Przewiń do artykułu

O badaniach Pro Quality

Badania „Pro Quality” wykonywane na nasze zlecenie przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, to inicjatywa jakościowa o wyjątkowym charakterze. Vortal Oknotest.pl jako pierwszy i na razie jedyny rozpoczął regularne badania tempa i zakresu zmian poziomów właściwości użytkowych okien w trakcie ich eksploatacji, co pozwala nabywcom na ocenę przebiegu procesu „starzenia się” i trwałości kupowanych okien PVC.  

Pierwotny poziom właściwości użytkowych okien ustalany jest przez producentów podczas wstępnych badań typu (ITT) na długo przed rzeczywistym wprowadzeniem wyrobów do obrotu. Zgodnie z zaleceniami normy wyrobu EN 14351-1:2006, to właśnie poziomy właściwości użytkowych ustalone w badaniach wstępnych przesądzają o możliwości zastosowania okna w konkretnym obiekcie budowlanym. W oparciu o ujawniane przez producentów wyniki badań ITT funkcjonuje Ranking Pro Quality. Z niego każdy nabywca może dowiedzieć się czego należy spodziewać się po kupowanym oknie póki jest nowe.

Badania „Pro Quality” służą innemu celowi. Idą znacznie dalej od zakresu wstępnych badań typu, często wychodząc poza ramy obowiązujących norm badawczych!

Transport i instalacja okna na budowie, ciągłe oddziaływanie czynników zewnętrznych, wiatru, deszczu i zmiennych temperatur, a także sama eksploatacja przez użytkownika, chociażby wielokrotne otwieranie i zamykanie powoduje nieunikniony proces starzenia się produktu. Jednym z jego przejawów jest zmiana poziomów właściwości użytkowych zainstalowanych i eksploatowanych okien. Z czasem okna stają się mniej szczelne, bardziej odkształcone, bardziej kłopotliwe w codziennej obsłudze. Ktoś powie, że nie odkrywamy niczego nowego. Rzeczywiście nie odkrywamy. Ustalamy jedynie po jakim czasie użytkowania i w jakim zakresie te negatywne zjawiska wystąpią. Kiedy  nieuchronna „starość” dopadnie wasze okna. Na ile są trwałe. Jak długo będą spełniać wymagania od chwili zakupu. Między wierszami podpowiadamy, co i kiedy należy zrobić, aby ten proces ewentualnie opóźnić albo na ile jest on w oknie odwracalny.

Zakup okien, to nie mała inwestycja. Środki równie łatwo wydać na produkt o wysokiej wartości użytkowej oraz trwałości eksploatacyjnej, co i na zwykły okienny bubel.  Dzięki wynikom badań Pro Quality łatwiej odróżnić jedno od drugiego. Tylko tyle i… aż tyle.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?