Drzwi na taras. Drzwi na balkon. Jak drzwi wybrać?

Wybierając drzwi balkonowe bądź tarasowe często kierujemy się chęcią wpuszczenia do pokoju jak największej ilości światła dziennego. Dzięki dużym powierzchniom szklanym pomieszczenia będą lepiej doświetlone, a nieograniczony widok zza okna ucieszy domowników. Poza kwestiami estetycznymi, przy wyborze drzwi balkonowych musimy kierować się funkcjonalnością oraz potrzebami użytkowników. Mając na uwadze wymagania, mamy do wyboru drzwi z systemami: przesuwanym, uchylno-przesuwnym, harmonijkowym oraz te o rozwiązaniach klasycznych - rozwierne.

Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne HST

Przesuwne drzwi balkonowe HST Vetrex Slide
Przesuwne drzwi balkonowe HST Vetrex Slide

By doświetlić pokoje najlepiej wybrać tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne HST, które posiadają dużą powierzchnię przeszkloną. Zastanawiając się nad zakupem warto skorzystać z rozwiązań zapewniających nam wygodę i komfort użytkowania oraz odpowiednią izolację termiczną. Do owych systemów należą konstrukcje podnoszono-przesuwane z serii Vetrex Slide. Drzwi balkonowe HST z serii Vetrex Slide charakteryzują się szerokimi profilami oraz są wyposażone w specjalne okucia, dzięki którym bez problemu zamontujemy, wielkogabarytowe i energooszczędne pakiety szybowe. Praktycznie ujmując, powierzchnie szklane uzyskają niezwykle korzystne parametry dotyczące oszczędności ciepła. Standardowa wersja przesuwnych drzwi balkonowych Vetrex Slide 82 posiada bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej, porównywane są z właściwościami ściany murowanej.

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK

Przesuwne drzwi balkonowe PSK Vetrex Patio
Przesuwne drzwi balkonowe PSK Vetrex Patio

Do innych, interesujących rozwiązań dodać możemy drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK z serii Automatic i Patio Light. Do plusów tego rodzaju okien należą specjalne, wygodne w użytkowaniu okucia. Ich podstawowym atutem jest lekka i zarazem łatwa obsługa w stosunku do ciężaru skrzydeł okiennych. Skrzydło przesuwamy bez większego wysiłku. Dzięki konstrukcji uchylno-przesuwnej możemy w prosty sposób uchylić skrzydło, tak jak w tradycyjnych drzwiach balkonowych a ponad to z łatwością przesunąć już uchylone skrzydło.
Projektując obszerną przestrzeń szklaną możemy skorzystać z kombinacji elementów ruchomych i stałych. Szeroki otwór w ścianie? Wybierzmy drzwi 4-skrzydłowe o schemacie otwierania typu C. Ten wariant drzwi balkonowych uchylno-przesuwnych jest tak skonstruowany, by po rozsunięciu środkowych skrzydeł na boki, nie pozostawał żaden element w przejściu. Uzyskamy dzięki temu ponad 3 metrowy prześwit stanowiący wyjście na balkon lub taras.

Tarasowe drzwi harmonijkowe

Tarasowe drzwi harmonijkowe Vetrex Patio Space
Tarasowe drzwi harmonijkowe Vetrex Patio Space

Kiedy potrzeba dziennego światła jest jeszcze większa, zdecydujmy się na tarasowe drzwi harmonijkowe. To rozwiązanie składano-przesuwne polega na możliwości rozsunięcia przeszklenia na pełnej szerokości. W efekcie dostajemy panoramiczny, szeroki, nie zmącony żadną pionową ramą widok. System Patio Space to szerokość przeszklenia przekraczająca nawet 6 metrów! Co ciekawe, drzwi harmonijkowe nie muszą być tylko i wyłącznie zastosowane jako wyjście na taras lub balkon. Idealnie sprawdzą się jako system wewnętrznej zabudowy umożliwiający tymczasowy podział pomieszczeń.

Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne

Wybierając mniejsze przestrzenie szklane możemy wybrać bardziej tradycyjne rozwiązanie, takie jak klasyczne drzwi balkonowe rozwierno-uchylne. Ten system drzwi balkonowych umożliwia nam otworzenie skrzydła lub pozostawienie go w pozycji uchylonej. Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne cechuje największa szczelność powietrzna (w porównaniu do drzwi balkonowych HST i PSK), dlatego gdy obiekt wznoszony będzie w standardzie pasywnym lub energooszczędnym – warto rozważyć zastosowanie klasycznych drzwi balkonowych. Jedyny minus – skrzydło po otworzeniu zajmuje dużo przestrzeni.

Komfort tkwi w… kilogramach

Przy wyborze stolarki okiennej o tak dużej przestrzeni szklenia musimy pamiętać o jej ciężarze. Dokładniej: im więcej szkła tym większa waga, a im większa waga tym trudniejsze zamykanie i otwieranie. Jeśli wybieramy drzwi balkonowe o wielkopowierzchniowych skrzydłach to lepiej wybrać systemy przesuwne. Wyposażone są w specjalne mechanizmy ułatwiające nam zarówno otwieranie, jak i zamykanie. Oprócz tego, system Vetrex Slide daje nam dodatkową możliwość zainstalowania samoczynnego mechanizmu sterowania skrzydłami za pomocą silnika elektrycznego.

Z tarasu korzysta się często i nietrudno potknąć się o próg przy drzwiach prowadzących na taras lub balkon. W trosce o wygodę domowników i ich bezpieczeństwo można zastosować niski próg przy drzwiach wyjściowych na taras bądź balkon. Minimalizuje to zagrożenie upadku, szczególnie w przypadku rozbieganych dzieci. Drzwi balkonowe z niskim progiem posiada system Vetrex Slide.

Aby w pełni cieszyć się progiem drzwi balkonowych zlicowanym z poziomem podłogi należy w odpowiedni sposób przygotować otwory montażowe i przed złożeniem zamówienia stolarki uwzględnić to podczas pomiarów.

Drzwi tarasowe i balkonowe to nie tylko doskonały design czy komfort użytkowania. To także wiele kwestii technicznych. Jeśli chcemy cieszyć się długie lata niezawodnymi drzwiami balkonowymi, warto porozmawiać ze specjalistami w salonach sprzedaży, wybrać system otwierania, który spełnia nasze oczekiwania oraz szczegółowo omówić kwestie związane z montażem – pamiętajmy każde drzwi balkonowe powinny być podparte na całej swojej szerokości. W tym celu wykorzystuje się systemowe profile poszerzające lub dedykowane podwaliny montażowe.

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?