Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Szczelne okna energooszczędne a skuteczna wentylacja domu - jak to pogodzić?

Sierpień 2018 · Vetrex

Moda na energooszczędność to już nie tylko marketingowe hasło, to popularny w budownictwie trend, trend przybierający na sile dzięki rosnącej świadomości inwestorów, ich trosce o środowisko naturalne oraz o nakłady finansowe ponoszone na ogrzewanie. Mając na uwadze długofalową oszczędność coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w „ciepłe” i szczelne okna. Pojawiają się jednak wątpliwości. Wątpliwości dotyczące działania wentylacji grawitacyjnej, potocznie zwanej wentylacją naturalną, której zasadą działania jest tylko i wyłącznie różnica ciśnień, temperatury i wilgotności powietrza. Jak pogodzić ze sobą zakup szczelnych i energooszczędnych okien wyposażonych w nawiewniki, które dostarczą do pomieszczenia świeżego powietrza jednocześnie zmniejszając nasz efekt energooszczędności?

Wentylacja w domu

Bez względu na rodzaj okien, w domach musi mieć miejsce cyrkulacja powietrza, a w szczególności jeśli do jego budowy użyliśmy szczelnych materiałów. Wskazówki co do sposobu wentylacji powinny znaleźć się już w projekcie budowlanym. Wymiana powietrza "zużytego" na świeże to nie jest wyłącznie podstawa naszego komfortu, ale też ochrona pomieszczeń przed gromadzeniem się powietrza o dużej wilgotności, która przy nieszczęśliwym splocie wydarzeń doprowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Taki obrót sytuacji nie tylko zagraża zdrowiu domowników, ale może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku.

Jaką wentylację zastosować

reklama

Głównym zadaniem systemu wentylacji jest odprowadzenie zużytego powietrza z pomieszczeń i zastąpieniu go świeżym, zaczerpniętym z zewnątrz budynku. Nasuwa się pytanie, czy taki proces nie prowadzi do nadmiernego ochłodzenia pomieszczenia. Owszem, temperatura w pokoju się zmniejsza, ale cyrkulacja powietrza jest niezbędna dla naszego zdrowego i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Straty ciepła możemy zmniejszyć poprzez zastosowanie odpowiednich nawiewników.

Jakie wybrać nawiewniki?

Nawiewniki higrosterowane pozwalają na automatyczną regulację cyrkulacji powietrza uzależnioną od wilgotności powietrza. Montuje się je na kasecie rolet lub na samym oknie.

Innym sposobem na minimalizację strat ciepła są nawiewniki ciśnieniowe. Do przepływu powietrza przez nawiewnik ciśnieniowy dochodzi tylko gdy osiągnięta zostanie pożądana wartość różnicy ciśnień występujących w pomieszczeniu oraz na zewnątrz budynku.

Istnieją również nawiewniki dwusystemowe, które doprowadzają strumień świeżego powietrza w zależności od ustawienia – na podstawie wilgotności powietrza lub różnicy ciśnień.

Wentylacja mechaniczna w domu

reklama

Przedstawione wyżej sposoby jeszcze nie wystarczają? Jeszcze bardziej kompleksową metodą są elektronicznie sterowane systemy wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej. Przy ich użyciu nasilenie pracy wentylatorów można zaprogramować zgodnie z trybem życia mieszkańców. Ustawiamy i voilà, dom wywietrzony idealnie przed powrotem z pracy! System wentylacji mechanicznej można także zaprogramować – uzależnić jego działanie od poziomu wilgotności powietrza. System wraz ze wzrostem wilgotności powietrza automatycznie będzie odprowadzać zużyte, wilgotne powietrze z pomieszczeń oraz będzie do nich wtłaczać świeże powietrze zaczerpnięte z zewnątrz. Wybierając ten system wentylacji warto wyposażyć go w rekuperację. Pod tym obco brzmiącym pojęciem kryje się metoda wymiany zużytego powietrza na czyste przy jednoczesnym odzyskiwaniu części energii dla podwyższenia temperatury świeżego powietrza. Zmniejszamy starty ciepła oraz oszczędzamy na ponownym ogrzaniu powietrza.

Wybierz rozsądnie

Zgodnie z aktualnymi trendami w branży budowlanej stawiamy na materiały wysoce energooszczędne. Stopniowe i konsekwentne obniżanie maksymalnego dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła dla okien, jak i sam rozwój techniki okiennej powoduje że teraźniejsze okna wpisują się w budowlany, energooszczędny trend. Producent okien – Vetrex posiada w swojej ofercie energooszczędne okna V90+ oraz V82, gdzie współczynnik przenikania ciepła jest mocno wyśrubowany.

Cieszy, że coraz więcej osób korzysta z zaawansowanych technologii ograniczających zużycie energii, ale decydując się na to lepiej nie zapominać o odpowiednim systemie wentylacji. Dobrze dobrany będzie rewelacyjnie współgrać z najlepszymi materiałami wykorzystanymi podczas wznoszenia obiektu oraz podczas jego przyszłego użytkowania zapewni należytą cyrkulację powietrza o odpowiedniej wilgotności.

Co zrobić więcej, by wszystko ze sobą współpracowało przez długie lata mieszkania w domu? Przed zakupem skonsultować się z projektantem! To właśnie on na etapie projektowania powinien zawrzeć w projekcie budowlanym informacje o sposobie wentylacji pomieszczeń w naszym przyszłym domu.

VETREX 2018-08-02 00:00:00 aktualizacja: 2018-08-02 09:58:52


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024