Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Prawidłowy montaż drzwi tarasowych HST - Bema-Res

Listopad 2019 · BEMARES

Wśród konstrukcji okiennych z PVC, drzwi balkonowe HST zajmują miejsce szczególne z powodu tego, że pod wieloma względami są „naj...”. Największe, najcięższe, najbardziej przeszklone i co tu kryć, najdroższe w swojej klasie. Przeróżne inne „naj” można by jeszcze mnożyć, ale już tylko te wymienione wskazują, że instalację należy powierzyć profesjonalnej ekipie monterów, która wie jak osiągnąć najlepsze rezultaty w montażu okien i drzwi.

Jak prawidłowo zamontować drzwi tarasowe HST? 

Montaż przesuwnych drzwi balkonowych HST co do zasady niczym nie różni się od montażu jakiejkolwiek innej konstrukcji okiennej z PVC. Ościeża powinny być odpowiednio przygotowane. Połączenia mechaniczne odpowiadają za przeniesienie sił pochodzących od obciążeń wiatrem. Podparcie konstrukcji przenosi na mur konstrukcyjny siły pochodzące od jej ciężaru. Uszczelnienie termoizolacyjne w środkowej strefie funkcjonalnej wykonuje się przy użyciu pianki PUR, a uszczelnienia w strefie zewnętrznej i wewnętrznej przy użyciu folii, EPDM albo powłok uszczelniających.

reklama

Jednocześnie ze względu na specyficzną konstrukcję wyrobu, głębokość zabudowy oraz długość i głębokość progu, sposób wykonania wszystkich czynności montażowych różni się zasadniczo od działań podejmowanych podczas montażu standardowych okien i drzwi elewacyjnych z PVC. Dodatkowa trudność także w tym, że w przypadku pojawiających się wątpliwości powszechnie dostępne instrukcje montażu nie podpowiedzą zbyt wiele, bo o montażu drzwi tarasowych HST mało co się w nich pisze.

Brak jednolitych standardów i wzorców powoduje, że każdy montaż drzwi HST ma w sobie sporo elementów improwizacji, co wymaga od ekip montażowych doświadczenia, ponadprzeciętnej staranności wykonania oraz kreatywnego, twórczego podejścia do zagadnień montażowych.

Monterzy firmy BEMA-RES to jedna z najlepszych, profesjonalnych grup monterskich. Dysponują wszystkim, co jest potrzebne do wykonania montażu drzwi tarasowych HST. Mają doświadczenie, umiejętności, sprzęt i świetne pomysły, co doskonale widać w naszej relacji filmowej.

Na szczególne uznanie zasługuje autorski pomysł wykonania podwaliny stanowiącej podparcie progu konstrukcji drzwi HST. Przemyślane od początku do końca trzystopniowe rozwiązanie, oparte o niską podmurówkę z betonu komórkowego oraz wykorzystanie właściwości nośnych i termoizolacyjnych kompozytowych płyt poliuretanowych, a także pianki PUR o podwyższonej gęstości.

reklama

W sumie ciepło, stabilnie i bez zbędnych kombinacji. Podparcie konstrukcji HST, to niezwykle ważny element prawidłowego montażu, warto przyjrzeć się bliżej ciekawemu pomysłowi firmy BEMA-RES.

Otwór ościeża drzwi tarasowych HST
Otwór ościeża drzwi tarasowych HST
Ościeże drzwi tarasowych HST z elementem podwaliny wykonanej z betonu komórkowegoOścieże drzwi tarasowych HST z elementem podwaliny wykonanej z betonu komórkowego
Ościeże drzwi tarasowych HST z elementem podwaliny wykonanej z betonu komórkowego

Na poziomie „chudziaka” przez całą szerokość otworu ościeża drzwi tarasowych HST przebiegają wiązki przeróżnych instalacji i przewodów. Po pierwsze, powinny być w przyszłości do czegoś przymocowane. Po drugie, konieczne jest podniesienie progu konstrukcji okiennej powyżej linii przebiegu tych instalacji. Po trzecie, należy zachować możliwość swobodnego wyprowadzenia przewodów poza obrys muru konstrukcyjnego, gdy zajdzie taka potrzeba. Podmurówka wykonana z bloczków betonu komórkowego, jako pierwszy stopień przyszłej podwaliny rozwiązuje wszystkie te problemy jednocześnie.

Przygotowanie „konfirmatów” pod śruby mocujące do podłoża purenitowy element podwaliny
Przygotowanie „konfirmatów” pod śruby mocujące do podłoża purenitowy element podwaliny
Mocowanie do podłoża purenitowego elementu podwaliny pod drzwi tarasowe HST
Mocowanie do podłoża purenitowego elementu podwaliny pod drzwi tarasowe HST

Do wyrównania i wypoziomowania górnej płaszczyzny podmurówki monterzy firmy BEMA-RES wykorzystali odcinki kompozytowych płyt z Purenitu. Zastąpienie mokrej metody z użyciem zapraw tynkarskich, to świetny pomysł na szybkie wykonanie drugiego stopnia podwaliny pod HST. Grubość kompozytowego elementu pozwala pójść w górę o kolejne centymetry przy znaczącym skróceniu łącznego czasu montażu ze względu na eliminację okresu wysychania zapraw.

Co godne podkreślenia, słabo nasiąkliwa purenitowa „deska”, to także element pozytywnie wpływający na ograniczenie wartości liniowych mostków cieplnych w obrębie progu konstrukcji okiennej. Elementem wartym szczególnej pochwały przy wykonywaniu tej części zadania jest procedura polegająca na powiększeniu odwiertów pod śruby mocujące.

Tak zwane „konfirmaty” stosuje się powszechnie w przemyśle meblarskim ponieważ pozwalają na ukrycie łbów śrub w ścianach mebli. W tym przypadku ułatwią poziomowanie następnego elementu podwaliny. Niecodzienny przejaw staranności. Niewielu monterów pomyślałoby o czymś takim. Brawo BEMA-RES.  

Stopa montażowa stanowiąca element podwaliny pod drzwi tarasowe HST
Stopa montażowa stanowiąca element podwaliny pod drzwi tarasowe HST
Sposób łączenia odcinków stopy montażowej pod progiem drzwi tarasowych HST
Sposób łączenia odcinków stopy montażowej pod progiem drzwi tarasowych HST

Trzecim i ostatnim stopniem podwaliny pod drzwi tarasowe HST wykonanym samodzielnie przez monterów firmy BEMA-RES jest oryginalna stopa montażowa mocowana mechanicznie bezpośrednio do progu drzwi.

reklama

Stopa, to nic innego, jak zespół trwale zespolonych odcinków płyt purenitowych i pianki PUR o podwyższonej gęstości. Odcinki połączono ze sobą chemicznie, przy użyciu klejów hybrydowych w technologii „obcego pióra”.

Mocowanie łączników zapobiegających skręcaniu podwaliny pod drzwiami tarasowymi HST
Mocowanie łączników zapobiegających skręcaniu podwaliny pod drzwiami tarasowymi HST
Ościeżnica drzwi tarasowych HST zamontowana na trójwarstwowej podwalinie podprogowej
Ościeżnica drzwi tarasowych HST zamontowana na trójwarstwowej podwalinie podprogowej

W celu uniknięcia efektu przemieszczania i skręcania elementów podwaliny na skutek obciążeń termicznych i eksploatacyjnych elementy wykonane z płyt purenitowych dodatkowo zespolono przy użyciu łączników mechanicznych. Wszystkie krawędzie styków elementów podwaliny uszczelniono przy użyciu powłok uszczelniających.

Kolejna profesjonalna instalacja drzwi tarasowych HST świetnie wykonana przez ekipę monterów firmy BEMA-RES. Nic dodać, nic ująć. Prawidłowy montaż, tak to się robi.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-11-25 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-14 14:55:24


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024