Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Iglo Energy - syndrom rodzica

Luty 2013

07 stycznia 2013 media obiegł komunikat o narodzinach nowego okna PVC. Szczęśliwi rodzice nie szczędząc grosza zrobili wiele, by w jednym czasie powiadomić ludność miast i wsi, że malec ma na imię Iglo Energy i jest... wyjątkowy pod każdym względem. Takie skrzyżowanie Herkulesa z misiem polarnym. Silny i mróz mu nie straszny. Pierwszy publiczny występ zaliczył dzieciak na tegorocznych targach BUDMA i... .

Krępująca kolizja

Od pewnego czasu na rynku trwa dość dziwny wyścig o palmę pierwszeństwa w konstruowaniu okien PVC o najlepszej izolacyjności cieplnej, czyli najniższej możliwej wartości współczynnika przenikania ciepła Uw. Nie było w tym nic dziwnego dopóki w wyniku tych zawodów powstawały produkty, dla których można znaleźć uzasadnienie techniczne i ekonomiczne. Obecnie sprawa wydaje się być sprowadzona już ad absurdum. Firmy tworzą jednostkowe konstrukcje „na pokaz”, pod badania, z góry wiedząc, że ich realna sprzedaż będzie śladowa lub żadna, a możliwość praktycznego zastosowania mocno ograniczona.

reklama

Z nieznanych bliżej przyczyn Drutex SA, potentat na rynku okien PVC, z hukiem podjął próbę włączenia się do tego szalonego wyścigu. Jego reprezentantem miało być właśnie najmłodsze dziecko Iglo Energy, które firma opisała na swojej stronie internetowej następująco:

„Zaawansowana technologia zastosowana w produkcie umożliwiła osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła na poziomie zaledwie Uw=0,6 W/(m2K)*, co czyni produkt niekwestionowanym liderem w zakresie energooszczędności”.

Z hasłem „najcieplejsze okno na rynku” produkt został zaprezentowany w mediach oraz na poznańskiej BUDMIE. Zachodzimy w głowę jak to możliwe, że marketerzy Drutex SA nie dostrzegli, że prowadzą nową markę wprost na kurs kolizyjny. Na tej samej imprezie targowej inny producent, firma AdamS otrzymała wyróżnienie za konstrukcję okna o współczynniku Uw=0,5 W/(m2K). Żeby nie było żadnych wątpliwości oba porównywane okna mają ten sam wymiar 1230 x 1480 mm.

baner Drutex SA
baner Drutex SA
baner AdamS
baner AdamS

Współczynnikowa kolizja jest tym bardziej krępująca, że lista laureatów i produktów otrzymujących złote medale MTP znana była już w grudniu ubiegłego roku. 10 grudnia 2012 roku informował o niej na przykład branżowy portal Oknonet.pl. Jeszcze wcześniej o wynikach badań informował sam producent ujawniając na własnej stronie świadectwo badań. Nie sposób przyjmować, że do 07 stycznia 2013 zainteresowani branżą marketerzy odpowiedzialni za promocję Iglo Energy o tym nie wiedzieli, a zatem...? 

reklama

Podejmując już temat „walki” na wartość współczynników ciepła chcemy zauważyć, że związany z tym przekaz marketingowy powinien być zawsze ostrożny i na bieżąco monitorowany. Rozumiemy wymogi reklamy, ale i w tym względzie wskazany jest pewien umiar. To jasne, że „niekwestionowany lider” brzmi dumnie, ale to się daje łatwo sprawdzić.  Piszemy o oknach nie od dziś, więc nagromadziło się nam wiele materiałów, także tych o izolacyjności cieplnej okien. Zerknęliśmy więc do archiwum i wyszła nam z tego taka oto tabelka:

Porównanie izolacyjności cieplnej okien referencyjnych 1230 x 1480 mm z Iglo Energy
Nazwa producenta Nazwa produktu Oszklenie Ug Wartość współczynnika Uw Laboratorium Świadectwo badań
Drutex SA Iglo Energy 0,3 0,6 CSI Zlin Brak dostępu
ADAMS Passiv-line Ultra 0,3 0,5 LTB Dąbrowa Górnicza 769/B-2012
ELWIZ Elwiz Energio Passiv 0,5 0,6 MLTB Wałbrzych B/MLTB 754-2012-A
OKNOPLUS TopThermo 0,4 0,6 LTB Dąbrowa Górnicza 544/B-2011
INTERNORM KF 410 0,4 0,6 Ift Rosenheim 12-000753-PR 02

Porównanie w tabeli dotyczy włącznie okien o wymiarze 1230 x 1480 mm, bo żadne inne nie byłoby sprawiedliwe i sensowne. Co z niego wynika? Tylko i aż tyle, że na razie lider odjechał, a grupa pościgowa jest całkiem spora i wyrównana. Świadomie pominęliśmy sposób w jaki ustalona została wartość poszczególnych współczynników. Istnieją dwie metody wynikające z określonych norm europejskich. Marketerzy tworzący opisy produktów powinni wiedzieć, że w zależności od metody badań otrzymuje się nieco inne wyniki. Gdyby więc wszystkie produkty wymienione w tabeli zbadać jednakową metodą mogłoby się okazać, że różnice są jeszcze bardziej znaczące, a ostrożność jeszcze bardziej wskazana.

Jeśli Iglo Energy miałoby nadawać tempo pościgu za liderem niezbędne wydają się modyfikacje konstrukcji profili, co wynika z kolejnego porównania, tym razem wartości współczynnika przenikania ciepła kształtowników Uf.

Porównanie wartości współczynnika przenikania ciepła Uf kształtowników okiennych PVC z Iglo Energy
Nazwa producenta Nazwa produktu Głębokość ramy ościeżnicy Wartość współczynnika Uf Laboratorium Świadectwo badań
Drutex SA Iglo Energy 82 mm 0,94 CSI Zlin CV-12-688/Z
ALUPLAST Energeto 8000 85 mm 0,79 PfB Rosenheim 11/04-A130-B1
GALAN IKD 83 mm 0,78 Ift Rosenheim 422 42909/1
INTERNORM KF 400 90 mm 0,85 Ift Rosenheim 10-000707-PB02-K20
GEALAN 7000 IQ 82,5 mm 0,91 Ift Rosenheim 12-000462-PR 03
REHAU GENEO MD 86 mm 0,91 Ift Rosenheim 402 34632/1
DECCO THERMICCO 90 mm 0,9 LTB Dąbrowa Górnicza 437/B-2011

Opisując tę cechę produktu Drutex SA słusznie stwierdza, że: 

„ ... współczynnik przenikania ciepła dla samej ramy jest jednym z najniższych wśród producentów okien i osiąga poziom Uf=0,9 W/(m2K)”.

Pozostawmy na boku kwestię wyższości i niższości oraz metodę badawczą według, której uzyskane zostały powyższe wartości. Ważny jest umiar wynikający z frazy „jest jednym z”. Dlaczego w tym miejscu można było, a wcześniej nie? Podsumowując i kończąc ten wątek stwierdzamy, że jest cała grupa firm, z których każda ma szansę zostać na chwilę tym „niekwestionowanym liderem” tylko, czy o to w tym wszystkim chodzi?

Tajemnica uszczelnienia centralnego.

reklama

Powie ktoś, że się czepiamy. Może tak, może nie. Przypatrując się okiennym nowościom rynkowym każdy zwraca uwagę na coś innego. My na szczegóły, bo jak mówią, to w nich tkwi przysłowiowy diabeł. Reklamowo - marketingowy też. Pisząc o zaletach konstrukcji Iglo Energy producent szczególnie podkreśla jeden z elementów, a mianowicie „uszczelnienie centralne”, stwierdzając:

„DRUTEX, jako pierwszy producent stolarki okienno-drzwiowej na świecie, opracował dla swojego nowego produktu innowacyjny system uszczelnienia będący gwarancją najlepszych parametrów pod względem energooszczędności. To nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące uszczelkę centralną. System wyróżnia się optymalnym kształtem i budową oraz osadzeniem uszczelnienia- poza uszczelką zewnętrzną i wewnętrzną, system wyposażony jest w uszczelnienie centralne wykonane ze spienionego EPDM”.  

Przekładając tekst na obraz uszczelnienie centralne w Iglo Energy wygląda dokładnie tak jak poniżej. Zdjęcia wykonaliśmy podczas zwiedzania ekspozycji firmy na BUDMIE 2013.

Iglo Energy - złożenie kształtowników z uszczelką środkową
Iglo Energy - złożenie kształtowników z uszczelką środkową
Iglo Energy - rama ościeżnicy z uszczelką środkową
Iglo Energy - rama ościeżnicy z uszczelką środkową

Ten krótki fragment publikacji na stronie internetowej producenta naszym zdaniem jest zarazem jasny i mocno niejasny. Uszczelnienie centralne jest znane i stosowane od lat. Co do samego pomysłu nie może być mowy o jakimkolwiek pierwszeństwie, tym bardziej światowym. Żeby nie być gołosłownym wystarczy odwołać się do bardzo rzetelnego źródła jakim są aprobaty techniczne serii AT 15 Instytutu Techniki Budowlanej. Odnaleźć można w nich wiele wcześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych bazujących na uszczelnieniu centralnym w postaci uszczelki.

Przykłady ram ościeżnic okiennych z kształtowników PVC z uszczelką centralną
Rama ościeżnicy systemu KBE MD z uszczelką centralną
Rama ościeżnicy systemu KBE MD z uszczelką centralną
Rama ościeżnicy L176 MD systemu Thyssen Prestige z uszczelką centralną
Rama ościeżnicy L176 MD systemu Thyssen Prestige z uszczelką centralną
Rama ościeżnicy HP 222 systemu Brügmann z uszczelką centralną
Rama ościeżnicy HP 222 systemu Brügmann z uszczelką centralną
Rama ościeżnicy systemu
KBE MD
z uszczelką centralną AT 15-2045/2003
Rama ościeżnicy L176 MD systemu
Thyssen Prestige
z uszczelką centralną AT 15-6289/2004
Rama ościeżnicy HP 222 systemu
Brügmann
z uszczelką centralną AT 15-5357/2007

Nie wydaje nam się również, aby jakąś szczególną innowacją było wykonanie widocznej na zdjęciach uszczelki centralnej ze spienionego EPDM. Proces spieniania terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego znany jest także nie od dzisiaj. Jednym z produktów spieniania jest tak zwana porowata guma EPDM. Posłużmy się w tym względzie wiedzą dr inż. Krzysztofa Wienskowskiego z Instytutu Techniki Budowlanej Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Prawie 7 lat temu w artykule pod tytułem „Stolarka i ślusarka budowlana uszczelnienia wykonane z różnych materiałów”, zamieszczonym w miesięczniku „Świat szkła” nr 10/2006, pisze on tak: 

„Wytworzenie uszczelek z porowatej gumy EPDM aktualnie nie stwarza żadnych problemów technicznych”.

Powyższe nie zmienia jednak faktu, że jeśli uszczelnienie centralne, z jakichś względów przybiera postać uszczelki, to mając do wyboru materiał z jakiego zostanie ona wykonana, guma porowata jest materiałem o lepszych pod pewnymi względami właściwościach od klasycznego EPDM. Krzysztof Wienskowski w swoim artykule ujął to następująco: 

„... izolacyjność termiczna i akustyczna będzie wzrastała przy zastosowaniu uszczelek z materiału porowatego”. 

Czy jednak dzięki temu osiąga się najlepsze parametry pod względem energooszczędności? Hm... .

Jeśli nie pomysł na uszczelnienie i nie materiał, to co? Oryginalny jest sam kształt uszczelki. Nam ona przypomina gruby, lekko zakrzywiony pazur. Dotychczas tak masywne uszczelki środkowe spotkać można było w konstrukcjach aluminiowych, nie mniej dokładnie takiej nie spotkaliśmy, więc to rzeczywiście jest coś nowego, ale czy to jest system?

Warto w tym miejscu przypomnieć naszym czytelnikom, że klasyczne rozwiązania uszczelnień MD, (Mittel Dichtung – uszczelnienie środkowe), bazują raczej na odpowiedniej konstrukcji kształtownika ościeżnicy, w którym płetwa środkowa stanowiąca uszczelnienie centralne powstaje już na etapie produkcji profilu jako jego stały i nierozłączny element.

Przykłady ram ościeżnic okiennych z kształtowników PVC z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu Salamander BluEvolution z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu Salamander BluEvolution z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu Ideal 8000 z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu Ideal 8000 z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu Alphaline 90 z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu Alphaline 90 z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu
Salamander BluEvolution
z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu
Ideal 8000
z konstrukcyjną płetwą centralną
Rama ościeżnicy systemu
Alphaline 90
z konstrukcyjną płetwą centralną

O tym, które rozwiązanie wygląda na solidniejsze uszczelka, czy płetwa zadecydują nabywcy konkretnych modeli okien, a o uzyskiwanych dzięki jednemu lub drugiemu rozwiązaniu właściwościach użytkowych przesądzą z pewnością wyniki badań konstrukcji w laboratoriach.

Iglo Energy – uroda.

W ciągu kilku ostatnich dni mogliśmy obejrzeć różnych okien do woli. O ich urodzie trudno dyskutować. O urodzie w ogóle trudno dyskutować. Ocena jaka by nie była zawsze będzie subiektywna i podszyta indywidualnymi gustami. Nie mniej każdy z nas w jakiś tylko sobie wiadomy sposób dzieli przedmioty na ładne i nieładne, podobne i niepodobne. Firma Drutex SA na swojej stronie internetowej pisze o oknie Iglo Energy między innymi w taki sposób:

...jako pierwsi, dostarczamy na rynek produkt o najlepszych właściwościach energooszczędnych i pięknym, bezkompromisowym designie.[...]To wyraz najwyższego stopnia elegancji, wyrafinowanej estetyki wyrażonej delikatną, zaokrągloną linią profili oraz bogatą kolorystyką i kształtem okien.

No, cóż marketerzy mają prawo do takich tekstów, a każdy może się z tym zgodzić lub nie zgodzić. Podobnie jak w przypadku izolacyjności cieplnej nam wydaje się, że trochę tu brak umiaru i skromności. Dlaczego?

Winergetic
Iglo Energy
Głębokość 82 mm
7 komór
Uszczelnienie środkowe
Głębokość 82 mm
7 komór
Uszczelnienie środkowe

Patrząc na obie grafiki przypomina nam się wspaniała zabawa z wydawanego niegdyś w Krakowie tygodnika „Przekrój” polegająca na wyszukiwaniu różnic w bardzo podobnych obrazkach. Nie zmienia to faktu, że podobny nie znaczy taki sam, więc kto chce może pobawić się i znaleźć szczegóły, którymi różnią się choćby zaprezentowane złożenia kształtowników, z których każde niewątpliwie kiedyś było pierwsze. Jednym na pewno jest Iglo Energy. Nie podajemy którym. Niech czytelnicy sami odgadną, a potem wybiorą w tajnym głosowaniu ten... ładniejszy o bardziej pięknej i bezkompromisowej urodzie. 

Syndrom rodzica

Psycholog, pani Ewa Woydyłło w artykule „Dzieci swoich rodziców” pisze tak: 

„Małymi dziećmi lubimy się chwalić. Niemowlak uśmiechnął się lub pomachał grzechotką - tata i mama pieją z zachwytu. Roczna panienka przeszła sama przez pokój - oklaski, ochy i achy. Dwulatek powiedział "daj to" - rodzice rozgłaszają wszem i wobec, że malec przemawia całymi zdaniami. I dobrze. Jakże mogłoby być inaczej? Dziecko to w gruncie rzeczy cud. Natury, Stworzenia, Biologii, Kosmosu, jak kto woli. Ale cud”.

Czy nowy produkt – okno można porównać do dziecka? Pani psycholog wśród źródeł cudów, techniki okiennej nie wymienia. Słusznie, bo w tym obszarze cudów nie ma. Są okna o takich, a nie innych właściwościach, a wszystko jest bardziej sprawdzalne i mniej zmienne od urody i charakteru człowieka. Sądzimy, że właśnie z tego względu okienny marketing powinien być bardziej umiarkowany od wyrazów czasem przesadnej rodzicielskiej miłości.

Iglo Energy to ładny, dobry dzieciak, ale żaden tam geniusz. Jak nim dobrze w życiu pokierować, to rodzice i rodzina mogą mieć z niego wiele pociechy, a społeczeństwo pożytku. Może tylko ograniczyć się w pochwałach, bo malec gotów jeszcze w nie uwierzyć, co życia wcale mu nie ułatwi.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2013-02-02 00:00:00 aktualizacja: 2021-11-26 02:05:29


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024