Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Klamki do okien Hoppe

Wrzesień 2019

Klamki w oknach to coś, do czego przywykliśmy – to raczej ich brak może wywołać zaskoczenie, a nawet wzbudzić zaniepokojenie. Klamka jest elementem odpowiedzialnym za sterowanie oknami i drzwiami balkonowymi oraz odpowiada za łatwe i wygodne otwieranie ich skrzydeł. Umożliwia sterowanie nawet tych masywnych, ciężkich skrzydeł przesuwnych drzwi balkonowych, których konstrukcja może ważyć nawet kilkaset kilogramów.

Klamka odpowiada nie tylko za wygodę, ale też za bezpieczeństwo nieruchomości. Stanowi ważny element w oknach o wysokiej klasie odporności na włamanie, potocznie nazwywanymi  oknami antywłamaniowymi. Współczesne modele klamek w oknach, oprócz standardowej funkcji otwierania, uchylania i przesuwania skrzydeł pełnią dodatkowe funkcje - zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania okna. Klamki z kluczykiem uniemożliwiają samodzielne otwieranie okien, co zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych domowników.

reklama

Klamki są elementem, który odrywa także rolę jeśli chodzi o estetykę okien i drzwi balkonowych, choć rzadko o tym pamiętamy. Przypominamy sobie o tym dopiero przy pierwszych oznakach zużycia lub uszkodzenia, które uniemożliwiają płynne otworzenie bądź uchylenie okien czy drzwi balkonowych. Zapominamy, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji możemy cieszyć się o wiele dłużej jedną z najważniejszych funkcjonalności okien – możliwością otwierania, zamykania, uchylania, przesuwania i mikrowentylacją. Lepiej jednak dmuchać na zimne niż w gorące dni zostać uwięzionym w mieszkaniu bez możliwości otworzenia okna, dlatego podczas wyboru stolarki okiennej powinniśmy od razu zwrócić uwagę na rodzaj i funkcje klamki.

Rodzaje klamek do okien i drzwi balkonowych

Klamka Secustik® – klikająca klamka

Klamka do okien Secustik
Klamka do okien Secustik

Firma Hoppe w swojej ofercie posiada klamkę Secustik® wzbogaconą o dodatkowy słyszalny akcent bezpieczeństwa. Model wyposażono w mechanizm blokujący, opatentowany przez firmę Hoppe, stanowiący zintegrowane zabezpieczenie podstawowe. Jego zadaniem jest utrudnienie przesunięcia okucia okiennego przy próbie manipulowania nią od zewnętrznej strony. Element sprzęgający, umiejscowiony między klapką a trzpieniem, funkcjonuje jak „mechaniczna dioda”.

Podczas przekręcania klamki Secustik® o 180° do pozycji uchylnej możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk zatrzaśnięcia mechanizmu blokowania. Towarzyszy mu precyzyjny klik w kilku miejscach. To dodatkowo słyszalny dźwięk bezpieczeństwa, typowy dla technologii Secustik®.

Jak działa „klikająca” klamka z technologią Secustik®?

Machanizm działania klamki Secustik
Machanizm działania klamki Secustik

W taki sposób powstaje dźwięk typowy dla tej technologii.

Opatentowany mechanizm blokujący klamkę okienną Secustik®.

Machanizm działania klamki Secustik
Machanizm działania klamki Secustik
reklama

Przekręcenie klamki powoduje słyszalne zatrzaśnięcie się z precyzyjnym klikiem zamocowanych na sprężynie trzpieni zabezpieczających (1) w specjalnych wgłębieniach znajdujących się w obudowie (2).

Machanizm działania klamki Secustik
Machanizm działania klamki Secustik

W trakcie dalszego przekręcania trzpienie zabezpieczające (1) są przenoszone przez element sprzęgający (3) do kolejnych wgłębień (2), gdzie następuje ich słyszalne zatrzaśnięcie się.

Machanizm działania klamki Secustik
Machanizm działania klamki Secustik

Na czym polega technologia Secustik®?

W przypadku próby włamania trzpienie zabezpieczające (1) są wciskane przez drugi element sprzęgający (3) we wgłębienia znajdujące się w obudowie (2).

photo description
Machanizm działania klamki Secustik

W tym położeniu trzpień zabezpieczający (1) skutecznie utrudnia przekręcenie klamki od zewnątrz.

Klamka z blokadą naciskową SecuForte® 

Klamka do okien SecuForte
Klamka do okien SecuForte

Razem z technologią SecuForte® firmy Hoppe zabezpieczenia antywłamaniowe uzyskały nowy standard. Kiedy skrzydło okienne jest zamknięte lub uchylone, klamka okienna oraz trzpień są od siebie odłączone, a klamka zablokowana automatycznie. To wyjątkowa koncepcja ochrony, skutecznie zabezpieczająca przed próbą włamania przez okno.

Klamki okienne SecuForte® skutecznie uniemożliwiają włamywaczom jakąkolwiek manipulację przy skrzydle okiennym. Kiedy klamka nie jest połączona z trzpieniem, nie ma wręcz możliwości poruszania nią od strony zewnętrznej – technologia przeciwdziała zewnętrznym przesunięciom okucia okiennego, a także włamaniom poprzez przewiercenie ramy czy przekłucie szyby.

reklama

Fachowcy dostrzegają liczne zalety klamek SecuForte®. Najważniejszą z nich jest ochrona przed różnymi sposobami włamań, m.in.: przekłuciem szyby, zewnętrznym przesunięciem okucia, przewierceniem ramy. Kolejną ważną cechą opisywanego modelu klamek jest zautomatyzowana funkcja blokady w dwóch pozycjach: zamkniętej (0°) oraz uchylnej (180°). Można wymienić jeszcze takie zalety jak trzpień o regulowanej długości VarioFit® oraz możliwość wyboru modelu z blokowanym kluczykiem. Klamki SecuForte® posiadają certyfikację RAL GZ 607/9.

Klamki Hoppe z technologią SecuForte działają w inny sposób niż zwykle, jednak ich obsługa nie jest skomplikowana.

Schemat działania klamki do okien SecuForte
Schemat działania klamki do okien SecuForte

Przy produkcji klamek SecuForte® zastosowano się do znanej od dawna zasady „najpierw naciśnij, następnie przekręć”. Chcąc otworzyć okno, najpierw należy klamkę nacisnąć w kierunku rozety (1), co spowoduje zwolnienie blokady i umożliwienie normalnego obrócenia klamką (2). Podczas uchylania okna i jego zamykania klamka ponownie się blokuje. Zwolnienie blokady następuje dopiero po ponownym naciśnięciu. Ta technologia zwiększa bezpieczeństwo okien. Przez odłączenie i blokowanie klamki w stanie zamkniętym oraz uchylonym włamywacz nie jest w stanie dostać się do wnętrza budynku. Nawet przebijając szybę lub przewiercając ramę, może jedynie odkręcić uchwyt od rozety, jednak nie ma możliwości poruszenia trzpienia.

Klamka w pozycji zablokowanej

Klamka SecuForte. Schemat zablokowywania.
Klamka SecuForte. Schemat zablokowywania.

Automatyczna blokada klamki

W pozycji 0° i 180° sprężyna wewnątrz klamki rozpręża się (1) i oddziela element sprzęgający (2) od jego odpowiednika na trzpieniu. Działanie klamki, czyli połączenie między nią a trzpieniem, zostaje przerwane. Jednocześnie element sprzęgający zazębia się 2 z częścią wewnętrznej konstrukcji rozety oraz wzmocnienia z blachy stalowej (3) i blokuje klamkę.

Klamka w pozycji odblokowanej

Klamka SecuForte. Schemat odblokowywania.
Klamka SecuForte. Schemat odblokowywania.

Najpierw naciśnij – następnie przekręć

Jeśli klamka zostanie naciśnięta w kierunku rozety, sprężyna zostanie ściśnięta (1) i element sprzęgający (2) ponownie połączy klamkę z trzpieniem (przywracając tym samym działanie klamki). Jednocześnie spowoduje to zwolnienie blokady klamki i umożliwi jej normalne obracanie. W pozycji otwarcia (90°) klamka pozostaje odblokowana i nie trzeba jej ponownie naciskać w celu dalszego przekręcenia.

Klamki okienne Secu100® oraz Secu200® – klamki z kluczykiem

Klamka do okien Secu100 i Secu200 z kluczykiem
Klamka do okien Secu100 i Secu200 z kluczykiem

W klamkach Hoppe zamykanych na kluczyk zastosowano technologie Secu100® oraz Secu200®, które gwarantują wysoki stopień mechanicznej ochrony przed włamaniami. Pierwsza z nich uniemożliwia oderwanie lub ukręcenie zaryglowanej klamki okiennej do siły 100 Nm, druga aż do 200 Nm. Zastosowanie zamknięcia na kluczyk może być wykorzystane dla zwiększenia bezpieczeństwa dzieci. Naciśnięcie wkładki umożliwia ryglowanie okna uchylonego lub zamkniętego, a symetryczny kluczyk dużych rozmiarów zwiększa komfort użytkowania.

Największe zalety Secu100® oraz Secu200® można określić w kilku słowach: standard komfortu, ochrony i efektywności, jednak co rzeczywiście kryje się pod tymi określeniami?

Secu100® w zestawieniu z odpowiednią stolarką okienną spełnia wymagania norm europejskich: DIN EN 13126-3 i DIN EN 1627-1630, dzięki czemu klamki mogą być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. Moment obrotowy zamykanej na kluczyk klamki okiennej wynosi 100 Nm. Secu100® jest certyfikowane według RAL100. Secu200® wyróżnia dwukrotnie wyższa specyfikacja. Podobnie jak Secu100® spełnia wymagania norm europejskich i może być sprzedawane w Unii Europejskiej. Posiada certyfikat wydany według RAL200. Klamkę okienną zamykaną na kluczyk przebadano pod względem jej wytrzymałości, a wynik wyniósł 200 Nm.

Klamki okienne z SecuSelect®

Klamka do okien SecuSelect z kluczykiem
Klamka do okien SecuSelect z kluczykiem

Połączenie technik Secu100® oraz Secustik® wraz z dodatkowymi funkcjami zabezpieczania blokowanej rozety umożliwiło stworzenie SecuSelect®. To technika szybkozłącza, która umożliwia aranżację według indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim jest doskonałym połączeniem zalet technik ochrony antywłamaniowej.

SecuSelect® uniemożliwia włamywaczom oderwanie i odkręcenie klamki okiennej z siłą do 100 Nm. Dodatkowo dzięki opatentowanemu mechanizmowi blokującemu utrudnia przesunięcie okucia okiennego od zewnętrznej strony. Zamontowany w tarczy rozety mechanizm ryglujący klamki okiennej zwiększa zabezpieczenie okna. Przy użyciu siły wyższej niż 100 Nm może dojść do oderwania klamki, jednak rozeta pozostaje na miejscu, zabezpieczając okno.

Klamka do okien SecuSelect z kluczykiem - schemat złożenia
Klamka do okien SecuSelect z kluczykiem - schemat złożenia

Zastosowana technika szybkozłącza gwarantuje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli w drzwiach wewnętrznych znajduje się klamka wyposażona w szybkozłącze, istnieje możliwość wykorzystania techniki SecuSelect®. Istnieje także możliwość montażu klamki z cylindrem zamykającym, który zamyka się skierowany ku górze lub ku dołowi.

Klamka do okien SecuSelect z kluczkiem. Możliwe umiejscowienie cylindra zamykającego.
Klamka do okien SecuSelect z kluczkiem. Możliwe umiejscowienie cylindra zamykającego.

Fachowcy zwracają uwagę na liczne zalety SecuSelect®. Mowa tu o wysokim poziomie bezpieczeństwa mechanicznego w przypadkach zaryglowania klamki oraz bezpieczeństwa bazowego w przypadku niezaryglowania klamki. Dodatkowo technikę charakteryzuje wyższy poziom stabilności i niemożliwość ingerencji włamywacza, a wszystko to za sprawą umieszczenia cylindra zamykającego nie w klamce, jak jest to powszechne, a w rozecie. Eksperci dostrzegają szeroką rozumianą wygodę użytkowania, wynikającą m.in. z dużego klucza obustronnego, możliwości dopasowania pozycji cylindra, łatwej i szybkiej blokadzie uchylonego bądź zamkniętego okna wyłącznie przez naciśnięcie zamka. Klamki SecuSelect® spełniają wymogi normy europejskiej DIN EN 1627-1630 i mogą być sprzedawane w każdym kraju Unii Europejskiej. W odpowiednim połączeniu z innymi elementami okiennymi, odpowiada wymaganiom klas odporności na włamanie od RC1 do RC6. Oferta klamek w tej technologii dostępna jest na rynku również z funkcją SecuTBT®.

Klamka z kluczykiem i przyciskiem SecuDuplex®

Klamka do okien SecuDuplex z kluczykiem i przyciskiem
Klamka do okien SecuDuplex z kluczykiem i przyciskiem

Efektem połączenia technologii klamek okiennych z przyciskiem i technologią klamki zamykanej kluczykiem jest klamka SecuDuplex®, czyli innowacyjny, dwufunkcyjny element który opracowała firma Hoppe.

Zwykła klamka z kluczykiem a klamka okienna SecuDuplex®

Przekręcenie tradycyjnej klamki okiennej możliwe jest przy odblokowanym cylindrze zamykającym. Wciśnięcie go do pozycji zamkniętej lub uchylnej skutkuje zablokowaniem klamki okiennej. Przekręcenie klamki okiennej SecuDuplex® możliwe jest tylko przy odblokowanym i wciśniętym cylindrze zamykającym. Jeśli cylinder nie zostanie wciśnięty, klamka zostanie zablokowana w pozycji uchylnej 180° oraz zamkniętej 0°.

Warto wiedzieć, że przekręcenie trzpienia od zewnętrznej strony i przesunięcie okucia okiennego utrudnia także samoczynne zablokowanie. Tak zwana technika przycisku działa także przy niezablokowanej klamce. Utrudnieniem dla włamywaczy jest też brak możliwości przekręcenia klamki od wewnętrznej strony przy zablokowaniu klamki okiennej.

Klamka o zmienionej kolejności otwierania okien i drzwi balkonowych

Klamka TBT do okien i drzwi o zmienionej kolejności otwierania
Klamka TBT do okien i drzwi o zmienionej kolejności otwierania

TBT ­(Tilt Before Turn) ­– „uchyl przed otwarciem” – to technika umożliwiająca blokadę klamki przy pomocy klucza i przy oknie w pozycji uchylnej (90°). Ponowne przekręcenie klamki w celu otwarcia okna jest możliwe dopiero po ponownym odblokowaniu. Klamki okienne zamykane z techniką TBT stosowane są coraz częściej w instytucjach oraz budynkach użyteczności publicznej. Można je spotkać w szkołach, przedszkolach, domach spokojnej starości i klinikach. Są skutecznym sposobem na uniknięcie nieuprawnionego otwarcia od środka.

Klamka TBT do okien i drzwi o zmienionej kolejności otwierania
Klamka TBT do okien i drzwi o zmienionej kolejności otwierania

Należy pamiętać, że technika TBT będzie skuteczna jedynie przy zastosowaniu właściwego okucia uchylno-rozwiernego. Każda klamka okienna TBT zaopatrzona jest w naklejkę z wyjaśnieniem funkcji TBT.

Dwie wersje klamki w technice TBT

Na rynku dostępne są dwie wersje klamki o zmienionej kolejności otwierania okien marki Hoppe: model TBT1 oraz SecuTBT®.

Dzięki obecności rozszczelnienia między pozycją zamkniętą i uchylną, model TBT1 umożliwia wietrzenie przy zablokowanym cylindrze. To zasługa mechanizmu blokującego, zlokalizowanego na ograniczniku pozycji uchylnej 90°. Pełne otwarcie ramy okiennej jest możliwe dopiero przy odblokowaniu tego cylindra.

SecuTBT® to efekt udoskonalenia technologii TBT. Gwarantuje wyższe poczucie komfortu i większe bezpieczeństwo.

Chcąc zablokować klamkę okienną z funkcją SecuTBT® należy użyć klucza w pozycji zamkniętej okna. Zapewnia to dodatkowe utrudnienie dla włamywacza, a dla domowników zabezpieczenie. Klamka pozostanie zablokowana do czasu ponownego przekręcenia klucza. Dopiero wtedy klamkę możemy przekręcić do pozycji uchylnej. Po przekręceniu klamka zostaje automatycznie zablokowana w prosty sposób, co wyróżnia model SecuTBT® od tradycyjnych technologii TBT. Nie potrzebujemy do tego klucza. Do ponownego przekręcenia i zamknięcia okna nie ma konieczności zdejmowania blokady.

Inaczej wygląda zmiana pozycji z uchylnej do otwartej. Do przekręcenia klamki okiennej potrzebna jest obsługa oburącz – jednoczesne przekręcenie klamki i klucza. Po odblokowaniu można ustawić w pozycji otwartej. To zabezpieczenie przed przypadkowym lub nieupoważnionym otwarciem okna. Odwrotny proces – przekręcenie klamki do pozycji uchylnej z otwartej nie wymaga jej odblokowania. Ustawienie pozycji uchylnej automatycznie uruchamia technikę blokującą klamkę, a do dalszych zmian poza zamknięciem wymagane jest użycie klucza.

Znając różnice między dwoma opisanymi wersjami klamki Hoppe możemy śmiało powiedzieć, że udoskonalona funkcja bezpieczeństwa sprawdza się lepiej tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebna, a ta bardziej komfortowa jest lepsza do codziennego użytku. Należy zawsze patrzeć na potrzeby osób przebywających w budynku i dopasować wybór do ich potrzeb.

Klamka uniwersalna do okien i drzwi balkonowych – klamka okienna z VarioFit®

Klamka do okien i drzwi Secustic VarioFit
Klamka do okien i drzwi Secustic VarioFit

Przed oknami aluminiowymi, drewnianymi i plastikowymi stoją wymagania energooszczędności i bezpieczeństwa, a także design. Na szczęście rynek bogaty jest w systemy profili, które spełniają te wymogi. Pamiętajmy jednak, że wymagają one odpowiednio długich trzpieni. Stąd klamki muszą być wyposażone w kwadratowe trzpienie o odpowiedniej długości. To często niewygodny wymóg, który wiąże się z wysokimi kosztami administracyjnymi i logistycznymi.

Na rynku jest tylko jeden model klamki okiennej i drzwiowej zaprojektowany tak, by pasował do różnych profili. To klamka okienna VarioFit® od Hoppe. Dzięki umieszczeniu sprężyny naciskowej na trzpieniu w środku klamki możliwe jest dopasowanie długości trzpienia do każdej głębokości profilu okiennego – pokrywa różnice do głębokości 10 milimetrów. Mimo możliwości dopasowania, zapewnia zawsze odpowiednie osadzenie. VarioFit® posiada certyfikat RAL, a dzięki technologii Secustik® utrudnione jest przekręcenie trzpienia i zasuwnicy okiennej od zewnętrznej strony. To kompleksowy produkt pasujący do różnych rodzajów profili okiennych i mniejszym koszcie w porównaniu z innymi klamkami o stałej długości trzpieniu.

Klamka do okien Secustik® VarioFit®. Trzpień o długości 32 mm.

Klamka do okien VarioFit 32mm
Klamka do okien VarioFit 32mm

Klamka do okien Secustik® z VarioFit®. Trzpień o długości 42 mm.

Klamka do okien Secustik VarioFit 42mm
Klamka do okien Secustik VarioFit 42mm

Cechy szczególne w skrócie:

  • Elastyczne zastosowanie w oknach o różnych przekrojach profilu dzięki zintegrowanej sprężynie naciskowej w szyjce klamki
  • Opatentowane bezstopniowe dostosowanie długości trzpienia klamki do danej głębokości profilu okna
  • Zakres długości 10 mm
  • Dostępność również do klamek okiennych zamykanych kluczykiem
  • Opatentowany mechanizm blokujący w klamce okna przez sprawdzoną technikę Secustik®
  • Duży potencjał oszczędności w zakresie magazynowania i logistyki

Smart klamka z nadajnikiem radiowym

Klamka okienna SecuSignal® to doskonały element w systemie inteligentnego domu, ponieważ może w nim pełnić funkcję zwiększenia komfortu. W momencie zmiany swojego położenia informuje o tym centralną jednostkę sterującą przez przesłanie sygnału radiowego. To udogodnienie w zakresie automatycznego sterowania światłem, ogrzewaniem, zacienieniem itp.

SecuSignal® nie wymaga skomplikowanego podłączenia do systemu inteligentnego domu i charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem transmisji. Nie można zapomnieć o bezbateryjnej komunikacji, którą zapewnia technologia EnOcean. Montaż klamki okiennej SecuSignal® jest bardzo prosty dzięki VarioFit®. To opatentowane rozwiązanie problemu różnych głębokości montażu. Bez trudu można zamienić zwykłą klamkę na klamkę SecuSignal® z nadajnikiem radiowym. Wmontowany mechanizm Secustik® gwarantuje ochronę przed włamaniem na poziomie podstawowym.

Klamka do okien SecuSignal
Klamka do okien SecuSignal

Niepotrzebna bateria

Wzajemna komunikacja wszystkich czujników i systemów sterowania to kluczowa rola systemu inteligentnego domu. Wyprodukowane przez firmę Hoppe klamki okienne SecuSignal® funkcjonują w oparciu o technologię radiową EnOcean. To właśnie dzięki temu zawarty w klamce nadajnik radiowy bez problemu komunikuje się z innymi czujnikami. Kolejnym niezaprzeczalnym atutem tego modelu klamki jest całkowita bezbateryjność. To udogodnienie gwarantujące bezpieczny przekaz informacji bez przerw technicznych bez obciążenia elektrosmogiem. Technologia klamek SecuSignal® działa bez zarzutu w każdym systemie inteligentnego domu kompatybilnym z EnOcean.

Technologia EnOcean
Technologia EnOcean

Technologia EnOcean

Oparta jest na miniaturach konwerterów energii. To sprawdzona technika radiowa, a ze względu na niewielki pobór prądu oszczędna elektronika. Standaryzowane profile czujników w obrębie jednego systemu umożliwiają komunikację i współpracę urządzeń różnych producentów. Więcej informacji o technologii EnOcean znajdziemy na stronie www.enocean.com

Uruchomienie SecuSignal® krok po kroku

Użytkowanie klamki okiennej SecuSignal® jest proste tak jak jej uruchomienie. Jeśli przestrzega się instrukcji trwa tylko kilka minut.

1.  Klamka okienna SecuSignal®, a dokładniej jej nadajnik radiowy musi zostać zgłoszony, rozpoznany i dołączony do systemu inteligentnego domu jak każdy inny element. Przebieg tego etapu może się różnić. To zależy rodzaju systemu, jednak każdy producent szczegółowo opisuje procedurę uczenia nowych elementów.

2.  W kolejnym kroku musimy ustawić klamkę SecuSignal® w pozycji otwartej lub uchylnej. Wytwarza się wtedy energia elektryczna, która jest wykorzystana do komunikacji z odbiornikiem, kompatybilnym z system EnOcean. Wszystko to dzieje się za pomocą płytki z elektrycznymi obwodami, wbudowanej w rozetę, a także nadajnika w formie niewielkiej anteny.

3.  Zastosowanie sygnału w systemie inteligentnego domu może poprawić przebieg wielu automatycznych procesów, m.in.: automatyczne zacienienie przy uchylonych oknach, uruchomienie klimatyzacji przy uchylonych oknach, wyłączenie ogrzewania podczas wietrzenia w godzinach porannych, obniżenie głośności urządzeń elektrycznych w domu przy otwartych oknach.

4.  Manualne użytkowanie okien z klamkami SecuSignal® przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych lub centralnej jednostki sterującej.

Zestaw radiowy dla drzwi unoszono-przesuwnych

Nie tylko klasyczne okna możemy zintegrować z systemem inteligentnego domu. Klamkę SecuSignal® możemy zamontować również w drzwiach unoszono-przesuwnych HST, a to za sprawą kombinacji klamki ze stykiem okienno-drzwiowym. Klamka wyposażona jest także w zasilany solarnie zasobnik energii, dzięki czemu nie ma potrzeby wymiany baterii.

Planowanie zasięgu radiowego - wskazówki

Sygnały radiowe są falami elektromagnetycznymi. Zdarza się, że ich sygnał zostaje stłumiony na drodze nadajnik-odbiornik, przez co słabnie natężenie pola elektrycznego i pola magnetycznego. Ta sama zasada dotyczy połączenia sygnału radiowego i technologii SecuSignal®.

Występują różne ograniczenia zasięgu. Poza “naturalnymi” (opisanymi wyżej) mogą pojawić się inne czynniki zakłócające, takie jak części metalowe, folie izolacji cieplnej, szkło pochłaniające promieniowanie cieplne, wewnętrzne elementy zaciemniające. Wszystkie te czynniki odbijają fale elektromagnetyczne. Ważną rolę odgrywa kąt, pod którym sygnał trafia na ścianę. Co prawda, fale radiowe mogą przez nią przeniknąć, ale wiele zależy właśnie od wspomnianego kąta. To on tłumi sygnał, a co za tym idzie - zmniejsza jego moc.

Materiał: HOPPE Holding AG
Opracowanie: OKNOTEST.PL

Marta Makowska 2019-09-23 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-13 13:16:01


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024