Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Zgrzewy w oknach PVC. Rodzaje zgrzewów w oknach.

Wrzesień 2019

Ramy ościeżnic i skrzydeł okien PVC powstają z połączenia ze sobą kilku niezależnych, „luźnych” odcinków kształtowników okiennych o określonym wymiarze. Proces w którym następuje scalenie i łączenie elementów w jedną całość nazywa się „zgrzewaniem”. Zgrzewane pod różnymi kątami odcinki profili tworzą narożniki konstrukcji okiennej, stąd powszechnie mówi się i pisze o jakości i wyglądzie „zgrzewów” naroży okien z PVC. Od czego zależy jakość i estetyka zgrzanych naroży?

Jak powstają zgrzewy naroży w oknach PVC

Kształtowniki okienne z PVC poddane oddziaływaniu temperatur na poziomie około 80°C stają się materiałem miękkim i plastycznym. Podatność na działanie temperatur i wysoką topliwość polichlorku winylu wykorzystuje się w procesie łączenia elementów konstrukcyjnych okien i drzwi. Pojedyncze elementy profili przycięte na odpowiednie długości trafiają do urządzenia nazywanego zgrzewarką, w którym dociśnięte „na styk”, zostają rozgrzane przy użyciu „luster”.

reklama

Stykające się, rozgrzane i jednocześnie ściskane krawędzie kształtowników okiennych ulegają stopieniu, trwale łącząc się ze sobą. Nadmiar stopionego materiału wypływa na powierzchnię naroża i zastyga, tworząc „wypływkę”, która jest usuwana mechanicznie w procesie oczyszczania naroży po zgrzaniu.

Cały opis procesu może wydać się nieco skomplikowany, dlatego postanowiliśmy pokazać jak powstają zgrzewy naroży okien z PVC w specjalnym filmie. Materiał powstał w dzięki uprzejmości poznańskiej firmy MIROX, której dziękujemy za pomoc i współpracę.

Zgrzane naroże ramy ościeżnicy lub skrzydła w oknie z PVC pełni ważną rolę konstrukcyjną i musi być zdolne do przenoszenia sił pochodzących zarówno od obciążeń powodowanych warunkami atmosferycznymi, jak i obciążeń eksploatacyjnych.

Nabywcy okien zdają się jednak oceniać jakość zgrzewów nie tyle pod kątem wytrzymałości i technicznej doskonałości, co przede wszystkim pod kątem estetyki wykonania. Proces powstawania standardowego, szerokiego zgrzewu naroża i jego czyszczenia, który można obejrzeć w filmie jest wysoce zautomatyzowany i w większości przypadków odbywa się bez udziału pracowników.

reklama

Wydaje się zatem, że proces estetycznej oceny powinien być dostosowany do procesów produkcyjnych. Zgrzew w oknie nie musi być wybitnym dziełem sztuki, za to w każdym przypadku musi być skutecznym połączeniem elementów tworzących konstrukcję okna lub drzwi.

Rodzaje zgrzewów w oknach PVC

Postęp techniczny i technologiczny, który nieustannie dokonuje się w obrębie urządzeń do obróbki kształtowników okiennych z PVC sprawił, że w kilku ostatnich latach pojawiło się wiele nowych możliwości wykonywania zgrzewów naroży okien i drzwi. W ten sposób branża okienna wychodzi naprzeciw estetycznym oczekiwaniom nabywców.

Oprócz dość szerokich, standardowych zgrzewów naroży pojawiły się zupełnie nowe możliwości tworzenia połączeń w oknach z tworzyw sztucznych. Obecnie możemy mówić aż o czterech różnych typach zgrzewów naroży:

  1. Pierwszy, to taki jak na filmie, standardowy, dość szeroki, wykonywany pod kątem 45°.
  2. Drugi, to połączenie naroża w standardzie HFL, (Holz Fenster Look). W tej technologii wnętrza profili łączone są ze sobą pod kątem 45°, zewnętrzne przylgi pod kątem 90°. W ten sposób uzyskuje się łudzące podobieństwo do połączeń okien drewnianych.
  3. Trzecia możliwość, to zgrzew konturowy pod kątem 45° popularnie zwany „na nitkę”. „Nitka” wskazuje, że mamy do czynienia z połączeniem o znikomej szerokości.
  4. Czwarta, najnowsza możliwość tworzenia zgrzewu naroża, to połączenie pod kątem 45° typu V-Prefect. Płaski, dokładny zgrzew o niewielkiej szerokości, niemal niewidoczny dla oka przypominający perfekcyjne połączenia kształtowników aluminiowych.

Zgrzew szeroki, standardowy

Zgrzew standardowy, szeroki w oknie PVC
Zgrzew standardowy, szeroki w oknie PVC
Zgrzew standardowy, szeroki w oknie PVC
Zgrzew standardowy, szeroki w oknie PVC

Zgrzew HFL

Zgrzew HFL w oknie PVC
Zgrzew HFL w oknie PVC
Zgrzew HFL w oknie PVC
Zgrzew HFL w oknie PVC

Zgrzew na nitkę

Zgrzew na nitkę w oknie PVC
Zgrzew na nitkę w oknie PVC

Zgrzew V-Perfect

Zgrzew V-Perfect w oknie PVC
Zgrzew V-Perfect w oknie PVC
Zgrzew V-Perfect w oknie PVC
Zgrzew V-Perfect w oknie PVC

Współczesna technika okienna niesie ze sobą nie tylko lepsze poziomy właściwości użytkowych konstrukcji, lecz także możliwość wpływania przez nabywcę na ostateczną estetykę wyrobów. Nieograniczona wręcz paleta kolorystyczna wśród dostępnych oklein i farb, dowolność kształtów i wymiarów, a teraz także sposobów łączenia ze sobą elementów okien z PVC sprawia, że nowoczesny dom może być równie funkcjonalny, co ładny.

W tym wszystkim jest tylko jeden kłopot. Im więcej możliwości wyboru, tym trudniej podjąć decyzję, prawdziwy embarras de richesse, kłopot bogactwa. Z tym kłopotem każdy inwestor musi już uporać się samodzielnie.

OKNOTEST.PL

reklama
Andrzej Błaszczyk 2019-09-17 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-13 13:14:34


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024