Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Internorm Dimension4. Potyczki ze słońcem.

Marzec 2012

Zimą, okno powinno grzać, latem, działać jak klimatyzator! Piękne, ale jeszcze niemożliwe. Okna o takich właściwościach nie wymyślono, ale istnieją już konstrukcje, które jednocześnie zapewniają pozyskiwanie i wykorzystanie energii słonecznej do celów grzewczych zimą oraz ochronę pomieszczeń przed przegrzewaniem w porze letniej. Najciekawszą z nich jest okno Dimension 4. Produkt firmy Internorm, powinien zainteresować wszystkich, którzy lubią kompleksowe i sprawdzone rozwiązania.

Potyczki ze słońcem

Odkąd pojęliśmy, że słońce to niewyczerpane źródło czystej energii, próbujemy je zaprząc ostro do roboty. Coraz częściej oświetla, napędza i ogrzewa, co tylko się da. Solarna moda dotarła również do branży okiennej. Sporo ostatnio mówi się i pisze o wykorzystaniu pasywnych zysków energii do poprawy bilansów energetycznych budynków. Współczynnik przenikania energii „g” robi karierę. Czym jest i czego dotyczy to pojęcie? Spójrzcie na rysunek nr 1.

Współczynnik g. Przenikanie energii.
Współczynnik g. Przenikanie energii.
reklama

Współczynnik przepuszczalności energii „g” wyraża stosunek całkowitej przepuszczalności energii szyby do padającej na nią energii słonecznej. Wartość współczynnika przepuszczalności energii „g” lub tzw. Solar Factor jednokomorowej szyby zespolonej, to procent całkowitej energii słonecznej (ciepła słonecznego) przepuszczanej przez szybę, składający się z sumy energii przepuszczanej bezpośrednio oraz energii absorbowanej przez szybę i reemitowanej do wnętrza pomieszczenia.

Do niedawna okno przeszklone szybą zespoloną było przedstawiane jako element ograniczania strat energii wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń. O niedawna mówi się o nim także w aspekcie możliwych dodatkowych korzyści płynących z wykorzystania promieniowania słonecznego jako czynnika wspomagającego system ogrzewania, odwołując się przy okazji do pojęcia bilansu energetycznego szyby zespolonej.

Bilans energetyczny szyby zespolonej, to straty cieplne, (większe przy wyższych wartościach Ug), pomniejszone o zyski z przenikającej do pomieszczenia energii słonecznej, (im wyższa wartość współczynnika „g”, tym większe zyski energii). Inwestorzy zainteresowani energooszczędnymi technologiami okiennymi często zbyt późno dowiadują się, że wykorzystanie zjawiska przenikalności energii słonecznej przez szyby zespolone jako wsparcia systemu ogrzewania oprócz niewątpliwych zysków niesie ze sobą również poważne zagrożenie.

Latem, wysoka przenikalność energii szyb prowadzi do przegrzewania pomieszczeń (efekt cieplarniany) i wzrostu zużycia energii związanej z obniżaniem temperatury w pomieszczeniach, np. przy pomocy klimatyzatorów. Marginalizowanie tego problemu przy podejmowaniu decyzji zakupowych może się stać w okresie silnej operacji słońca źródłem poważnego dyskomfortu dla użytkowników pomieszczeń.

reklama

Przemożny upał okazuje się być równie dokuczliwy jak wysokie rachunki za ogrzewanie. Trochę szkoda, że tak niewielu nabywców wie, iż istnieją okna stworzone właśnie po to, by godzić ciepło z zimnem, pasywne zyski energii zimą z optymalną temperaturą pomieszczeń w lecie.

Najciekawszą propozycją wydaje się być konstrukcja austriackiej firmy Internorm. Najciekawszą, bo skumulowane właściwości okien DIMENSION 4 oprócz możliwości wpływania na wartość współczynnika energii „g”, pozwalają uzyskać inwestorom jeszcze kilka dodatkowych, istotnych korzyści, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

Internorm DIMENSION 4 - przenikalność energii promieniowania słonecznego

Klasyczną konstrukcję okna Dimension 4, trudno nazwać nowością. W europejskim budownictwie energooszczędnym jest stosowana już od 2004 roku, ale w Polsce trzeba ją uznać za coś nowego, a nawet za coś wyjątkowego.

Przekrój okna DIMENSION 4
Przekrój okna DIMENSION 4
Schemat złożenia okna DIMENSION 4
Schemat złożenia okna DIMENSION 4

Prezentowane powyżej grafika (2) i schemat (3) pokazują dokładne wymiary złożenia profili i wiele detali, które sprawiają, że okna DIMENSION 4 charakteryzują się osiągami eksploatacyjnymi na poziomie ciągle niedostępnym dla wielu zdecydowanie nowszych, konkurencyjnych produktów. Pierwszą cechą rzucającą się w oczy jest nieco futurystyczny, ale urzekający (przynajmniej dla nas), designe oraz wielce oryginalna konstrukcja okna.

Podstawowym elementem jest pięciokomorowa rama ościeżnicy z uszczelnieniem środkowym, tzw. rama MD (Mittel Dichtung) o głębokości 80 mm. Obie wymienione cechy, (MD i głębokość), zdecydowanie i pozytywnie wyróżniają okno DIMENSION 4 wśród rynkowej pięciokomorowej konkurencji. Geometria kształtownika PCV w połączeniu z wielokrotnie giętym stalowym profilem wzmacniającym zapewnia odpowiednią sztywność elementu.

Skrzydło okna DIMENSION 4, to wielce oryginalne rozwiązanie Internormu. W założeniu jego konstrukcja jest również pięciokomorowa, a szerokość wrębu szklenia umożliwia stosowanie jedno i dwukomorowych pakietów szyb zespolonych jako przeszkleń wewnętrznych. Do tego podstawowego modułu skrzydła okiennego dołączany jest dodatkowy, aluminiowy element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przenoszenie ciężaru pojedynczej szyby stanowiącej przeszklenie zewnętrzne.

reklama

W ten sposób skrzydło okna DIMENSION 4 składa się z dwóch niezależnych, otwieranych elementów, z których jeden jest wykonany całkowicie z PVC, drugi z aluminium. To jedyne i unikalne w skali europejskiej rozwiązanie techniczne prezentujemy poniżej na zdjęciach nr 4 i nr 5, wykonanych na stoisku firmy Internorm podczas poznańskich targów BUDMA 2012.

Skrzydło okna DIMENSION 4
Skrzydło okna DIMENSION 4
Skrzydło okna DIMENSION 4
Skrzydło okna DIMENSION 4

Skrzydło okna DIMENSION 4 nie jest zbrojone stalą, co z pewnością korzystnie wpływa na wartość współczynnika przenikania ciepła kształtownika jak i całego okna, a właściwości statyczne elementu są zapewnione dzięki stałemu i trwałemu połączeniu pakietów przeszkleń z ramą skrzydła poprzez zastosowanie technologii wklejania szyb FIX-O-ROUND.

Odległość pomiędzy wewnętrzną płaszczyzną przeszklenia zewnętrznego, a zewnętrzną płaszczyzną szyby zespolonej wynosi od 42 do 46 mm w zależności od wymiaru (grubości) szyby zewnętrznej i szerokości ramki dystansowej w szybie zespolonej. Dwa kolejne schematy rysunkowe nr 6 i nr 7 pokazują sposób rozmieszczenia, odległości i możliwości zastosowania różnych pakietów przeszkleń w konstrukcji okna DIMENSION 4.

Okno DIMENSION 4 - układ 3 szyb
Rys. nr 6 Okno DIMENSION 4 - układ 3 szyb
Okno DIMENSION 4 - układ 4 szyb
Rys. nr 7. Okno DIMENSION 4 - układ 4 szyb

Duża przestrzeń pomiędzy szybą zewnętrzną, a wewnętrznym pakietem szyby zespolonej została wykorzystana przez konstruktorów Internormu na potrzeby integracji z konstrukcją okna wewnętrznej żaluzji wykonanej z lameli aluminiowych lub włókniny. Puszka żaluzji mocowana jest trwale do nadproża skrzydła PVC, a miejsce mocowania przesłonięte jest od wewnątrz naklejanym na szybę szprosem, a od zewnątrz aluminiową maskownicą w kolorze skrzydła.

Zadaniem żaluzji jest ograniczanie dostępu promieniowania słonecznego do wnętrza pomieszczeń użytkowych, a tym samym wpływanie na wartość współczynnika przenikania energii „g” szyby zespolonej i okna. Na ile takie umiejscowienie żaluzji jest skuteczną zaporą dla promieniowania słonecznego o tym już za chwilę. Najpierw zaprezentujemy dwa rysunki techniczne nr 8 i nr 9 ilustrujące położenie i maskowanie żaluzji wewnętrznych oraz dwa zdjęcia nr 10 i nr 11 gotowego okna, na których widoczne są maskownice.

Schemat okna DIMENSION 4 z żaluzją z lameli aluminiowych
Rys. nr 8. Schemat okna DIMENSION 4 z żaluzją z lameli aluminiowych
Schemat okna DIMENSION 4 z żaluzją z włókniny (Duette)
Rys. nr 9 Schemat okna DIMENSION 4 z żaluzją z włókniny (Duette)
Okno DIMENSION 4 wewnętrzny szpros maskujący
Rys. nr 10 Okno DIMENSION 4 wewnętrzny szpros maskujący
Okno DIMENSION 4 zewnętrzna maskownica aluminiowa w kolorze skrzydła
Rys. nr 11 Okno DIMENSION 4 zewnętrzna maskownica aluminiowa w kolorze skrzydła

Warto w tym miejscu powiedzieć, że od niedawna zewnętrzna aluminiowa maskownica widoczna na rysunku nr 11 może występować pod postacią... ogniwa fotowoltaicznego służącego jako napęd poruszający żaluzją umieszczoną w przestrzeni międzyszybowej.

Musimy przyznać, że pomysł jest z górnej półki, a na dodatek trochę przewrotny, bo w ten oto pozytywny sposób INTERNORM wykorzystał energię słoneczną do zapobiegania negatywnym skutkom działania... energii słonecznej. Jak prezentuje się okno z maskownicą aluminiową, a jak z baterią słoneczną możecie zobaczyć na zdjęciach nr 12 i nr 13.

Okno DIMENSION 4 z maskownicą aluminiową
Rys. nr 12. Okno DIMENSION 4 z maskownicą aluminiową
Okno DIMENSION 4 z baterią słoneczną
>Rys. nr 13. Okno DIMENSION 4 z baterią słoneczną

A teraz coś naprawdę ekstra. Wiele można pisać o różnych produktach okiennych, ale nie ma to jak zobaczyć je w działaniu. Okna DIMENSION 4 z żaluzją sterowaną energią słoneczną zaprezentowane zostały po raz pierwszy na lutowej gali firmy INTERNORM, która odbyła się w Salzburgu. Ich europejska premiera odbędzie się na targach w Norymberdze (21 – 24 marca 2012), ale nasi czytelnicy mogą obejrzeć je w akcji już dziś i to nie ruszając się z domu.

Mamy dla Was krótki film, z którego dowiecie... jak to jest zrobione. Prosimy, darujcie nam nieco „partyzancką” jakość tego materiału, ale trafiła się okazja żeby uwiecznić coś wyjątkowego, a profesjonalnego sprzętu pod ręką nie było. Zdjęcia powstały tuż po zainstalowaniu tego niecodziennego produktu na stoisku INTERNORMU przy ulicy Bartyckiej w Warszawie.

Malkontenci powiedzą teraz, że żaluzja między szybami to żadna nowość, że przecież od dawna montuje się żaluzje w przestrzeni międzyszybowej szyb zespolonych, a tańszą ochroną przed promieniowaniem jest montaż żaluzji po wewnętrznej stronie skrzydła, czyli... standardowo, tak jak od lat. W obu przypadkach będą mówili prawdę, ale nie będą mieli racji. W Polsce okna z żaluzją materiałową w przestrzeni międzyszybowej nigdy nie wyszły poza fazę eksperymentu, a podejmowane próby montażu żaluzji aluminiowych we wnętrzu szyb zespolonych wykazały, że 12 mm, a nawet 16 mm przestrzeni (luzu) pomiędzy szybami to nazbyt mało, aby zapora pracowała bezawaryjnie.

Zmiany ciśnienia atmosferycznego powodujące odkształcenia szyb były przyczyną wielu reklamacji z powodu... „zacinających się żaluzji”. Uginające się do wewnątrz tafle szkła klinowały (ściskały) pióra żaluzji i poruszanie nimi stawało się niemożliwe, a że nikt nie ma wpływu na zewnętrzne warunki atmosferyczne usunięcie usterki było niemożliwe do czasu zmiany poziomu ciśnień.

Obecnie żaluzje o szerokości lameli 16 mm montuje się w przestrzeni międzyszybowej o szerokości 24 mm, jednak pierwsze niepowodzenia i początkowa „zła sława” powodują, że rozwiązanie wykorzystywane jest... śladowo o ile w ogóle. W oknach DIMENSION 4 o jakichkolwiek zacięciach żaluzji z powodu zmian ciśnienia atmosferycznego mowy być nie może!!! 46 lub 42 mm przestrzeni międzyszybowej to dostatecznie wiele, aby nawet lamelki żaluzji o szerokości 25 mm pracowały bezawaryjnie w każdych warunkach.

Podniesiony przez malkontentów zarzut „cenowy”, wydaje się być w również chybiony. Owszem, to prawdopodobne, że żaluzja montowana jako dodatkowy element na wewnętrznej płaszczyźnie skrzydła będzie tańsza, ale czy zastosowana w tym miejscu żaluzja wywiera jakikolwiek wpływ na wartość całkowitego współczynnika przenikania energii przeszklenia okna?

Wystarczy chwila zastanowienia, aby dojść do wniosku, że tak umiejscowiona żaluzja nie wywiera żadnego wpływu na wartość współczynnika „g” szyby zespolonej, a czy znajdując się wewnątrz pomieszczenia chroni przed ich przegrzewaniem? Trochę złośliwie można by tu powiedzieć malkontentom, że jaka cena, taka ochrona. Tak naprawdę nie wiadomo na ile żaluzje montowane na wewnętrznej płaszczyźnie skrzydeł chronią pomieszczenia przed promieniowaniem słonecznym i przegrzaniem.

Nie posiadamy informacji o tym, że ktokolwiek to sprawdzał lub badał, zatem poziom ochrony może być zróżnicowany, a skuteczność niepotwierdzona. Z tej to właśnie przyczyny, z dużą pewnością zakładamy, że skuteczność żaluzji montowanych na wewnętrznej powierzchni skrzydeł jest zdecydowanie mniejsza od rozwiązania proponowanego przez INTERNORM w oknie DIMENSION 4. Skąd ta pewność?

Funkcja ochronna żaluzji montowanej na skrzydle okna od strony wewnętrznej rozpoczyna się wtedy, kiedy „całość” promieniowania słonecznego „przedostała się” już przez szybę do wnętrza pomieszczenia. W oknie DIMENSION 4 żaluzja spełnia swoją rolę, (chroni), już na początku drogi, którą energia promieniowania słonecznego próbuje przedostawać się przez układ szyb. O tym, że jest to rozwiązanie technicznie lepsze, a zaprojektowana ochrona niezwykle skuteczna, świadczą prezentowane poniżej wyniki badań wartości całkowitego współczynnika przepuszczalności energii „g” okna DIMENSION 4 wykonane w laboratorium Instytutu Techniki Okiennej w Rosenheim:

Dimension4 współczynnik g. Certyfikat badań IFT Rosenheim
Dimension4 współczynnik g. Certyfikat badań IFT Rosenheim

Zgodnie z treścią raportu z badań nr 410 28803/1 z dnia 01 września 2004 roku przedmiotem badań była konstrukcja okna DIMENSION 4, w którym zastosowano trzy różne warianty przeszkleń, których budowę wraz z opisem i zbadaną wartością współczynnika przepuszczalności energii „g” przedstawiamy w tabeli:

Schemat oszklenia badanej próbki okna DIMENSION 4Opis konstrukcjiWartość współczynnika przepuszczalności energii „g”
DIMENSION 4 przeszklenie okna bez żaluzji międzyszybowej
Przeszklenie okna bez żaluzji międzyszybowej
(ohne Behang)
g = 0,55
DIMENSION 4 Przeszklenie okna z lamelową aluminiową żaluzją międzyszybową
Przeszklenie okna z lamelową aluminiową żaluzją międzyszybową
(Behang 1)
g = 0,10 do 0,18*
DIMENSION 4 Przeszklenie okna z materiałową żaluzją międzyszybową typu Duette
Przeszklenie okna z materiałową żaluzją międzyszybową typu Duette
(Behang 2)
g = 0,07
* Wartość współczynnika „g” zależna od kąta padania promieni słonecznych i kąta nachylenia lameli żaluzji aluminiowej

Zaprezentowane wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dzięki oryginalnej konstrukcji, okna DIMENSION 4 są niezwykle skutecznym środkiem ochrony przed nadmierną operacją energii słonecznej przez przeszklenie w okresie letnim, natomiast w okresie grzewczym są w stanie zapewnić odpowiednie pasywne zyski energii cieplnej wspierającej system grzewczy obiektu.

Wybór odpowiedniego typu żaluzji międzyszybowej i manewrowanie jej położeniem (podnoszenie, opuszczanie, zmiana kątów nachylenia lameli) pozwala wielokrotnie (od 3 do 8 razy) zmniejszyć lub zwiększyć ilość energii przedostającej się przez przeszklenie do wnętrza pomieszczeń, a tym samym świadomie wpływać na wartość bilansu energetycznego przeszklenia okna, a przy okazji na charakterystykę energetyczną obiektu budowlanego.

Internorm DIMENSION 4 - przenikalność cieplna okna

Właściwością okna PVC, na którą nabywcy najczęściej zwracają uwagę jest jego przenikalność cieplna określana wartością współczynnika przenikania ciepła Uw. Powszechnie już wiadomo, że im niższa wartość współczynnika, tym mniejsze straty ciepła przez przegrodę. Jak na konstrukcje pięciokomorowe, okna DIMENSION 4 charakteryzują się niską przenikalnością cieplną. Jednak mało kto z nabywców ma świadomość, że żaluzja umieszczona w przestrzeni międzyszybowej tego okna umożliwia nie tylko wpływanie na ilość energii słonecznej przenikającej przez przeszklenie do wnętrza pomieszczenia, ale również na ograniczenie ilości energii cieplnej, która z tego pomieszczenia ucieka.

Jak zwykle, także i tę zaletę okien DIMENSION 4 firma INTERNORM potwierdziła odpowiednimi badaniami w notyfikowanym laboratorium ift Rosenheim. Nie będziemy publikowali wielostronicowych sprawozdań z tych badań, choć to lektura wielce ciekawa dla każdego kto choć trochę interesuje się techniką okienną, ale na podstawie raportów 403 30568/22 z dnia 08 marca 2006 roku oraz 403 29011/3 z dnia 10 stycznia 2005 roku postaramy się w prosty sposób przedstawić jakie wartości współczynnika przenikania ciepła ustalono dla próbek referencyjnych o wymiarach 1230 x 1480 mm wyposażonych w różne typy żaluzji zamontowanych w przestrzeni międzyszybowej.

Okno 1230 x 1480Opis konstrukcjiRaport
ift rosenheim pieczęć
Współczynnik przenikania ciepła Uw
ciepłe okno ikona
DIMENSION 4 Żaluzja międzyszybowa podniesiona 403 30568/22 Uw = 1,1 W/(m2*K)
DIMENSION 4 Żaluzja międzyszybowa z lameli aluminiowych opuszczona całkowicie 403 30568/22 Uw = 0,98 W/(m2*K)
DIMENSION 4 Żaluzja materiałowa Duette opuszczona całkowicie 403 29011/3 Uw = 0,89 W/(m2*K)

W minionym roku branżowe media dość często poświęcały uwagę zagadnieniu wpływu rolet aluminiowych na wartość współczynnika przenikania ciepła układu okno/roleta. Badania i obliczenia wskazują, że roleta aluminiowa może ograniczyć wartość współczynnika przenikania ciepła mniej więcej o 0,2 W/(m2*K). To niezły wynik, więc inwestorów zainteresowanych integrowaniem okien PVC i rolet aluminiowych nie ubywa. Sądzimy jednak, że po lekturze tego artykułu wezmą pod rozwagę także inne rozwiązanie. Dla wielu inwestorów wyniki badań przenikalności cieplnej okien DIMENSION 4 z żaluzją międzyszybową mogą być przyjemną niespodzianką pokazują bowiem, że zwykła żaluzja aluminiowa lub materiałowa znajdująca się we właściwym miejscu konstrukcji okiennej może być równie skutecznym narzędziem ograniczania strat ciepła jak roleta aluminiowa.

Internorm DIMENSION 4 - izolacyjność akustyczna

Na podstawie analizy treści aprobat technicznych ITB, w których stwierdza się przydatność do stosowania w budownictwie okien wykonywanych z kształtowników PVC można przyjmować, że wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 okien pięciokomorowych przeszklonych szybami jedno i dwukomorowymi kształtuje się na poziomie 29 dB, a wskaźnik izolacyjności akustycznej RA2 na poziomie 26 dB. Konstrukcja i układ przeszkleń okna DIMENSION 4 oraz stosowanie w standardzie kombinacji szyb o różnych grubościach w naturalny sposób czyni z tego okna produkt o ponadprzeciętnych właściwościach w zakresie izolacyjności akustycznej. INTERNORM wszechstronnie przebadał okna DIMENSION 4 pod tym kątem, a my w oparciu o szereg sprawozdań z tych badań chcemy przedstawić czytelnikom końcowe, zbadane wartości najważniejszych wskaźników izolacyjności akustycznej.

Okno DIMENSION 4 o wymiarach referencyjnych 1230 x 1480 mm
Raport
ift rosenheim pieczęć
Przeszklenie Ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw(C; Ctr)
ift ikona akustyka
Wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2
ift ikona akustyka
Wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1
ift ikona akustyka
10-001580-PB04 4/42/3/10/2/10/3 Rw(C; Ctr) = 38 (-2;-7) dB RA2 = 31 dB RA1 = 36 dB
161 28996/Z1 4/46/4/16Ar/4 Rw(C; Ctr) = 40 (-3;-8) dB RA2 = 32 dB RA1 = 37 dB
161 28996/Z10 4/46/6/14Ar/4 Rw(C; Ctr) = 42 (-2;-8) dB RA2 = 34 dB RA1 = 40 dB
10-001580-PB05 6/40/3/10/2/10/3 Rw(C; Ctr) = 40 (-2;-7) dB RA2 = 33 dB RA1 = 38 dB
161 28996/Z2 6/44/4/16Ar/4 Rw(C; Ctr) = 42 (-2;-7) dB RA2 = 35 dB RA1 = 40 dB
161 28996/Z9 6/44/6/14Ar/4 Rw(C; Ctr) = 44 (-2;-7) dB RA2 = 37 dB RA1 = 42 dB

Teraz wystarczy porównać podane na początku wartości wskaźników izolacyjności akustycznej okien PCV dopuszczonych do stosowania w budownictwie na podstawie aprobat technicznych ITB ze wskaźnikami okna DIMENSION 4. Komentarze praktycznie zbyteczne, no może poza jednym. Różnica izolacyjności akustycznej o 10 dB oznacza mniej więcej odczuwalne zmniejszenie poziomu hałasu przedostającego się przez okno o 50%.

Internorm DIMENSION 4 - właściwości mandatowe wg. PN-EN 14351-1+A1:2010

Stwierdziliśmy wcześniej, że okno DIEMENSION 4 powinno zainteresować wszystkich, którzy lubią kompleksowe i sprawdzone rozwiązania. Mówiąc o rozwiązaniu kompleksowym mieliśmy na myśli liczbę właściwości eksploatacyjnych i użytkowych, a tym samym zalet i korzyści, które każde okno DIMENSION 4 może zaoferować inwestorom. Przedstawiliśmy już 3, a za chwilę pokażemy 7 kolejnych. Będą to w większości tak zwane właściwości mandatowe, czyli te, które są przedmiotem wstępnych badań typu, obowiązkowych dla wszystkich producentów stosujących na swoich produktach oznakowanie CE.

Badania mandatowe ITT dla
drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem o wymiarze 2104 x 2500 mm
ift rosenheim pieczęć
Raport 101 31135/5 z dnia 20 sierpnia 2008 roku
Badana właściwość   Norma klasyfikacyjna Osiągi/Klasy
Odporność na obciążenie wiatrem iokna odporność na obciążenie wiatrem EN 12210 C1/B2
Wodoszczelność ikona wodoszczelność EN 12208 E 750
Przepuszczalność powietrza ikona przepuszczalność powietrza EN 12207 Klasa 4
Siły operacyjne ikona siły operacyjne EN 13115 Klasa 1
Wytrzymałość mechaniczna wytrzymałość mechaniczna EN 13115 Klasa 4
Odporność na wielokrotne
otwieranie i zamykanie
ikona odporność na wielokrotne otwieranie i zamykanie EN 12400 Klasa 2 ( 10.000 cykli)
Nośność urządzeń
zabezpieczających
ikona nośność urządzeń zabezpieczających   Spełniona

Wydaje się nam, że nikt z czytelników nie powinien mieć już wątpliwości, że DIMENSION 4 to rozwiązanie sprawdzone. Po pierwsze, decyduje o tym czas jaki upłynął od wprowadzenia produktu na rynek, a to już 8 lat. Gdyby produkt nie spełniał oczekiwań inwestorów choćby w jednym z 16 krajów w których jest sprzedawany... już by nie istniał. Po drugie, w ciągu tych 8 lat producent wykonywał w notyfikowanych laboratoriach rozliczne badania konstrukcji, co potwierdzają dziesiątki świadectw i raportów z badań, z których korzystaliśmy przygotowując ten artykuł. To właśnie dzięki tym badaniom mogliście poznać zbadane osiągi okien DIMENSION 4 w zakresie aż 10 właściwości eksploatacyjnych, a były to w kolejności:

  • Współczynnik promieniowania słonecznego „g”
  • Przenikalność cieplna
  • Izolacyjność akustyczna
  • Odporność na obciążenie wiatrem
  • Wodoszczelność
  • Przepuszczalność powietrza
  • Siły operacyjne
  • Wytrzymałość mechaniczna
  • Odporność na wielokrotne otwieranie i zamykanie
  • Nośność urządzeń zabezpieczających

Konia z rzędem temu, który już teraz znajdzie producenta i konkurencyjny produkt o podobnej ilości potwierdzonych badaniami właściwości. Dlaczego aż tak koncentrujemy się na właściwościach eksploatacyjnych okien? Bowiem to właśnie dzięki nim jesteście w stanie wybrać produkt, który spełni ustanowione dla okien przez projektanta lub przez Was samych, wymagania obiektowe. Każda inna droga wyboru okien, to raczej randka w ciemno niż przemyślany zakup.

Internorm DIMENSION 4, komu to potrzebne?

Jeśli przyjrzeć się podstawowym zaletom tych okien, to wydają się być one dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Budynki szkół, szpitali, przychodni, urzędów aż proszą się o rozwiązania okienne dzięki którym w zimie można nieco zaoszczędzić na drogiej energii cieplnej, a latem uczyć się, chorować albo pracować w normalnych, znośnych warunkach.

Okna DIMENSION 4 wydają się być również ciekawą alternatywą dla wszelkiego rodzaju „łamaczy światła”, które nie wszędzie można zastosować. Jesteśmy przekonani, że te okna, to może być nie lada gratka dla naszych czytelników, zarówno kupujących, jak i sprzedających okna. Powiecie, że importowane to drogie?

Zanim zaczniemy narzekać na ceny spróbujmy porównać koszty okna DIMENSION 4, czyli przynajmniej dziesięciu zalet w jednym produkcie, do kosztów dziesięciu produktów o jednostkowych zaletach, które najpierw trzeba złożyć do kupy, by uzyskać podobny efekt. Nie wiadomo, co wypadnie korzystniej. Wiadomo za to, że zawsze opłaca się wiedzieć i pomyśleć przed podjęciem decyzji.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2012-03-20 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-03 18:33:08


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024