Szukaj w Oknotest.pl

reklama

BUDMA 2010 – „Nie ma wody na pustyni”

Styczeń 2010

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy kolejną relację z targów budownictwa BUDMA 2010 opatrując ją tytułem znanej piosenki zespołu Bajm, który naszym zdaniem bardzo dobrze oddaje proporcję targowej prezentacji osiągnięć i zamierzeń producentów okien z PVC i komponentów do ich produkcji w stosunku do ich liczebności i udziału w rynku. W naszej drugiej relacji z kilku dni spędzonych na tegorocznej BUDMIE napiszemy o aluminiowej ciekawostce, której zamierzamy kibicować, dwóch plastikowych nowościach, jednej zmianie i jednym, ale podwójnym morderstwie. Złożymy też podziękowanie oraz gratulacje.

Aluminiowa ciekawostka

Filplast Pural okno aluminiowo-poliuretanowe
Filplast Pural okno aluminiowo-poliuretanowe

Mamy nadzieję, że czytelnicy zainteresowani oknami z PVC wybaczą nam chwilowy skok w bok w krainę aluminium, ale o nietuzinkowym pomyśle na dobre okno zawsze warto poczytać.

reklama

Firma FILPLAST po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała okno aluminiowe, a właściwie okno aluminiowo – poliuretanowe, wykonane z kształtowników systemu PURAL, dla których laboratorium instytutu w Rosenheim ustaliło w badaniach przenikalność cieplną Uf = 1,0 W/(m2 * ºK). Taka wartość współczynnika przenikania ciepła jest nadal niedostępna dla wielu systemów kształtowników z PVC, a co dopiero z aluminium. Wydaje się, że PURAL może otworzyć całkiem nowy rozdział w produkcji standardowych okien i drzwi z aluminium o całkiem niestandardowych właściwościach w zakresie przenikalności cieplnej, dlatego będziemy obserwować bacznie jak potoczą się losy tego rozwiązania technicznego na polskim rynku. Jako ciepłolubne pismaki z uznaniem odnotowujemy również, że na stoisku firmy z Głogówka można było obejrzeć przykład połączenia kształtowników systemu VEKA Alphaline 90 z „ciepłym parapetem” firmy TREMCO ILLBRUCK. Ta niepozorna styropianowa kształtka, to wręcz idealne rozwiązanie jednego z podstawowych problemów montażowych, którym jest prawidłowe uszczelnienie połączenia progu okna z murem ościeża.

Plastikowe nowości - WINTECH

W historii stosunków turecko – polskich z pewnością zapisały się dwa znamienne fakty. Pierwszy to bitwa pod Wiedniem, drugi, to stałe pytanie tureckich władców przez cały okres trwania zaborów, o datę przybycia posłów z Lechistanu oraz pieczołowite przechowywanie kluczy od budynku polskiej ambasady w skarbcu sułtańskim i przekazanie ich naszemu ambasadorowi po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Nowy, plastikowy rozdział w naszych kontaktach pisze firma ADOPEN i produkowany przez nią system kształtowników okiennych WINTECH. Pisaliśmy o nim w relacji z BUDMY 2009, napiszemy także i w tegorocznej. Rok temu zaciekawiła nas propozycja zastosowania wzmocnień kształtowników okiennych, które po zamocowaniu w komorach, w procesie zgrzewania naroża również ulegały trwałemu połączeniu. W tym roku ADOPEN i jego WINTECH poszli jeszcze kawałeczek dalej i proponują wzmocnienie kształtownika okiennego, które jest w nim mocowane już na etapie jego produkcji w procesie koekstruzji.

Dla porządku poniżej pokazujemy oba rozwiązania techniczne.

Adopen Wintech. Przekrój okna.
Adopen Wintech. Przekrój okna.
Adopen Wintech. Przekrój okna.
Adopen Wintech. Przekrój okna.
reklama

Bardzo ciekawe, oryginalne i nietypowe rozwiązanie. Szkoda tylko, że polski ADOPEN promuje systemy WINTECH przy pomocy milczenia. Prezentacja raz w roku na targach BUDMA może nie zapewnić rynkowego sukcesu.

Plastikowe nowości - ECONO

Przekrój okna Rehau Geneo i Rehau Econo.
Przekrój okna Rehau Geneo i Rehau Econo.

Występując na BUDMIE po raz pierwszy, firma EUROCOLOR od razu weszła w buty kreatora i zaprezentowała szerokiej publiczności kształtowniki okienne systemów SCHÜCO i REHAU. Wśród lecących baniek mydlanych ta dzielna firma przedstawiła także z przytupem i prapremierowo okno ECONO wykonane z kształtowników REHAU. Trochę to dziwne, że promowano ECONO, a medal targowy zdobyło GENEO, ale co zaskakujące z marketingowego punktu widzenia, to z technicznego już nie. Wystarczy przyjrzeć się prezentowanemu po lewej stronie zdjęciu, na którym widać oba złożenia kształtowników jednocześnie.

Na pierwszy rzut oka widać, że widoczne po lewej stronie ECONO, to młodszy, ale i uboższy brat widocznego z prawej strony GENEO. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o prezentowanej nowości i o właściwościach okien ECONO. Chcieliśmy porównać je dla naszych czytelników z właściwościami okien wykonanych z kształtowników GENEO, ale... zdobycie potrzebnych do tego informacji w trakcie targów okazało się nie możliwe. Czas pokaże, czy otrzymamy je po targach. Na razie przekażemy to co i nam przekazano. Okna ECONO wykonywane są z kształtowników 6 komorowych, a kształtowniki wykonywane są z PVC. Poza tym objęte promocją okno składa się z ramy, skrzydła, okuć i szyby, a w szybie jest ciepła ramka. To by było na razie tyle. Po takiej informacji, kto chce niech kupuje, zanim czar promocji nie pryśnie jak fruwające podczas promocji bańki mydlane.

Zmiana

Dacie Państwo wiarę, że coś się zmieniło w firmie Drutex SA? Niby stoisko takie samo jak przed rokiem. Kawałki profili też takie jak przed rokiem. Tłum rozognionych dealerów taki jak przed rokiem. Beznamiętny luz handlowców też taki jaki przed rokiem. Co się zmieniło? Z pewnością nie Iglo. Na razie zmieniło się tyle, że przemiłą panią Magdalenę z działu marketingu, zastąpiła przeurocza pani Agnieszka. Na ile wpłynie to na dalszy wzrost sprzedaży nie wiadomo, ale od pani Agnieszki kupilibyśmy niejedno.

Podwójne morderstwo

Jesteśmy starej daty, więc jakoś mamy tak zaprogramowane łepetyny, że jak coś jest na pokaz, na wystawę, to powinno lśnić, błyszczeć, wabić i co tam tylko jeszcze, ale czasy się zmieniają, więc i rozumienie pewnych spraw oraz idei pewnie też. W pawilonie nr 12 kilka firm postanowiło pokazać jak i z czego powinien być zbudowany dom energooszczędny. Polecieliśmy tam, bo jesteśmy z Poznania i oszczędność mamy w genach. Porządek i solidną robotę też. Nie znamy się na cegłach, pustakach, wełnach mineralnych i tynkach, ale nam się ubrdało, że coś tam wiemy o oknach i ich montażu, więc w szczegółach obejrzeliśmy sobie sposób wykonania montażu energooszczędnego zaproponowany i firmowany na BUDMIE przez przedsiębiorstwo TONTOR. Masakra. Prawdziwa montażowa masakra! Zresztą zobaczcie sami.

Dwa pierwsze zdjęcia pokazują całkowicie „nowatorskie” podejście do sposobu montażu styropianowego bloku podparapetowego czyli tak zwanego „ciepłego parapetu”, a właściwie sposobu połączenia parapetu zewnętrznego z „ciepłym parapetem” i częścią progową okna. TONTOR jak „rasowy” montażysta okien zastosował stary sprawdzony sposób na „puste przestrzenie”, których być nie powinno. Pianka, dużo pianki, dużo za dużo. Chyba już gdzieś widzieliśmy podobne zastosowanie tego materiału w wykonaniu tej właśnie firmy. Czyżby nowy standard?

Tontor. Przykładowy dom energooszczędny. Błąd montażu ciepłego parapetu.
Tontor. Przykładowy dom energooszczędny. Błąd montażu ciepłego parapetu.
Tontor. Przykładowy dom energooszczędny. Błąd montażu ciepłego parapetu.
Tontor. Przykładowy dom energooszczędny. Błąd montażu ciepłego parapetu.
reklama

Kolejne zdjęcia, to przykład równie zgodnego z zasadami sztuki, wykorzystania folii paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych oraz montażu parapetu wewnętrznego. Aż by się chciało zapytać tego co to robił, czy to brak kleju na taśmie czy może oleju gdzie indziej.

Niechlujne zamontowanie folii. Błąd montażu Tontor.
Niechlujne zamontowanie folii. Błąd montażu Tontor.
Błąd montażu Tontor. Niechlujne uszczelnienie za pomocą folii i pianki PU.
Błąd montażu Tontor. Niechlujne uszczelnienie za pomocą folii i pianki PU.

Mamy jeszcze kilka innych ciekawych ujęć, tylko po co je pokazywać? Wydaje się, że i te wystarczająco świadczą o popełnionym przez TONTOR podwójnym morderstwie. Na zasadach poprawnego montażu oraz na własnej marce. Pif, paf.

Podziękowania

Chcemy podziękować wszystkim niewymienionym w tym artykule producentom okien, którzy byli obecni i zaprezentowali się na tegorocznej BUDMIE. To dzięki Wam nie musimy dzisiaj pisać w naszym vortalu: „Konsumencie, Inwestorze jedź do Niemiec, Twoje okno już tam jest”. Dziękujemy i prosimy bądźcie też w przyszłym roku. Bez okien nie ma tych targów.

Gratulacje

Nasze gratulacje składamy firmie INTERNORM. Za co? Za niezmiennie wysoką jakość okien PVC. Za wzornictwo i wykonanie kształtowników. Za wysoki standard i innowacyjność rozwiązań.

Przekrój okna PCV Internom. Okno PCV z nakładkami aluminiowymi
Przekrój okna PCV Internom. Okno PCV z nakładkami aluminiowymi
Okno PCV Internorm z nakładkami aluminiowymi
Okno PCV Internorm z nakładkami aluminiowymi

Kto nie wierzy, niech popatrzy. Kto wierzy, niech weźmie pod uwagę planując zakup.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2010-01-19 00:00:00 aktualizacja: 2021-11-26 03:34:03


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024