Szukaj w Oknotest.pl

reklama

4 sposoby na kolorowe okna z PCV

Styczeń 2010

Jeśli okna w budynku wielorodzinnym to… białe. Niby nie ma żadnego przepisu, który by tak stanowił, ale siła przyzwyczajeń, to też przepis. Zwyczajowy. Nie bez wpływu na inwestorskie wybory okien „do bloków” pozostają również względy funkcjonalno-użytkowe, ale przede wszystkim cena z reguły niższa o 25% - 50% od tak zwanych okien kolorowych. Trochę inaczej przedstawia się sytuacja wśród inwestorów wznoszących budynki jednorodzinne na własne potrzeby. Tutaj o kolorze okien decydują często nie tylko względy funkcjonalno-użytkowe i cena, ale głównie indywidualnie pojmowana estetyka elewacji i wnętrz. Nie ma sensu pisać o wynikach niektórych kolorystycznych eksperymentów okiennych, bo o gustach się nie dyskutuje, ale warto napisać parę słów skąd też się biorą kolorowe okna z PVC.

Aby okna nabrały żywszych barw i kolorów wykorzystywane są powszechnie 4 podstawowe metody:

  • Jednostronne lub dwustronne okleinowanie kształtowników okiennych foliami.
  • Jednostronne powlekanie jego powierzchni warstwą kolorowego szkła akrylowego tzw. PMMA w procesie produkcji kształtownika
  • Jednostronne lub dwustronne malowanie odpowiednimi farbami kształtowników białych na dowolne kolory palety barw RAL.
  • Jednostronna zmiana barwy okna poprzez założenie na białe kształtowniki okienne z PVC aluminiowych nakładek malowanych proszkowo na dowolny kolor z palety barw RAL.
reklama

Kolejność w jakiej wymienione zostały metody „kolorowania” okien nie jest przypadkowa i wynika z powszechności ich stosowania w praktyce. W takiej też kolejności króciutko je omówimy.

Folie okienne. Pokrywanie kształtowników okiennych foliami.

Oklejony folią profil okienny. Przekrój
Oklejony folią profil okienny. Przekrój

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów folii okiennych służących do okleinowania kształtowników okiennych. Pierwszym wprowadzanym na polski rynek, a przez to do tej pory najbardziej rozpoznawanym rodzajem folii okiennych, są folie produkowane przez firmy grupy RENOLIT AG, stąd dość powszechnie na rynku przyjęło się używać właśnie takiej nazwy dla wszystkich kształtowników okiennych z PVC pokrytych barwnymi foliami. W rzeczywistości na kształtownikach może być zastosowana folia innego producenta o zupełnie innej nazwie.

Ideą stosowania folii okiennych jest przede wszystkim imitowanie przez kształtowniki okienne z PVC kolorów i rysunku ram okiennych z drewna, np. słojów, sęków, choć dostępne są również folie o fakturze gładkiej lub w kolorach nie mających nic wspólnego z naturalną barwą drewna, imitujących pomalowane na różne kolory ramy okien z drewna. Okna PVC w kolorach złotego czy ciemnego dębu, mahoniu, orzecha, sosny, to okienna plastikowa codzienność.

Paleta barw i odcieni imitacji drewna jest bardzo bogata i z każdym dniem przybywa nowych wzorów i kolorów, a jedynym chyba ograniczeniem na tej drodze jest fantazja budujących. Foliowaniu poddawane są gotowe profile PVC, co daje możliwość zafoliowania każdego typu profilu. Folię nakleja się fabrycznie specjalnym klejem na widoczne powierzchnie profili, najczęściej jednostronnie od zewnątrz, chociaż możliwe jest foliowanie obustronne, od zewnątrz i od wewnątrz, w tym dwukolorowo.

reklama

W procesie foliowania zakrywa się całe widoczne ściany profili tak, by kolor podkładu był niewidoczny. Początkowo, ściany kształtowników okiennych okleinowane foliami drewnopodobnymi wykonywane były z PVC w kolorze brązowym, obecnie coraz częściej folię zakłada się bezpośrednio na białe ściany kształtowników. Wadą tego rozwiązania są bardzo widoczne ślady powstające na oknach w wyniku uszkodzeń mechanicznych, a zaletą, jeśli to jest jakaś zaleta, niższa cena kształtowników, co wcale nie oznacza automatycznie niższych cen gotowych wyrobów. Metodę foliowania kształtowników okiennych ilustruje rysunek powyżej.

Szkło akrylowe PMMA. Barwienie kształtowników okiennych szkłem akrylowym PMMA.

Druga metoda barwienia kształtowników okiennych polega na tak zwanej koekstruzji, czyli współwytłaczaniu, polegającym na nakładaniu zewnętrznej warstwy kolorowej już na etapie produkcji kształtownika białego. Warstwa kolorowa uzyskiwana jest przez połączenie warstwy tworzywa PVC z warstwą szkła akrylowego PMMA., czyli Polimetakrylanu metylu. Nazwa trudna i nic Państwu nie mówi? No to może prościej. Plexi. Pleksa. Plexiglas.

Ekstruder. Profil acrylcolor. PMMA szkło akrylowe.
Ekstruder. Profil acrylcolor. PMMA szkło akrylowe.

PMMA - Polimetakrylan metylu jest tworzywem przezroczystym, dającym się polerować i obrabiać mechanicznie, odpornym na działanie warunków atmosferycznych, olejów mineralnych, rozcieńczonych kwasów i zasad, odpornym na starzenie, posiadającym doskonałe właściwości optyczne.

Gdzie najczęściej możecie mieć Państwo w praktyce do czynienia z tym tworzywem? We własnym samochodzie. PMMA to tworzywo powszechnie wykorzystywane do produkcji kloszy lamp samochodowych.

W procesie produkcji kształtowników okiennych, podkład będący w tym stanie obróbki jeszcze białym, płynnym topliwem PVC, łączony jest w sposób nierozerwalny z płynnym topliwem z plexiglasu. Dwukolorowy już profil acrylcolor opuszcza dyszę ekstrudera. Od strony wewnętrznej ma białe PVC, a na zewnątrz kolorową warstwę szkła akrylowego. Zewnętrzna warstwa PMMA jest zdecydowanie twardsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników atmosferycznych od powierzchni białego PVC, a jej grubość (0,5 mm) zawsze jest wyraźnie większa od jakiejkolwiek powszechnie stosowanej folii okiennej czy warstwy lakieru.

Uzyskiwane w tym procesie kolory okien są właściwie dowolne, ale w niczym nie będą przypominać „struktury drewna”. Jeśli je do czegoś porównywać to lakierowanych proszkowo profili z aluminium. Barwione w ten sposób kształtowniki okienne z PCV są idealnie gładkie o urokliwej jedwabisto matowej powierzchni. Jednocześnie powłoka szkła akrylowego zapewnia niebywale trwałą ochronę przed działaniem różnorakich czynników zewnętrznych oraz powszechnych uszkodzeń mechanicznych. Jedyna wada okien z warstwą PMMA, to być może ich cena, ale bez dwóch zdań, warto za nie zapłacić, bo to produkt o wybitnych walorach i trwałości.

reklama

Więcej uwagi poświęciliśmy kształtownikom PMMA w odrębnym artykule, bo zasługują na takie potraktowanie.

Lakierowanie okien PVC

Lakierowanie PCV. Przedstawienie czynności.
Lakierowanie PCV. Przedstawienie czynności.

Trzecią w kolejności metodą uzyskiwania kolorowych kształtowników do produkcji okien z PCV jest malowanie, a raczej lakierowanie kształtowników białych odpowiednimi rodzajami farb. Tak, tak, od niedawna to możliwe, a uzyskiwany efekt jest całkiem przyzwoity. Choć farby do malowania PVC są już powszechnie dostępne, zdecydowanie odradzam pomysłowym Dobromirom robienie tego "domowymi" sposobami. To się nie uda, a zniszczyć można okno, własny portfel i na jakiś czas spokój oraz szczęście rodzinne.

Przed malowaniem profile powinny przejść odpowiedni cykl przygotowania, potem powinny być odpowiednio zabezpieczone, a dopiero potem malowane przy pomocy pistoletów natryskowych.

Po malowaniu powinny w odpowiednich warunkach wyschnąć, bo w przeciwnym wypadku na gładkiej powierzchni lakieru widoczna będzie każda drobinka kurzu czy piasku, dlatego warstwa lakieru może i powinna być nakładana wyłącznie w przygotowanych do tego lakierniach.

Nakładki aluminiowe do okien PCV

fragment okna pcv z nakłdkami aluminiowymi Aluski zaprojektowanymi przez designera Luigi Colaniego
Fragment okna pcv z nakłdkami aluminiowymi Aluski zaprojektowanymi przez designera Luigi Colaniego
Okno pcv z nakłdkami aluminiowymi Aluskin. Okno zamontowane w śiance.
Okno pcv z nakłdkami aluminiowymi Aluskin. Okno zamontowane w śiance.

Czwartą metodą produkcji kolorowych okien z PCV jest połączenie białych plastikowych kształtowników okiennych ze specjalnymi kolorowymi nakładkami aluminiowymi. Połączenie tych dwóch jak-że odmiennych materiałów może przynieść zaskakująco piękny efekt. To dobra metoda dla wszystkich inwestorów, którzy cenią sobie ponad wszystko indywidualność rozwiązań połączoną z dowolną kolorystyką, a przede wszystkim estetykę wykonania. W tej metodzie bez jakiegokolwiek naruszania białej powłoki kształtowników okiennych możemy stać się posiadaczami okien o niepowtarzalnym wzornictwie i prawdziwie unikalnych kolorach, właściwych jedynie oknom z aluminium. Dalej nie ma co opowiadać zobaczcie sami.

Opracowanie: OKNOTEST.PL

Zdjęcia: Jerzy Płoński, Aluplast Sp. z o.o.

Oknotest.pl 2010-01-06 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-05 13:31:49


Komentarze

J
Marzec 2023

Jaka mozecie polecic metode na zmiane koloru okna juz okleinowanego ?

Czy ten komentarz jest przydatny?
1 7 1 7
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024