Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Pod prąd, zgodnie z normą - przepis na zakup okien cz.4

Kwiecień 2013

Artykuł stanowiący trzecią część naszego, (a właściwie nie naszego o czym za chwilę), przepisu na zakup okien zakończyliśmy zachętą do działań odwrotnych niż aktualnie proponowane przez sprzedawców. Najpierw określenie cech i właściwości okien, później ewentualnie dyskusja o komorach, szybach i okuciach. Chcecie dobrych dla siebie okien, płyńcie pod prąd okiennego marketingu i reklamy, wbrew złej rynkowej tradycji. Róbcie tak, bo to jest… zgodne z normą!

Racja albo konsternacja

Po lekturze wszystkich artykułów o przepisie na zakup okien część czytelników z pewnością zadała sobie pytanie o powód, dla którego miałaby zmienić swoje zachowania rynkowe. Dlaczego mamy uwierzyć artykułom o ważnym znaczeniu cech i właściwości użytkowych okien, jeśli nic o tym nie mówią sami producenci i sprzedawcy?

reklama

Od dawna zachodzimy w głowę, dlaczego producenci i sprzedawcy nie mówią nabywcom o właściwościach użytkowych własnych okien, chociaż leży to w ich żywotnym interesie. Powody mogą być tylko dwa: Albo brak wiedzy, albo brak chęci wynikający z obawy przed techniczną kompromitacją. Łatwiej opchnąć klientowi białe lub kolorowe okno pięciokomorowe, z jakąś tam szybą i na jakichś tam okuciach, bo co by się później z oknem nie działo, ono zawsze takie właśnie będzie: Białe lub kolorowe, z jakąś tam szybą i na jakichś tam okuciach.

Podając więcej konkretnych parametrów, dajemy więcej powodów do… sporu. Lepiej więc za dużo o oknie i jego właściwościach nie mówić. A jak nie mówić o oknie, to o czym? O komorach, szybach i okuciach. Proste. Mało kogo przy tym interesuje, że w ten sposób ogranicza się możliwość świadomego wyboru produktu, a inwestor zdesperowany „podobieństwem” wszystkich okien skłonny jest wybierać te własne… rzucając monetą.

Kto chce nadal rzucać monetą, niech rzuca, kto chce wierzyć sprzedawcom na słowo – jego sprawa. My będziemy bronić zaprezentowanego przez nas poglądu o konieczności zmiany „techniki” zakupu okien, bo wynika nie z naszego widzi mi się, ale z najlepszego dostępnego źródła wiedzy technicznej. Pomysł na kupowanie okien w oparciu o „właściwości użytkowe okien” opracował i rekomenduje Europejski Komitet Normalizacyjny – CEN, (Comité Européen de Normalisation), w normie EN 14351-1:2006. Okna zgodne z normą powinno kupować się zgodnie z normą!

Przeczytajcie uważnie adresowany do inwestorów, (i nie tylko), rozdział 5 tejże normy, który prezentujemy poniżej:

Fragment normy 14351
reklama

Norma ustala i wprowadza na polski grunt zasadę, że poziom wymagań dla okien i drzwi zależy od indywidualnie ustalonej charakterystyki oraz zamierzonego przez nabywcę użytkowania z obowiązkowym uwzględnieniem wymagań krajowych przepisów techniczno-budowlanych. Oznacza to, że każde okno wprowadzane do obrotu na naszym rynku musi spełniać wymagania wynikające z obowiązujących w Polsce przepisów techniczno-budowlanych, a poza tym o możliwości jego zastosowania w danym obiekcie budowlanym decydują inne czynniki, jak na przykład lokalizacja, wielkość obiektu, albo jego przeznaczenie. Osobą zobowiązaną do porównania wymagań obiektowych ze zbadanymi albo zadeklarowanymi przez producenta osiągami jest architekt, projektant lub po prostu inwestor, nazywany w normie „kompletatorem”.

Porównanie powinno być rzeczywiste! Nie wystarczy w tym względzie polegać na samym zapewnieniu o zgodności produktu z normą złożonym przez sprzedawcę. Możecie nam wierzyć lub nie, ale tak samo jest zgodne z normą okno przeciekające przy ciśnieniu 0 Pa (klasa 1A), czyli zawsze, jak i takie, w którym przecieku nie stwierdzono przy ciśnieniu 600 Pa (klasa 9A). Dzieli je techniczna i technologiczna przepaść, a co z tym idzie możliwość praktycznego stosowania w obiektach budowlanych, ale jeśli tego nie sprawdzicie zawczasu możecie stać się „szczęśliwymi” posiadaczami okiennego sita zgodnego z normą i nic na to nie poradzicie później przed żadnym sądem.

Jak porównywać poziomy właściwości?

Norma 14351-1+A1:2010 nie tylko zaleca i zachęca inwestorów do porównywania poziomów właściwości deklarowanych i wymaganych, ale pokazuje również sposób w jaki można to robić. Przyjrzyjcie się dokładnie, przeczytajcie i przeanalizujcie dwie poniższe ilustracje składające się na załącznik informacyjny D wchodzący w skład treści normy:

Tabela właściwości z normy EN 14351-1:2006
Tabela właściwości z normy EN 14351-1:2006
Tabela właściwości z normy EN 14351-1:2006
Tabela właściwości z normy EN 14351-1:2006

Dla pełnej jasności dodajmy, że na schemacie sposobu porównywania właściwości użytkowych okien: Kółka, to deklarowane przez producenta lub sprzedawcę poziomy właściwości użytkowych okna. Trójkąty, to poziomy właściwości wymagane przez inwestora dla danego, określonego przez niego zastosowania. Zwrot „npd” oznacza: Właściwości (osiągi) nie określone. Przy zakupie waszych okien może występować przy tych cechach okna, które uznaliście za dla siebie nieistotne.

Prawdziwa okazja

Dla inwestorów chcących od teraz kupować okna zgodne z normą, zgodnie z normą, czyli rozsądnie, powtórzymy w skrócie raz jeszcze, krok po kroku całą procedurę Tabela właściwości z normy EN 14351-1:2006aną w czterech częściach przepisu na zakup okien: 

  • Ustalcie wymagania oraz określcie istotne dla Was cechy okien, patrz część 2 „Przepisu…”.
  • Dla wybranych cech ustalcie samodzielnie lub z architektem pożądany poziom właściwości użytkowych, patrz część 3 „Przepisu…”.
  • Porównajcie Wasze wymagania z deklaracjami sprzedawców, patrz część 4 „Przepisu…”.
  • Jeśli jeszcze chcecie porozmawiajcie, który z komponentów (profil, szyba, okucie) wpływa lub może wpłynąć na lepszy od wymaganego przez Was poziom właściwości użytkowych okna, patrz część 1 „Przepisu…”.

Na zakończenie pozostaje nam prosić czytelników, aby zawsze kupowali tylko najtańsze okna! Oczywiście nie najtańsze w ogóle, ale najtańsze z tych, które co najmniej spełniają wszystkie wasze wymagania w zakresie poziomu właściwości użytkowych, a jeszcze lepiej takie, które przenoszą ten poziom ponad wartości wymagane i jeszcze są najtańsze. Wtedy dopiero złapiecie… prawdziwą okazję!

reklama

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2013-04-22 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-26 15:48:54


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024