Szukaj w Oknotest.pl

reklama

PMMA. Pomaluj swój świat w kolorach GEALAN

Październik 2009

Kolorowe okna, to wyrób, o który pyta coraz więcej osób. Od lat klienci kupujący okna przyzwyczaili się, że kolorowe okno z PVC najczęściej pokryte jest specjalną folią imitującą strukturę lakierowanego drewna. Kto z czytelników nie zetknął się z popularnymi okleinami w kolorze mahoniu, ciemnego dębu, złotego dębu? Każdy sprzedawca okien ma w ofercie okna w takich właśnie okleinach. Co by się stało gdyby ktoś zażyczył sobie koloru innego niż drewnopodobny?

Padnie propozycja sprzedaży okna okleinowanego folią w prawie dowolnym kolorze, ale to ciągle tylko folia, z charakterystyczną strukturą malowanego drewna. Od kilku lat pojawiają się propozycje malowania profili na praktycznie dowolny kolor, specjalnymi farbami do PVC. Niewiele firm oferuje tak przygotowane profile w standardowej ofercie, ale to faktycznie ciekawa alternatywa wobec wszechobecnej folii. Czytelnikom, którzy do nas kierują pytania o kolorowe okna i jak zwykle pytają, które z tych kolorowych okien są najlepsze pytamy zawsze, czy Pani, Pan wiecie już coś na temat profili okiennych z powłoką szkła akrylowego PMMA? W odpowiedzi zwyczajowe zdziwienie, PMMA, co to takiego?

reklama

PMMA to skrót nazwy Polimetakrylanu metylu. Nazwa trudna i nic Państwu nie mówi? No to może prościej. Plexi. Pleksa. Plexiglas.

PMMA - Polimetakrylan metylu jest tworzywem przezroczystym, dającym się polerować i obrabiać mechanicznie, odpornym na działanie warunków atmosferycznych, olejów mineralnych, rozcieńczonych kwasów i zasad, odpornym na starzenie, posiadającym doskonałe właściwości optyczne.

Gdzie najczęściej możecie mieć Państwo w praktyce do czynienia z tym tworzywem? We własnym samochodzie. PMMA to tworzywo powszechnie wykorzystywane do produkcji kloszy lamp samochodowych.

Gealan Acrylcolor
Niebieski Profil Gealan Acrylcolor

Od wielu już lat istnieje technologia produkcji profili okiennych z zewnętrzną warstwą PMMA. Jak się to robi?

reklama

W procesie produkcji podkład składający się w tym stanie obróbki z białego, płynnego topliwa PVC, łączony jest w sposób nierozerwalny z płynnym topliwem z plexiglasu. Dwukolorowy już profil acrylcolor opuszcza dyszę ekstrudera. Od strony wewnętrznej ma białe PVC, a na zewnątrz kolorową warstwę plexiglasu. Zewnętrzna warstwa plexiglasu jest dwukrotnie mocniejsza od powierzchni białego PVC, a jej grubość - 0,5 mm - jest wyraźnie większa niż jakakolwiek okleina czy lakier.

Wykonany w takiej technologii profil jest kolorystycznie zaskakująco elegancki. Bez najmniejszej przesady elegancki jak matowy jedwab. Dla nabywcy nie będącego profesjonalistą, wręcz nie do odróżnienia od wyglądu malowanego proszkowo aluminium, co może być kuszącą alternatywą dla projektantów i architektów oraz oszczędnych inwestorów, bo okna z profili PVC PMMA zawsze będą "cieplejsze" od okien aluminiowych i zawsze będą tańsze.

Trochę szkoda, że tak niewielu producentów profili okiennych stosuje technologię łączenia PVC z PMMA, bo to rozwiązanie naprawdę godne większego zainteresowania nabywców i godne większej promocji.

Na polskim rynku profile i okna wykonywane w tej technologii proponują wyłącznie dwaj systemodawcy. Jednym z nich jest znany powszechnie wśród klientów GEALAN POLSKA Sp. z o.o., który nazwał produkowane w tej technologii profile ACRYLCOLOR.

Profile okienne systemów GEALAN od ponad 15 lat są dostępne na polskim rynku. Centrala firmy GEALAN Fenster-Systeme GmbH znajduje się w małej bawarskiej miejscowości Oberkotzau. W Polsce siedziba GEALAN POLSKA Sp. z o.o. znajduje się od 1997 r w pod łódzkim Rzgowie.

Jeśli wśród naszych czytelników znajdą się inwestorzy zainteresowani zakupem "kolorowych okien" to bez wątpienia powinni oni także zapoznać się z kolorystycznymi i technologicznymi propozycjami GEALAN POLSKA. Profile ACRYLCOLOR posiadają wiele unikalnych cech, które są nieosiągalne przy foliowaniu profili lub ich malowaniu. Jakie to cechy?

reklama

Przede wszystkim trwałość koloru. Dzięki zaletom tworzywa PMMA nawet po wielu latach różnice kolorystyczne okien poddanych działaniu warunków atmosferycznych są prawie niezauważalne, a gładka i nieporowata powierzchnia profilu, będzie tylko dodatkową zaletą przy ich pielęgnacji. Dzięki swoim właściwościom optycznym PMMA powoduje, że promieniowanie słoneczne w znakomitej większości ulega odbiciu przez białą powierzchnię podkładu, znajdującą się pod warstwą PMMA, przepuszczającą promieniowanie podczerwone. Dzięki temu zjawisko nagrzewania się profilu jest znacząco minimalizowane, a zaskakująco małe różnice temperaturowe, powstałe na skutek nagrzewania się białych i ciemnych profili dodatkowo chronią okna przez negatywnymi skutkami wywoływanymi przez skurcz termiczny materiałów, prowadzący nierzadko do trwałych odkształceń kształtowników okiennych.

Oczywiście jak w każdym przypadku niestandardowych wyrobów, wykonane w tej technologii okna i profile będą też miały jedną cechę przez nabywców nielubianą. Będą nieco droższe od standardowej okleinowanej masówki, ale dla ich trwałości i estetyki są warte takiej inwestycji, a przynajmniej poważnego brania ich pod uwagę przy wyborze systemu profili do produkcji okien i drzwi balkonowych. Nie bez znaczenia dla przyszłych inwestorów, w dobie toczących się kampanii reklamowych i walki konkurencyjnej "na klasy profili" może być fakt, że profile okienne wykonywane w technologii PMMA przez firmę GEALAN zawsze posiadają klasę "A" wg. PN-EN 12 608:2004.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2009-10-19 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-05 14:09:48


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024