Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Sożal - tabakiera dla nosa

Kwiecień 2012

Czy nos dla tabakiery, czy ona dla nosa
Była wielka dysputa ze starym młokosa
Na złotnika sąd przyszedł; bezwzględny a szczery
Dał wyrok nieodwłocznie: "Nos dla tabakiery!"

Ta fraszka Ignacego Krasickiego przypomniała się nam w niecodziennym miejscu dzięki firmie Sożal z Solca Kujawskiego, która... zajęła stanowisko w dyspucie.

Tabakiera

reklama

Na jednym ze szkoleń dla sprzedawców poprosiliśmy uczestników o odpowiedź na pozornie proste pytanie: „Czym są okna PCV?”. Wśród wielu różnych odpowiedzi padła i taka, że są... „zapchajdziurą”. To miał być żart, ale jak się trochę zastanowić szybko można dojść do wniosku, że to co miało być tylko żartem na szkoleniu, wcale nim nie jest.

Dzięki działalności wielu „tanich” sprzedawców, okna pcv często faktycznie pełnią rolę zwykłej „zapchajdziury”. Kawał szkła w plastikowej ramce z klamką pośrodku, zupełnie wbrew możliwościom jakie niesie współczesna technika okienna. Warto chwilę pomyśleć, dlaczego konsumenci tak rzadko wykorzystują dostępne rozwiązania poprawiające komfort użytkowania okien? Przyczyna wydaje się być dość oczywista. Nie wiedzą, że to możliwe.

Nikt ich nie pyta o oczekiwany poziom komfortu w codziennej obsłudze okna. Nikt też nie interesuje się kondycją osób, które będą obsługiwały je najczęściej. „Tanim” sprzedawcom wydaje się, że inwestorzy zawsze przychodzą tylko po to, by kupić najprostszą oszkloną plastikową ramkę w najniższej cenie. Zdziwiliby się jak często się mylą!

Przypadek sprawił, że w czasie naszych okiennych rozmów i podróży los zetknął nas z Panią Anetą Rybacką – Skorulską dyrektorką domu pomocy społecznej w Wielkiej Nieszawce.

Dom Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce
Dom Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce
Pani Aneta Skorulska - dyrektorka DPS w Wielkiej Nieszawce
Pani Aneta Skorulska - dyrektorka DPS w Wielkiej Nieszawce
reklama

Choć pierwsze rozmowy koncentrowały się na aktualnych potrzebach remontowych ośrodka nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zamienili z panią Dyrektor kilku zdań o oknach jakie znajdują się w obiekcie. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że producent z Solca Kujawskiego zamontował w Nieszawce okna, które w ocenie pani Anety ułatwiły życie jej podopiecznym. Od słowa do słowa i wyszło na to, że DPS przy okazji kolejnej modernizacji wzbogacił się o okna wyposażone w rzadko spotykane rozwiązania w zakresie sterowania ich funkcjami i otwierania.

Sożal - okno specjalne z okuciem ROTO KOMFROMT
Sożal - okno specjalne z okuciem ROTO KOMFROMT
Sożal - okno specjalne z okuciem ROTO KOMFROMT
Sożal - okno specjalne z okuciem ROTO KOMFROMT

Jak widać na zdjęciach, klamki sterujące ruchem skrzydeł znajdują się w całkowicie odmiennym położeniu. Ta z lewej, to okienna klasyka, ta z prawej, to komfort użytkowania podarowany niektórym podopiecznym Pani Anety przez... technikę okienną i nowoczesne okucia. Pani Dyrektor szczerze przyznała, że zanim nie zobaczyła tych okien w ogóle nie wiedziała, że takie rozwiązania techniczne są możliwe i dostępne.

Teraz już wie i bardzo je chwali, podobnie jak każde inne, które znosi bariery architektoniczne. Komu jak komu, ale to właśnie osobom niepełnosprawnym, starszym i słabszym należy się maksimum komfortu jaki możemy im zapewnić dzięki zdobyczom techniki, twierdzi pani Dyrektor, a my się z nią całkowicie zgadzamy.

Co więcej, widzimy także wiele zastosowań dla okien z tym systemem otwierania, które ułatwiłyby życie osobom całkowicie sprawnym, choćby wtedy jeśli okno jest zamontowane dość wysoko albo użytkownika odgradza od niego szerokie biurko, stół bądź deska kreślarska. No, ale w tym przypadku każdy nabywca sam musi sobie odpowiedzieć, czy otwierając okno woli być przyprostokątną, czy przeciwprostokątną.

Decentracja interpersonalna

Zapewnienie komfortu użytkowania okien przez osoby niepełnosprawne, to nie żadna fanaberia, a wymóg wynikający z aktualnego brzmienia przepisów techniczno-budowlanych. § 299 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) stanowi, co następuje: „Okna w pomieszczeniach przewidzianych do korzystania przez osoby niepełnosprawne powinny mieć urządzenia przeznaczone do ich otwierania, usytuowane nie wyżej niż 1,2 m nad poziomem podłogi.” Mimo, że przepis obowiązuje od 10 lat niełatwo wyszukać budynek, w którym okna spełniają ten warunek, dlatego postanowiliśmy opisać nasze „znalezisko” z Wielkiej Nieszawki.

Do wyprodukowania opisanych okien firma Sożal wykorzystała pięciokomorowe kształtowniki SPECTUS TK 71 oraz system okuć ROTO KOMFORT NT. W związku z tym, iż cały cymes jest w okuciach, poniżej przedstawiamy ich pełny schemat dla skrzydła rozwierno-uchylnego.

Schemat okuć ROTO KOMFORT NT
Schemat okuć ROTO KOMFORT NT
reklama

Cechą charakterystyczną jest znacznie większa od standardowej długość ramienia klamki sterującej okuciem i miejsce jej umieszczenia, a także, co oczywiste, sama konstrukcja mechanizmu otwierającego sprawiająca, że do otwierania lub uchylania okna potrzebne jest użycie siły o znikomej wartości. Inne wybrane właściwości użytkowe okuć ROTO KOMFORT NT określone normą PN-EN 13126-8:2006 przedstawiają się następująco:

  • Trwałość – klasa 4 (15.000 cykli)
  • Masa – 50 kg
  • Bezpieczeństwo użytkowania – klasa 1
  • Odporność na korozję – klasa 3

Zestawienie pokazuje, że producenci chcący pójść śladem Sożala, powinni zwrócić szczególną uwagę na ciężar skrzydeł. Biorąc pod uwagę powszechnie stosowane już dzisiaj połączenie dwukomorowych pakietów szyb zespolonych oraz zbrojonych stalą kształtowników o zwiększonej głębokości, udźwig 50 kg może stanowić istotne ograniczenie dla ich wielkości. O czym jeszcze warto pamiętać? Koniecznie o kolejności funkcji otwierania. Uchylanie przed otwieraniem!

Jeśli o tym zapomnimy, to... skrzydło tak jak przy klasycznym okuciu bez blokady błędnego położenia klamki samoczynnie wyhaczy się z górnego zawiasu, a osoba niepełnosprawna ruchowo ani temu nie będzie mogła zapobiec, ani samodzielnie tego naprawić. Specyficzne konstrukcje wymagają specyficznego podejścia w procesie ich projektowania, takiej okiennej decentracji interpersonalnej. Warto na nie spojrzeć oczami przyszłego użytkownika, dla którego barierą może być prosta czynność, jak choćby możliwość samodzielnego wepchnięcia skrzydła w ramę ościeżnicy, z czego osoba pełnosprawna nie zawsze w porę zda sobie sprawę.

Nos

Wędrując z Panią Anetą po zarządzanym przez nią obiekcie trafiliśmy do biblioteki spotykając w niej przemiłą Panią Hanię, którą poprosiliśmy, aby zechciała zademonstrować naszym czytelnikom jak działają takie typowe-nietypowe okna.

Pani Hania demonstruje funkcje okna Sożal
Pani Hania demonstruje funkcje okna Sożal
Pani Hania demonstruje funkcje okna Sożal
Pani Hania demonstruje funkcje okna Sożal

Poruszając się na wózku, Pani Hania bez najmniejszego problemu i z uśmiechem poradziła sobie z samodzielnym sterowaniem oknem i poruszaniem skrzydłem. To właściwie najlepszy dowód, że „patent” z klamką w dolnym położeniu sprawdza się w praktyce. Nic dodać, nic ująć tylko brać i korzystać kiedy to potrzebne, a wracając do dysputy ze starym młokosa myśl taka się budzi - tabakiery dla nosów, a okna dla... ludzi.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2012-04-25 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-03 18:18:06


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024