Sposoby na stworzenie niepowtarzalnego, spójnego charakteru Twojego domu

Projektując wymarzony dom, na ogół chcemy, aby wyróżniał się na tle sąsiednich budynków, a jego wygląd odzwierciedlał nasz charakter, gust i wyrażał upodobania oraz stanowił naszą wizytówkę. Chęć posiadania niepowtarzalnego domu może jednak prowadzić do przesady zarówno w doborze elementów elewacji, jak i wystroju wnętrz. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie i stylowo stworzyć oryginalny i spójny wygląd domu.

Wyjątkowy charakter budynku uzależniony jest od spójnej wizji projektu, która pozwala określić zależności pomiędzy poszczególnymi elementami. Staranny dobór koloru dachówek, ścian zewnętrznych, wykończenia stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej, to jedna z metod stworzenia idealnej harmonii. W jaki sposób należy dobierać te elementy?

Dom w zgodzie z naturą

Decydując o charakterze domu weźmy pod uwagę nie tylko własne potrzeby i oczekiwania, ale też otoczenie w którym budujemy dom. Obserwacja otaczającej dom natury, może stać się dla nas niewyczerpanym źródłem inspiracji. Zwróćmy uwagę na to, aby nie tylko bryła domu, ale też kolorystyka dachówek, drzwi zewnętrznych i okien nawiązywała do równowagi i harmonii spotykanej w przyrodzie. Na przykład do wiejskich i podmiejskich domów o klasycznym kształcie doskonale pasować będzie stolarka drewniana lub drewnopodobna, np. w ciepłym kolorze dębu. Tak wykończone drzwi zewnętrzne, okna i brama garażowa będą idealnie współgrać ze ścianami w jasnej barwie i ciemnym dachem w odcieniach szarości.

Okna pod kolor i styl elewacji

Wybór stolarki otworowej powinniśmy rozpocząć od okien, które należy dopasować do stylu elewacji domu. Jak już wspomnieliśmy powyżej, w budynkach o tradycyjnym kształcie, najlepiej prezentować się będą okna drewniane lub okna PVC w okleinie drewnopodobnej. Jeśli naszym marzeniem jest mały wiejski domek w stylu dworkowym, okna można dodatkowo wyposażyć w szprosy czy okiennice , które nadadzą budynkowi charakteru z dawnej epoki.

W nowoczesnych domach niejednokrotnie przy budowie wykorzystuje się wykończeniez elementów metalowych, do których dobrze pasuje ślusarka aluminiowa. Dodatkowo użycie tego materiału pozwala na wykonywanie dużych przeszklonych powierzchni. Przeszklenia stanowią kluczowy element, który szczególnie w połączeniu z jasno-szarą kolorystyką nadaje bryle lekkości. Aluminiowe ramy w odcieniach szarości będą na przykład doskonale współgrać z drewnianym wykończeniem elewacji. Z kolei jeśli elewacja wykonana jest z jasnej cegły, dobrze prezentować będzie się z kontrastowymi oknami w ciemnych kolorach.

Drzwi zewnętrzne dopasowane do stolarki okiennej? Tak, ale nie zawsze!

Dobrą i sprawdzoną praktyką jest wybór drzwi zewnętrznych w dokładnie tym samym kolorze, co stolarka okienna. Jednak ta reguła dotyczy przede wszystkim tradycyjnych domów o klasycznej bryle i nie musimy jej się sztywno trzymać. Na przykład w nowoczesnych domach, gdzie stolarka okienna wykonana jest z aluminium, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie drewnianego akcentu, np. za pomocą drzwi zewnętrznych i bramy garażowej w tym samym odcieniu. Taki zabieg ociepli i urozmaici minimalistyczną formę budynku.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, aby w doborze stolarki otworowej, podobnie jak przy planowaniu innych elementów, zachować umiar. Drzwi zewnętrzne są wizytówką naszego domu, otwierają go przed gośćmi i już od progu określają jego charakter – dlatego warto zadbać o wybór właściwego modelu. Dobrze dobrane drzwi powinny współgrać z pozostałymi elementami wykończenia budynku, na pewno nie powinny sprawiać wrażenia, że zostały zamontowane przypadkowo. Zwłaszcza jeśli zaplanowaliśmy drzwi wejściowe jako mocny, kontrastowy akcent elewacji powinniśmy zadbać o to by był to produkt wysokiej jakości. Aby dodatkowo wyróżnić drzwi zewnętrzne w bryle budynku można zaprojektować ganek, efektowne zadaszenie czy np. podkreślić ich charakter dodaniem fragmentu ściany z drewnianych paneli.

Odpowiedni dobór stolarki otworowej

Stworzenie niepowtarzalnego, spójnego charakteru domu nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego firma DAKO - uznany producent stolarki otworowej - stworzyła unikatową ideę HarmonyLine (http://dako.eu/pl/innowacje/harmonyline/), która zakłada wspólne projektowanie okien, drzwi, bram i rolet oraz dopasowanie stolarki do indywidualnego charakteru budynku. Dzięki stworzonym przez projektantów propozycjom dobór odpowiednich okien i drzwi staje się zdecydowanie łatwiejszy.

W myśl idei HarmonyLine, firma DAKO oddaje do dyspozycji klientów 12 gotowych kompozycji z PVC, drewna lub aluminium w 5 wariantach kolorystycznych, przygotowanych przez doświadczonych projektantów DAKO z najwyższą starannością i dbałością o detale. Kompozycje uwzględniają użycie wysokiej jakości materiałów oraz zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które gwarantują doskonałą jakość produktów.

Dzięki kompleksowej ofercie produktów dostępnych u jednego producenta możemy mieć pewność co do jakości oraz spójności kolorystycznej i technologicznej (np. dopasowania klamek okiennych i drzwiowych) zakupionych produktów. Decydując się na zakupy w DAKO możemy liczyć także na oszczędność czasu i mniej formalności, a także kompleksową gwarancję na całą stolarkę.

HarmonyLine umożliwia również stworzenie własnej, niepowtarzalnej kompozycji stolarki, przy projektowaniu której możemy wykorzystać m.in. dostępny online konfigurator drzwi (http://dako.eu/konfigurator/). Szeroka gama produktów oraz bogaty wachlarz wariantów wykończenia pozwala dokonać indywidualnego doboru kolorystyki oraz materiału stolarki, a także elementów dekoracyjnych, które finalnie zostaną połączone w dokładnie taką całość, jakiej oczekujemy.

Przejdź do kategorii „Artykuły i wiadomości branżowe” Przejdź do kategorii „Okna energooszczędne”