Rw bez uwzględnienia widmowych współczynników korekcyjnych co skutecznie uniemożliwia ustalenie o ile decybeli w przybliżeniu dane okno będzie w stanie zredukować hałas w pomieszczeniu.

Z oknami AdamS Passiv Line S ciszej

Z obliczeń wiemy już że okno o tzw. wymiarze referencyjnym, o szerokości 1230mm i wysokości 1480mm jest w stanie zredukować poziom hałasu w pomieszczeniu o 40dB.

Gdy za oknem ruchliwa droga, przystanek tramwajowy, podejście do pasa startowego lotniska lub szkoła warto zainteresować się oknami AdamS Passiv Line S, które śmiało można określić mianem "okna dla mieszczucha", który 24 godziny na dobę zmaga się z różnego rodzaju niepożądanymi źródłami hałasu. 

Jaki elementy konstrukcyjne okna przyczynia się do ponadprzeciętnej izolacyjności akustycznej? Jest to specjalny pakiet szybowy o zwiększonej izolacyjności akustycznej, którego współczynnik przenikania ciepła wynosi Ug= 0,6 W/m2K oraz potrójny system uszczelek w oknie, określane jako uszczelenie MD posiadające dodatkowo uszczelkę środkową.

Wyniki badania izolacyjności akustycznej dla wspomnianego okna AdamS Passiv Line S są dostępne w Rankingu Okien.

Ważne! Nie zapominajmy jednak o poprawnym montażu. Brak staranności przy montażu oraz zastosowanie nieodpowidnich materiałów montażowych spowoduje że hałas i tak dotrze do pomieszczenia tylko nie przez okno a np. brak ciągłości warstwy termoizolacyjnej, którą stanowi pianka PU.

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?