Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Cieplej z IGLO

Grudzień 2010

Nie, to nie jest błąd w tytule. Nie mieliśmy na myśli, temperatur w eskimoskim igloo. Myśleliśmy raczej o tym, że nabywcom okien może być ciepło, albo cieplej jeśli zainwestują we własne IGLO. Klasyczne pięciokomorowe okna wykonane z kształtowników IGLO 5 Classic wchodzących w skład systemu GL, którego właścicielem jest firma Drutex SA, jeden z największych polskich, a może i europejskich producentów okien z PVC.

Północ - Południe

Na początku listopada obiegła branżowe media elektroniczne informacja o badaniach przenikalności cieplnej okien produkowanych przez bytowski Drutex SA. Ze względu na podawane w niej wartości Uw dla okien uznaliśmy ją za prawdziwie „mocny” news, bo wyciśnięcie z „pięciokomorówki” przenikalności cieplnej poniżej 1,0 W/(m2 * K), to nie w kij dmuchał. Niezrażeni naszą informacyjną „przygodą” z krakowskim Oknoplastem zwróciliśmy się do Drutex SA z prośbą o przedstawienie wyników badań i... . Otrzymaliśmy je, bez problemu! Więcej nawet, te w języku oryginału, po czesku, otrzymaliśmy od ręki. Postanowiliśmy więc spróbować czegoś więcej. Poprosiliśmy o tłumaczenie dokumentu, bo w końcu ustawa „O języku polskim” obowiązuje i dacie wiarę... tłumaczenie też otrzymaliśmy. Z pieczęcią „Tłumacz przysięgły”!!! To tak fascynujące, że za chwilę pokażemy ten dokument w całości, ale zanim to nastąpi ogłaszamy aktualny wynik meczu na „rzetelne i udokumentowane informacje” o produkowanych oknach. Północ prowadzi z Południem 2 : 0.

reklama

Przy okazji, wszystkim nabywcom okien przypominamy pewne zdanie, pewnego Pana Prezesa z Południa: „Największym orężem w walce z nierzetelnym sektorem może być, moim zdaniem, rosnąca świadomość klientów wyniesiona z profesjonalnych czasopism i portali internetowych, którzy coraz częściej wydając swoje pieniądze, oczekują rzetelnej i udokumentowanej informacji”. Co racja, to racja. Kiedy jedni już informują, inni muszą jeszcze dążyć do ideału, a nawet go poprawiać.

IGLO 5 Classic

Przedmiotem badań przenikalności cieplnej w notyfikowanym (nr notyfikacji 1390) laboratorium badawczym Centrum Inżynierii Budowlanej z czeskiego Zlina było okno jednoskrzydłowe o wymiarach 1500 mm x 1500 mm wykonane z kształtowników IGLO 5 Classic wchodzących w skład systemu okiennego GL System. Przeszklone wariantowo jednokomorową szybą zespoloną o budowie Float 4 mm - profil dystansowy stalowy lub nierdzewny lub Swisspacer 16 mm, argon - Clima Guard Premium 4 mm o współczynniku przenikania ciepła Ug = 1,0 W/(m2 * K) lub dwukomorową szybą zespoloną o budowie Clima Guard Premium 4 mm - profil dystansowy stalowy lub nierdzewny lub Swisspacer 12 mm, argon – Float 4 mm - profil dystansowy stalowy lub nierdzewny lub Swisspacer 12 mm, argon - Clima Guard Premium 4 mm o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,7 W/(m2 * K). Uszczelki przylgowe EPDM, przylgi wewnętrzne i zewnętrzne SECU 02, uszczelki przyszybowe SECIL 01, produkcji SECIL-POLSKA. Okucia obwiedniowe MACO MULTI Trend z ryglowaniem ośmiopunktowym na całym obwodzie, otwieranie przy pomocy klamki.

Poniżej prezentujemy zwymiarowany schemat złożenia profili wykorzystanych do konstrukcji okna poddawanego ocenie i badaniu.

Okno Drutex SA Iglo 5 Classic
Okno Drutex SA Iglo 5 Classic

Widoczne na rysunku kształtowniki ramy ościeżnicy (50001) i skrzydła (50013), to klasyczne pięciokomorowe profile o głębokości 70 mm według PN-EN 12608:2004. Nieco nowocześniejszego designu nadają im zaokrąglone zewnętrzne płaszczyzny ramy i skrzydła. Ciekawostką IGLO 5 Classic jest fakt, że mimo powszechnego trendu wśród systemodawców, producentów profili okiennych, do trwałego łącznia uszczelek z kształtownikami już na etapie ekstruzji, Drutex SA pozostał przy tradycyjnym rozwiązaniu, polegającym na stosowaniu uszczelek wciąganych.

reklama

Choć wciąganie uszczelki we wręby kształtownika wydaje się bardziej pracochłonne, ma dla użytkowników okien niepodważalne zalety. Pierwsza, to łatwość wymiany zużywających się uszczelek, co nie jest sprawą prostą jeśli uszczelka jest trwale połączona z profilem. Druga zaleta, to lepsze „układanie się” uszczelki w narożach kształtowników. Uszczelki koekstrudowane wymagają starannej obróbki podczas zgrzewania i często bywają przedmiotem reklamacji nabywców „bo są jakby czymś poprzypalane” albo doprowadzają do uszkodzeń powłok kolorystycznych kształtowników okleinowanych, szczególnie w obrębie zgrzewów skrzydeł okiennych, gdzie płaszczyzna ramy skrzydła dość ściśle przylega do uszczelki znajdującej się w przyldze ościeżnicy.

IGLO 5 Classic - przenikalność cieplna okna

Współczynnik przenikalności cieplnej stolarki okiennej, to jedna z właściwości okna najczęściej wymieniana przez nabywców jako ta decydująca o ostatecznym wyborze. W dobie globalnego poszukiwania źródeł oszczędności energii, a przede wszystkim rosnących cen paliw i ciepła, trzeba uznać takie kryterium wyboru za jak najbardziej racjonalne. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy trzeba porównać własne oczekiwania nabywcy z bogatą ofertą rynkową.

Nader rzadko w projektach budynków można znaleźć konkretną informację architekta o pożądanym dla danego obiektu budowlanego współczynniku przenikalności cieplnej konstrukcji okiennych. Pozostawieni sami sobie nabywcy budują swoje energooszczędne oczekiwania głównie w oparciu o... reklamę produktów, mocno czasem przesadzając z zakupami w stosunku do realnych potrzeb, to po pierwsze. Po drugie często to co otrzymują nie jest tym co spodziewali się otrzymać. Dlaczego?

Dlatego, że wiele wyrobów okiennych, to konstrukcje o niesprawdzonych w badaniach laboratoryjnych właściwościach. Mając to właśnie na uwadze staramy się uciekać od przekazów marketingowych koncentrując się na przedstawianiu czytelnikom konkretnych wyników badań określonych właściwości konstrukcji okiennych. W tabeli poniżej, na podstawie wyników badań nr V-302/10, przedstawiamy przenikalność cieplną okna o określonych nieco wcześniej wymiarach i konstrukcji wykonanego z kształtowników IGLO 5 Classic będących własnością firmy Drutex SA z Bytowa.

Wartość współczynnika przenikania ciepła okna zgodnie z ČSN EN ISO 10077-1
Złożenie kształtowników Materiał ramki dystansowej Współczynnik przenikania ciepła szyby zespolonej
Ug W/(m2)
Współczynnik przenikania ciepła okna
Uw W/(m2 * K)
IGLO 5 Classic 50001/50013 Stal 1,0 1.2
IGLO 5 Classic 50001/50013 Stal nierdzewna 1,0 1,1
IGLO 5 Classic 50001/50013 Swisspacer 1,0 1,1
IGLO 5 Classic 50001/50013 Stal 0,7 0,96
IGLO 5 Classic 50001/50013 Stal nierdzewna 0,7 0,93
IGLO 5 Classic 50001/50013 Swisspacer 0,7 0,89

Raport z badań jakiego w oknotest.pl jeszcze nie było

Napisaliśmy na początku artykułu, że zostaliśmy mile zaskoczeni postawą firmy Drutex SA, a w szczególności faktem, że bez najmniejszego problemu wyraziła wolę przetłumaczenia i przekazania nam pełnego raportu z badań przenikalności cieplnej swoich okien w laboratorium z Zlinie. Przyznajemy też, że nie spodziewaliśmy się aż takiego „tłumaczenia”. Treść dokumentu, potwierdzona przez tłumacza przysięgłego, to... w branży okiennej coś naprawdę wyjątkowego. Dla przypomnienia zacytujemy fragment art.3 ust.1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, w którym stwierdza się co następuje: „Sprzedawca dokonujący sprzedaży w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany udzielić kupującemu jasnych, zrozumiałych i nie wprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego.” Dokument, tłumacz, przepis. Drutex SA udowodnił, że można działać profesjonalnie z korzyścią dla firmy i jej kontrahentów, a kończąc te pochwały poniżej prezentujemy badania z pieczątką jakiej w oknotest.pl jeszcze nie mieliśmy okazji przedstawić.

Raport z badań okien Drutex SA Iglo 5
Raport z badań okien Drutex SA Iglo 5
Raport z badań okien Drutex SA Iglo 5
Raport z badań okien Drutex SA Iglo 5
Raport z badań okien Drutex SA Iglo 5
Raport z badań okien Drutex SA Iglo 5

Cieplej z IGLO

Drutex SA, to chyba jedyna z dużych firm, która od zawsze publikowała i nadal publikuje na stronie internetowej wyniki badań swoich produktów. Z tym było nam po drodze. Przyznajemy, że to wielkie stoisko na BUDMIE widzimy od lat, ale jakoś tak wychodziło, że oprócz niezłej 4 pozycji w naszym rankingu PRO QUALITY nie było okazji, by jakoś szczególnie zacieśnić kontakty i podjąć własną próbę napisania czegoś o różnych aspektach działalności tego producenta okien. Teraz trochę nadrobiliśmy zaległości, ale i okazja po temu była świetna. Wyniki badań przenikalności cieplnej okien, to naprawdę coś, co musi zainteresować czytelników naszego vortalu, bo szukają u nas dobrej i sprawdzonej informacji. A, że przy okazji wyniki tych badań są naprawdę znakomite, to spoglądając za okno na zimową zawieruchę, można powiedzieć, iż z IGLO powinno być cieplej nie tylko w igloo, ale w każdym M-3 i domku z ogródkiem.

reklama

Jak już jesteśmy przy IGLO i igloo, to swoją drogą ciekawe, czy ktoś z naszych czytelników wie, który z dwóch materiałów jest lepszym przewodnikiem ciepła, PVC czy śnieg? Zainteresowanym i ciekawym podpowiadamy za PN-EN 12524:2003. Wartości obliczeniowe współczynnika przewodzenia ciepła? dla obu materiałów wynoszą: PVC - 0,17 W/(m2 * K), śnieg miękki (gr. 30 –70 mm) - 0,12 W/(m2 * K).

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2010-12-05 00:00:00 aktualizacja: 2021-11-26 03:14:46


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024