Okna w świetle obecnej zmiany przepisów budowlanych

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy budowlane regulujące warunki techniczne, jakie muszą spełniać obecnie projektowane obiekty budowlane. Nowe zasady zmieniają również wymagane parametry techniczne okien. Co oznaczają dla inwestorów zmiany, które są efektem rozwoju budownictwa energooszczędnego? Wyjaśniamy poniżej.

Na czym polega zmiana?

Wprowadzone zmiany dotyczą wartości współczynnika przenikania ciepła, który oznaczany jest symbolem Uw. Od tego roku dla okien fasadowych, drzwi balkonowych i powierzchni przezroczystych nieotwieranych wartość ta nie może przekraczać 1,1 W/m2*K. W przypadku okien połaciowych maksymalne dopuszczalne Uw = 1,3 W/m2*K. W przypadku szczelności na przenikanie powietrza w budynkach niskich, średniowysokich i wysokich utrzymano wymaganą 3 klasę Polskiej Normy, a dla budynków wysokościowych klasę 4. Celem wprowadzonych niedawno i planowanych w kolejnych latach zmian przepisów jest maksymalne obniżenie zapotrzebowania budynków na energię. Czy wobec powyższych faktów warto kupować okna trwałe przez 30 lat?

Zmiany a trwałość okien

Zaostrzone normy zostały wprowadzone na początku 2017 roku, ale już na rok 2021 przewidziana jest kolejna nowelizacja. Zmiany dopuszczalnej wartości współczynnika przenikania ciepła będą wynosić odpowiednio 0,9 dla stolarki fasadowej i 1,1 dla okien połaciowych. Nasuwa się więc pytanie, czy warto inwestować w trwałe okna, i czy zastosowana stolarka nie okaże się za kilka lat zabytkiem obniżającym wartość inwestycji. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, a marki premium oferują produkty spełniające normy, które zaczną obowiązywać dopiero za kilka lat.

Oferta producentów

Przewiduje się, że za kilka lat konieczne będzie stosowanie energooszczędnych, 2-komorowych i szerszych pakietów szybowych, ponieważ okna wyposażone w 1-komorowe pakiety szyb zespolonych mogą nie spełniać wymagań stawianych przez nowe przepisy. Vetrex już teraz proponuje sprawdzone w praktyce okna V90+, czy V82 wyprzedzające jakością najnowsze normy i osiągające parametry, które będą wymagane przy kolejnych, zaostrzonych zmianach.

Energooszczędność a szczelny montaż

Poza wyborem wysokiej jakości okien, które mimo zaostrzających się przepisów będą służyły na lata, warto pomyśleć tez o montażu. Nie można pomijać tak istotnego dla energooszczędności aspektu. Komorę ramy okiennej można wypełnić ciepłochłonnym klinem izolacyjnym. Jeśli dodamy do tego cały układ uszczelek z odpornego na działanie sił fizycznych, wilgoci i skrajnych temperatur tworzywa, a także wysokiej jakości okucie gwarantujące szczelne dociśnięcie skrzydła do ramy – otrzymamy okno nowej generacji. Warto pamiętać również o szczelnym połączeniu z murem. Dobry montaż i wysokiej jakości okna, z pewnością staną się lokatą na przyszłość i spełnią planowane normy.

Wybierz sprawdzoną jakość

Wybierając produkty premium marki Vetrex, nie musimy martwić się tym, czy spełnią one wymogi nowego rozporządzenia, gdyż większość z nich już od dawna odpowiada zaostrzonym normom (również w zakresie izolacji cieplnej). Warto śledzić niezależne badania, np. Ranking Okien Pro Quality. W 2016 roku Vetrex utrzymał i umocnił się w pozycji lidera, co potwierdza rzetelność deklarowanych przez producenta parametrów.

Vetrex

Przejdź do kategorii „Artykuły i wiadomości branżowe” Przejdź do kategorii „Okna energooszczędne”

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?