Szukaj w Oknotest.pl

reklama

KF-500, jutrzejsze okna z Internormu

Maj 2012

Sprzedawcy twierdzą, że dzisiejsi klienci chcieliby kupować jutrzejsze okna we wczorajszej cenie. Opis dzisiejszego klienta i wartości wczorajszej ceny to żaden kłopot, ale jak i gdzie odnaleźć „jutrzejsze okna”? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie padła na targach w Norymberdze. Jutrzejsze okna, stworzył i zaprezentował austriacki Internorm. Wysmakowane w detalach, zaawansowane technologicznie, nowoczesne, ale i z dowcipną nutką tradycji. Nieomal doskonałe... tylko ta nazwa, KF-500?!

KF-500 (Thermo Vision)

Internorm KF-500 Thermo Vision
Internorm KF-500 Thermo Vision
Internorm KF-500 Thermo Vision z nakładką aluminiową
Internorm KF-500 Thermo Vision z nakładką aluminiową

Okna KF-500 informują inwestorów, że era liczenia komór dobiega końca. Nie ważne ile ich jest i będzie, bo dla użytkownika nie ma to żadnego istotnego znaczenia. Najważniejsze są właściwości eksploatacyjne okna potwierdzone badaniami i... jego uroda. O właściwościach jeszcze napiszemy, a patrząc na powyższe przekroje trzeba przyznać, że nowy produkt INTERNORMU prezentuje się nienagannie, a przy okazji odwołuje się do tradycji, puszczając oko do nabywców lubiących klasykę okienną.

Internorm KF-500 schemat ramy ościeżnicy
Internorm KF-500 schemat ramy ościeżnicy
reklama

Zewnętrzna płaszczyzna ramy ościeżnicy systemu KF-500 do złudzenia przypomina klasyczne niezlicowane złożenia ram i skrzydeł okiennych. Wyraźnie podkreślone i przesunięte względem siebie linie sprawiają wrażenie jakby austriaccy projektanci tworząc bardzo nowoczesną konstrukcję kształtownika chcieli jednocześnie powiedzieć: Idąc w przyszłość wyciągamy wnioski z przeszłości i nie zapominamy jak to się zaczęło.

Ładne to, oryginalne, a jednocześnie może być z pożytkiem wykorzystane w trakcie montażu. Kształt ościeżnicy KF-500 z takim wyraźnym podziałem płaszczyzn może stanowić niezłą wskazówkę dla prawidłowego poprowadzenia linii węgarków na przykład przy ociepleniu budynku.

Poza oryginalnością stylistyki, ościeżnica nowego okna INTERNORMU, to dobrze znane rozwiązanie z uszczelnieniem środkowym (MD). Warto przy tym zwrócić uwagę na wielkość i konstrukcję przednich komór kształtownika, w których znajdują się piankowe wkładki docieplające XENERGY LB o przewodności cieplnej na poziomie 0,031 W/(m2 * K). Położenie górnej wkładki ustalają i stabilizują dwa wręgi prowadzące, co umożliwia wykonanie w tym obrębie otworów odwodnień.

Głębokość kształtownika ościeżnicy KF-500 wynosi 90 mm, co aktualnie kwalifikuje go do grupy profili o największej głębokości zabudowy. Szerokość całkowita, to maksymalnie 89,5 mm, a minimalnie 79,5 mm. W porównaniu do konkurencji to całkiem sporo.

reklama

Przykładowo, szerokość standardowych ram ościeżnic konkurencyjnych produktów wynosi dla ENERGETO 8000 – 80 mm, BLUEVOLUTION – 83 mm, GENEO – 72 mm. Wydawać by się mogło, że duża szerokość ramy okien KF-500 to raczej wada niż zaleta, bo im szersze kształtowniki, tym mniejsza powierzchnia przeszklona.

W standardowych oknach rzeczywiście tak jest, w oknach INTERNORMU już nie. Jest wręcz przeciwnie, okno KF-500 bije na głowę konkurentów jeśli porównamy widoczną powierzchnię szyb zespolonych, a co za tym także idzie, potencjalną ilość światła docierającą do pomieszczeń. Przyjrzyjmy się pod tym kątem kilku przykładowym oknom dostępnym na rynku:

Porównanie szerokości złożeń kształtowników okiennych
ENERGETO 8000BLUEVOLUTIONGENEOKF-500
Szerokość całkowita energeto 8000 Szerokość całkowita Bluevolution Szerokość całkowita Geneo Szerokość całkowita KF-500

Na podstawie wymiarów podanych w tabeli, dla każdego z okien można obliczyć widoczną powierzchnię przeszkleń. Zakładając dla uproszczenia, że przykładowe rozwierane okno jednodzielne ma wymiary 1m * 1m, czyli powierzchnię całkowitą 1 m2, to w zależności od systemu kształtowników powierzchnia przeszklona okna wynosi odpowiednio:

  • Energeto - 0,581 m2
  • Bluevolution - 0,584 m2
  • Geneo - 0,593 m2
  • KF-500 - 0,674 m2

Różnica powierzchni przeszklonej w każdym przypadku wypada na korzyść KF-500 i wynosi od 14% do 16%. Gdyby do obliczeń przyjąć ramę ościeżnicy KF-500 o szerokości 79,5 mm różnice będą jeszcze większe i wyniosą od 19% do 22%. Czy to dużo więcej światła? No cóż, ilość światła docierająca do pomieszczeń zależy nie tylko od powierzchni przeszklonej okna, więc dość trudno odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ale gdyby sobie wyobrazić, że od jutra nasze wynagrodzenia mogą być wyższe od 14 do 22%, to... .

Możliwość stosowania w oknach KF-500 szyb o większej powierzchni wynika ze specyficznej konstrukcji kształtownika skrzydła. Spoglądając na skrzydła okien PCV, które mamy w domu albo te demonstrowane nam w salonach sprzedaży można by rzec, że skrzydło okna KF-500 w ogóle nie wygląda jak skrzydło, a w najlepszym wypadku wygląda jak pół skrzydła okiennego.

Skrzydło energeto 4000Skrzydło KF-500
Skrzydło systemu energeto KF-500 schemat ramy skrzydła

W porównaniu do skrzydła o klasycznej konstrukcji w dowolnym systemie kształtowników, w skrzydle okna KF-500 nie ma całej przedniej części, czyli... przylgi zewnętrznej (1)!!! Widać to doskonale na prezentowanych wyżej rysunkach. To nie jedyna różnica pomiędzy konstrukcjami tych skrzydeł.

reklama

W obu pokazanych przypadkach szyba jest wklejana we wrąb skrzydła z tym, że w rozwiązaniu klasycznym pozycja szyby w skrzydle utrzymywana jest dodatkowo przez odpowiednio wpinaną listwę przyszybową (2), a w KF-500 taka listwa staje się zbędna, bowiem okno jest szklone od strony zewnętrznej, a pozycja szyby utrzymywana jest przez zewnętrzną niską uszczelkę, (zaślepkę), zamykającą wrąb szklenia (4).

O ile ten sposób szklenia, można uznać za nowatorski, to trzeba również powiedzieć, że podobne rozwiązania są także dostępne w innych systemach okien i drzwi balkonowych z PCV. Jednak podstawową różnicą i prawdziwą rewolucją okienną w oknach KF-500 jest sposób okuwania i obwiedniowego prowadzenia okuć.

Zwróćcie uwagę, że skrzydło INTERNORMU nie ma w środkowej części standardowego wrębu okuciowego (3), co wydatnie zmniejsza jego szerokość całkowitą. Stąd właśnie biorą się różnice w wielkości powierzchni przeszklonych. Okna KF-500, to pierwszy i jak na razie jedyny system okien, w którym okucia sterujące są nie tylko całkowicie ukryte we wnętrzu konstrukcji okiennej, ale w przeważającej mierze ukryte we wnętrzu samego skrzydła!!!

Żeby było jeszcze ciekawiej, również na ramach okien oprócz ukrytych zawiasów wrębowych nie ma żadnych innych elementów okuciowych, jak choćby zaczepów obwodowych, które z powodzeniem zastąpiono odpowiednio wyprofilowaną od strony wewnętrznej ramą ościeżnicy, a rolki, (grzybki), zasuwnic zamienione zostały na przemyślny system rygli, które w pozycji otwartej skrzydła są całkowicie zlicowane z jego wewnętrzną płaszczyzną. Zdajemy sobie sprawę, że nasz opis nie dla wszystkich będzie wystarczająco jasny, dlatego poniżej na serii zdjęć i dwóch krótkich filmach postaramy się go odpowiednio zilustrować.

KF-500 skrzydło widok od wewnątrz
Zdjęcie nr 1 Okno INTERNORM KF-500 – wewnętrzna płaszczyzna skrzydła bez listwy przyszybowej.
KF-500 rama ościeżnicy z nakładką aluminiową od zewnątrz
Zdjęcie nr 2 Okno Internorm KF-500 – część zewnętrzna ramy ościeżnicy imitująca klasyczne złożenie ramy i skrzydła. Wariant z nakładką alu.
Próg ościeżnicy bez zaczepów obwodowych
Zdjęcie nr 3 Okno KF-500 część progowa ościeżnicy bez elementów stalowych zaczepów obwodowych
Nadproże ościeżnicy bez zaczepów obwodowych
Zdjęcie nr 4 Okno KF-500 część nadproża ościeżnicy bez elementów stalowych zaczepów obwodowych
KF-500 rygiel zamykający w pozycji neutralnej
Zdjęcie nr 5 Okno KF-500 – pozycja rygla zamykającego przy otwartym skrzydle
KF-500 rygiel zamykający
Zdjęcie nr 6 Okno KF-500 – pozycja rygla w trakcie obrotu klamki do pozycji zamkniętej
KF-500 okucia skrzydło otwarte
Zdjęcie nr 7 Okno INTERNORM KF-500 – umiejscowienie zasuwnicy i rygla zamykającego w otwartej pozycji skrzydła
KF-500 okucia skrzydło zamknięte
Zdjęcie nr 8 Okno INTERNORM KF-500 – pozycja i sposób ryglowania skrzydła w pozycji zamkniętej

Sposób działania okuć w oknie INTERNORM KF-500

INTERNORM, do okuwania okien pcv, wykorzystuje okucia marki Winkhaus. Niewielką ich część stanowią elementy powszechnie dostępne w ofercie rynkowej, większość, to rozwiązania unikalne, dedykowane na wyłączność dla austriackiego producenta okien. Okucia w oknach KF-500 są połączeniem technologii Winkhausa z oryginalnymi rozwiązaniami firmy INTERNORM. Na dwóch krótkich filmach możecie Państwo obejrzeć jedyny w swoim rodzaju, wielce oryginalny efekt tego sprzężenia, czyli sposób działania okuć okiennych całkowicie ukrytych we wnętrzu skrzydła okna.

Po obejrzeniu tych materiałów, część z czytelników z pewnością pomyślała, że te okucia to bardziej „wymysł”, niż innowacyjny pomysł. Kolejny okienny wodotrysk, który nie wiadomo czemu ma służyć. Jeśli tak pomyśleliście, to chyba nazbyt pochopnie, bo kilka niewątpliwych zalet takiego właśnie sposobu poprowadzenia okuć można odnaleźć bez większego trudu.

Pierwsza i podstawowa, to zmniejszenie wartości sił niezbędnych do poruszania klamką i sterowania okuciem. Standardowe, stalowe rolki zasuwnic nachodząc na zaczepy powodują mniejszy lub większy opór, który musimy pokonać siłą naszych mięśni. W oknach o dużej ilości punktów ryglowania (np. przy podwyższonej odporności na włamanie), może to być niekiedy wielce kłopotliwe i uciążliwe, szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci i kobiet. W oknach KF-500 tego problemu nie ma i nie będzie, bo przy tym sposobie ryglowania nie trzeba pokonywać oporów wynikających z tarcia nachodzących na siebie stalowych elementów.

Ukrycie 80% okuć we wnętrzu skrzydła, to także automatyczne zmniejszenie o 80% możliwości występowania awarii powodowanych przez kurz i zanieczyszczenia powstające w trakcie montażu i dalszych prac budowlanych, a w trakcie użytkowania, to również 80% ułatwienia w codziennym utrzymaniu czystości.

Zalety nowego rozwiązania powinni dostrzec także montażyści. Wydaje się, że okna KF-500 będą dla nich bardziej... miłosierne i tolerancyjne. Standardowe okucia wymagają dość precyzyjnej i okresowo powtarzanej regulacji. Bez niej, szczególnie w oknach kolorowych lub nawet białych, ale wyposażonych w skrzydła o dużym ciężarze własnym, wzajemne spasowanie rolek zasuwnic i zaczepów pogarsza się wraz z wydłużaniem okresu użytkowania okna. W skrajnych przypadkach dochodzi do tego, że po jakimś czasie okno otwiera się z trudem lub w ogóle się nie otwiera. Klienci dzwonią po serwis, bo... „ coś się haczy”.

Sposób okuwania okien KF-500 wydatnie zmniejsza ten problem, a może i nawet go eliminuje, bo w nim nic o nic właściwie nie może zahaczyć. Wróćcie na chwilę do prezentowanych wcześniej zdjęć nr 7 i 8. Widać na nich doskonale, że odległość pomiędzy dolną płaszczyzną skrzydła, a górną płaszczyzną płetwy środkowej jest na tyle duża, że nawet dość spore „opadnięcie” skrzydła nie powinno skończyć się awarią otwierania.

Podobnie jest z odległościami pomiędzy płaszczyznami skrzydła i zastępującą klasyczne zaczepy, wewnętrzną częścią ościeżnicy, a także skrajną krawędzią rygla zamykającego w pozycji zamkniętej oraz płaszczyzną kształtownika w punkcie ryglowania. Naszym zdaniem nowe rozwiązanie ma w sobie „zdrowy” luzik... regulacyjny, w przenośni i dosłownie.

INTERNORM KF-500 – wybrane właściwości eksploatacyjne

Nowy produkt Internormu, to nie tylko dowód praktycznego zastosowania najnowszych osiągnięć techniki okiennej. To także przykład jak te technologie przekładają się na poziom właściwości eksploatacyjnych okna, a tym samym odpowiedź na pytanie każdego potencjalnego klienta: „Co ja z tego będę miał, że kupię okno KF-500”. Nasi uważni i doświadczeni czytelnicy z pewnością dostrzegli, że powyższy dość obszerny opis techniczny dostarcza informacji nie tylko o technologiach i rozwiązaniach.

Między wierszami można w nim znaleźć również odniesienia do kilku ważnych właściwości okien, dla których wymagania ustala norma europejska PN-EN 14351-1+A1:2010. Specyficzna konstrukcja skrzydła oraz sposób okuwania z pewnością pozytywnie wpływają na poziom bezpieczeństwa użytkowania określany wartością wytrzymałości mechanicznej okna, a zmniejszenie oporów tarcia przełoży się bezpośrednio na niższą wartość sił operacyjnych niezbędnych do poruszania klamką lub skrzydłem.

Obie właściwości określane są normą PN-EN 13115:2002, ale to przecież nie o nie najczęściej pytają nabywcy, dlatego poniżej przedstawiamy jeszcze te „najważniejsze” parametry techniczne okien INTERNORM KF-500, na przykład w zakresie przenikalności cieplnej, izolacyjności akustycznej oraz odporności na włamanie wynikające z analizy przedstawionych nam raportów z badań przeprowadzonych w notyfikowanych laboratoriach.

INTERNORM KF-500 – współczynniki przenikania ciepła Uf oraz Uw

Schemat Internorm KF-500 szerokość całkowita 89,5mm
Schemat Internorm KF-500 szerokość całkowita 89,5mm

Dla przedstawionego złożenia kształtowników systemu KF-500 z przeszkleniem Ug = 0,5 W/(m2 * K) przy zastosowaniu różnych ramek dystansowych na podstawie raportu z badań ift Rosenheim 11-002041-PR01(PB-K20-06-de-01) ustalone zostały w sposób obliczeniowy zgodnie z normą EN ISO 10077-2:2003-10 następujące wartości współczynnika przenikania ciepła Uf oraz wartości linowego mostka cieplnego ψ na styku szyby z kształtownikiem:

Uf = 0,93 W/(m2 * K)

ψ = 0,032 W/(m2 * K) ramka TGI spacer
ψ = 0,047 W/(m2 * K) ramka Nirotec AHS 020
ψ = 0,071 W/(m2 * K) ramka Alumnium AH Serie N

Zbadaną przenikalność cieplną Uw dla jednodzielnego okna referencyjnego przy zastosowaniu przeszkleń o różnej konstrukcji i różnej wartości przenikalności cieplnej Ug przedstawiamy w poniższej tabeli:

 Okno INTERNORM KF-500 o wymiarach 1230 mm x 1480 mm
Przenikalność cieplna Uw W/(m2 * K)
IFT Rosenheim logoift Rosenheim - raport z badań 11-002041-PR02(PB-A01-06-de-01)
PrzeszklenieUw
Ramka międzyszybowa
„TGI spacer”
(tworzywo + stal szlachetna)
Uw
Ramka międzyszybowa
„Nirotec AHS 020”
(stal szlachetna)
Uw
Ramka międzyszybowa
„Alumnium AH Serie N”
(aluminium)
Ug = 0,5 W/(m2 * K) 0,69 0,73 0,79
Ug = 0,6 W/(m2 * K) 0,76 0,80 0,87
Ug = 0,7 W/(m2 * K) 0,84 0,88 0,94
Ug = 0,8 W/(m2 * K) 0,92 0,95 1,0

INTERNORM KF-500 – izolacyjność akustyczna

Kolejna tabela zawiera ustaloną w badaniach wartość izolacyjności akustycznej okna jednodzielnego, w którym zastosowano pakiety szyb zespolonych o różnej konstrukcji. Chociaż norma wyrobu PN-EN 14351-1+A1:2010 wymaga od producenta podania tylko wartości ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw(C; Ctr) nasza tabela zawiera również wartość wskaźników izolacyjności akustycznej właściwej RA1 i RA2, dzięki którym zdecydowanie łatwiej określić przydatność okna jako przegrody izolującej od hałasu zewnętrznego w zależności od źródła jego emisji. Wskaźniki izolacyjności akustycznej właściwej RA1 i RA2 , są sumą ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw i odpowiedniego jednoliczbowego wskaźnika adaptacyjnego C lub Ctr .

Definicje obu wskaźników izolacyjności akustycznej właściwej można odnaleźć w normie PN-B-02151-3:1999. Jeżeli w hałasie zewnętrznym dominują źródła przypisywane w normie PN-EN ISO 717-1:1999 widmowemu wskaźnikowi adaptacyjnemu Ctr (np. komunikacja drogowa w mieście, ruch kolejowy o małej prędkości, zakład przemysłowy emitujący hałas z przewagą niskich częstotliwości, muzyka dyskotekowa), to wymagania dotyczą wskaźnika oceny RA2.

Jeżeli w hałasie zewnętrznym dominują źródła przypisane w normie PN-EN ISO 717-1:1999 widmowemu wskaźnikowi adaptacyjnemu C ( np. ruch drogowy na autostradach i drogach szybkiego ruchu o prędkości większej niż 80 km/h, ruch kolejowy o dużej prędkości, zakład przemysłowy emitujący hałas z przewagą wysokich częstotliwości), to wymagania dotyczą wskaźnika oceny RA1. W przypadkach wątpliwych jako wymaganie należy przyjmować wskaźnik RA2 jako mniej korzystny.

Okno INTERNORM KF-500 o wymiarach 1230 mm x 1480 mm
Izolacyjność akustyczna Rw(C; Ctr)
Raport
IFT Rosenheim logo
PrzeszklenieWażony
wskaźnik
izolacyjności
akustycznej
Rw(C; Ctr)
itt ikona akustyka
Wskaźnik
izolacyjności
akustycznej
właściwej
RA2
itt ikona akustyka
Wskaźnik
izolacyjności
akustycznej
właściwej
RA1
itt ikona akustyka
11-002826-PR-02 4/18/4/18/4 Rw(C; Ctr) = 35 (-2;-6) dB RA2 = 29 dB RA1 = 33 dB
11-002826-PR-02 4VSG/18/3/18/4VSG Rw(C; Ctr) = 37 (-2;-7) dB RA2 = 30 dB RA1 = 35 dB
11-002826-PR-02 6/18/4/16/4 Rw(C; Ctr) = 39 (-2;-7) dB RA2 = 32 dB RA1 = 37 dB
11-002826-PR-02 4/16/4/15/8VSG-SI Rw(C; Ctr) = 42 (-2;-7) dB RA2 = 35 dB RA1 = 40 dB
11-002826-PR-01 6/15/4/14/8VSG-SI Rw(C; Ctr) = 43 (-2;-6) dB RA2 = 37 dB RA1 = 41 dB
11-002826-PR-01 8VSG-SI/14/4/12/8VSG-SI Rw(C; Ctr) = 44 (-2;-7) dB RA2 = 37 dB RA1 = 42 dB

Wynikające z tabeli wartości wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej RA2 wskazują, że wszechstronnie przebadany nowatorski produkt INTERNORMU może znaleźć zastosowanie także w budynkach dość mocno obciążonych hałasem komunikacyjnym, a to właściwość, która okazuje się być coraz bardziej przydatna w czasach kiedy ni z tego ni z owego nagle okazuje się, że dawna oaza spokoju zostaje przecięta trasą szybkiego ruchu albo tuż obok wyrasta kolejny supermarket.

INTERNORM KF-500 – odporność na włamanie klasa RC 2 lub RC 2 N

Wielu producentów okien chwali się odpornością na włamanie okien, ale tak naprawdę niewielu ją naprawdę badało. Nader często wykorzystywane są do chwalenia obce wyniki badań (tzw. badania kaskadowe) albo po prostu żeruje się na niewiedzy nabywców wciskając im kit, że jak do budowy okna użyto komponentów o zbadanej odporności na włamanie, to i finalny produkt będzie tę właściwość posiadał. Na polskim rynku okien austriacki INTERNORM zachowuje się... wyjątkowo.

Nie chwali się odpornością okien na włamanie, chociaż mógłby i nie wciska inwestorom kitu, bo... nie musi. W artykule „Okna antywłamaniowe. Badania i świadectwa badań” pisaliśmy już o „antywałamaniowych” produktach Internormu i pokazywaliśmy odpowiednie świadectwa badań, które firma wykonuje praktycznie dla każdego systemu okien. Nie inaczej jest z oknami KF-500.

Produkt został przebadany, a wyniki opisane w raporcie 45-6/12 Prüfinstitut Schlösser und Beschläge Velbert. Z dokumentu wynika, że dla wszystkich przebadanych próbek, w tym okna dwudzielnego z ruchomym słupkiem uzyskano w badaniach i potwierdzono zgodnie z EN 1627:2011 klasę odporności na włamanie RC 2 przy zastosowaniu szyby o odporności P4A lub alternatywnie klasy RC 2 N przy przeszkleniach o mniejszej odporności na włamanie.

Ze względu na obszerność dokumentu nie będziemy go prezentować, ale myślimy, że nam uwierzycie na słowo, albo raczej na... film. Poniżej możecie obejrzeć dwa krótkie filmy, które przedstawiają badania okien INTERNORM KF-500 wykonywane już pod rządami znowelizowanych w roku 2011 norm EN 1627 – 1630.

Pierwszy przedstawia badanie odporności okna jednodzielnego na obciążenie dynamiczne. Warto zwrócić uwagę, że używane do niedawna wory z piachem o wadze 30 kg służące do walenia w okno zastąpił „elegancki” impaktor wykonany ze stali i opon o wadze 50 kg walący w nie jeszcze mocniej. Drugi film przedstawia próbę włamania przez okno dwudzielne z ruchomym słupkiem przy użyciu zestawu narzędzi ręcznych. Prezentując Wam te unikalne oraz „drastyczne” materiały stanowiące ilustrację połączonych wyczynów Conana Barbarzyńcy i Arsena Lupina, życzymy miłego oglądania i pożytecznego wyciągania wniosków.

Jutrzejsze okna

Chyba już zarzuciliśmy czytelników informacjami o oknach KF-500, a to przecież nie wszystko, co w nich może być uznane za technologię jutra. Nie wspomnieliśmy jeszcze o możliwości zintegrowania z oknem jedynego w swoim rodzaju nawiewnika z wymiennikiem ciepła, czy też kolorystyce uzyskiwanej jak zwykle w oknach INTERNORMU przy pomocy nakładek aluminiowych tylko tym razem dwustronnie. To jest naprawdę coś wyjątkowego.

Okna KF-500 chyba jako jedyne w Europie będzie można już niedługo wyposażyć w nakładki alu także od strony wewnętrznej, a wtedy... . Okno PCV wizualnie zmieni się w okno aluminiowe, stając się super ciekawą energooszczędną alternatywą dla klasycznych aluminiowych konstrukcji okien i drzwi balkonowych.

Jedyne czego nie możemy jeszcze napisać o oknach KF-500 to tego, że te jutrzejsze okna będą sprzedawane we wczorajszej cenie. Cena będzie na pewno dzisiejsza, ale i produkt dedykowany jest raczej świadomym, dzisiejszym klientom, którzy myślą już o pojutrzejszych oszczędnościach i... potrafią negocjować.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2012-05-27 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-03 18:09:26


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024