Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Szymko - prawidłowy montaż okien na materiałach illbruck

Październik 2019 · SZYMKO

Na czym polega prawidłowy montaż okien? Prawidłowy montaż, to nic innego jak osiągnięcie w dniu zakończenia robót instalacyjnych stolarki budowlanej szczelności połączeń na przenikanie powietrza i wody opadowej na poziomie wymaganym przepisami albo postanowieniami umowy. Prawidłowość wykonania montażu okien można zbadać.

Firma SZYMKO z Białegostoku po raz kolejny poddała badaniu jakość świadczonych usług montażowych uzyskując fantastyczne wyniki. To jest prawidłowy montaż okien.

Prawidłowy montaż, jak to się robi?

reklama

Trzy podstawowe elementy składowe prawidłowego montażu okien, to:

  • Właściwe przygotowanie otworów ościeży, które co do zasady zawsze powinno być czynnością wykonywaną przez ekipę stawiającą ściany konstrukcyjne.
  • Odpowiedni dobór materiałów uszczelniających i techniki montażu.
  • Wykonanie robót instalacyjnych stolarki budowlanej z należytą starannością.

Gdy coś lub ktoś zawiedzie, w którymkolwiek z wymienionych obszarów wynik, czyli rezultaty montażu stoją pod znakiem zapytania. Co prawda roboty zostaną wykonane i „na oko” mogą nawet dobrze wyglądać, ale estetyka wykonania sama z siebie nie jest jeszcze gwarancją montażowego sukcesu. Dlatego najlepsze ekipy monterskie dodatkowo poddają okresowej kontroli sposób i jakość wykonania robót montażu okien.

Jednorodzinny budynek mieszkalny. Ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego
Jednorodzinny budynek mieszkalny. Ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego
Jednorodzinny budynek mieszkalny. Ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego
Jednorodzinny budynek mieszkalny. Ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego

Firma SZYMKO z Białegostoku postanowiła poddać badaniu Mobilnego Laboratorium Techniki Budowlanej z Wałbrzycha i ocenie portalu Oknotest.pl jakość robót montażowych wykonanych w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, w którym ściany konstrukcyjne i ościeża otworów okiennych wykonano z bloczków betonu komórkowego. Inwestorzy cenią sobie ten materiał budowlany, bo „ciepły”.

Monterzy okien także nie narzekają, bo łatwo poddaje się obróbce. Nie mniej niewielka gęstość bloczków betonu komórkowego, podatność materiału na absorbcję wilgoci i nasiąkliwość oraz sposób wykonywania połączeń pomiędzy pojedynczymi elementami to zagadnienia, które trzeba uwzględnić planując techniki mocowania okien i sposób uszczelnienia połączeń z ościeżami.

Ościeże ściany konstrukcyjnej z betonu komórkowego przygotowane do montażu okna
Ościeże ściany konstrukcyjnej z betonu komórkowego przygotowane do montażu okna
Okno IDEAL 8000 prawidłowo zamontowane w ościeżu ściany konstrukcyjnej z betonu komórkowego
Okno IDEAL 8000 prawidłowo zamontowane w ościeżu ściany konstrukcyjnej z betonu komórkowego
reklama

Na potrzeby badania firma SZYMKO samodzielnie przygotowała do montażu otwory okienne. Do uszczelnienia spoin pomiędzy bloczkami betonu komórkowego i do wyrównania płaszczyzn ścian ościeża wykorzystano hydrofobową zaprawę tynkarską. We właściwie przygotowany otwór wbudowano jednoskrzydłowe okno uchylno-rozwierne IDEAL 8000 wyprodukowane przez firmę AdamS z Mrągowa.

Próg okna został wzmocniony odpowiednio frezowaną podwaliną z Purenitu, a ciężar konstrukcji okiennej przeniesiony na mur konstrukcyjny punktowo za pośrednictwem odpowiednich elementów podporowych. Wykonując uszczelnienia połączeń okien z ościeżami ekipa monterów postawiła „na pewniaka”, czyli komplet materiałów dostarczonych przez firmę Tremco illbruck.

Ten wiodący producent i dostawca materiałów uszczelniających posiada w swojej ofercie pełen asortyment wyrobów począwszy od taśm rozprężnych, poprzez folie okienne paroprzepuszczalne i paroizolacyjne, w tym także takie o zmienej wartości oporu dyfuzyjnego, na foliach EPDM i powłokach uszczelniających kończąc.

W praktyce, materiały Tremco illbruck można z powodzeniem zastosować nieomal w każdej sytuacji i w każdym obiekcie obiekcie budowlanym w zależności od indywidualnie określonych potrzeb. Firma SZYMKO wykorzystała do montażu okien:

  • W sterefie zewnętrznej montażu, folię okienną ME501 z punktowym i liniowym wsparciem przy użyciu kleju hybrydowego illbruck SP025
  • W środkowej strefie funkcjonalnej montażu, pistoletową piankę poliuretanową illbruck FM330
  • W strefie wewnętrznej montażu powłokę uszczelniającą illbruck SP925

Sposób wykorzystania poszczególnych materiałów, jak i sam proces montażu można obejrzeć w naszej relacji filmowej z placu budowy:

W filmie, jak na dłoni widać trzy podstawowe elementy składowe prawidłowego montażu, o których wcześniej wspomnieliśmy: przygotowanie ościeża, dobór materiałów i technikę montażu oraz staranność i dbałość o szczegóły. Droga do prawidłowego montażu wcale nie jest skomplikowana, byle chciało się na nią wejść i podążać podczas realizacji zadania.

SZYMKO – prawidłowy montaż z rekomendacją Oknotest.pl

reklama

Słuszność obranej drogi i jakość wykonania montażu można potwierdzić w sposób badawczy wprost na placu budowy. To najlepszy sposób, który nie powinien budzić zarówno u inwestorów, jak i u wykonawców żadnych wątpliwości. W danym momencie coś jest szczelne lub szczelne nie jest i wymaga poprawienia.

Kryteria badań, które przyjęliśmy są bardzo wymagające dla ekip monterskich. Kto potrafi spełnić nasze wymagania, niewątpliwie potrafi montować okna, jak mało kto.

Windoortester urządzenie do badania szczelności połączeń okien z ościeżami
Windoortester urządzenie do badania szczelności połączeń okien z ościeżami
Montaż urządzeń do badania wodoszczelności połączeń okien z ościeżami
Montaż urządzeń do badania wodoszczelności połączeń okien z ościeżami

Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej w kilkugodzinnych testach szczelności po raz kolejny potwierdziło monterskie umiejętności i profesjonalizm firmy SZYMKO z Białegostoku. W drugim badaniu dzięki zachowaniu odpowiednich procedur i właściwym materiałom uzczelniającym uzyskano wynik wręcz idealny.

Całkowita szczelność połączeń na przenikanie powietrza i przedostawanie się wody opadowej do wnętrza pomieszczeń przy ciśnieniu 600 Pa, co odpowiada prędkości wiatru 112 km/h. Tak montują tylko najlepsi z najlepszych, co do tego nie mamy wątpliwości. Wynik badania został potwierdzony certyfikatem jednostki notyfikowanej:

Certyfikat MLTB potwierdzający wynik badań szczelności powietrznej i wodoszczelności montażu.
Montaż urządzeń do badania wodoszczelności połączeń okien z ościeżami

Z wielką przyjemnością i nieukrywaną satysfakcją możemy stwierdzić, że dzięki własnemu zaangażowaniu i wielkiej wykonanej pracy, firma SZYMKO z Białegostoku dołączyła do niezwykle wąskiego i elitarnego grona firm, które mogą pochwalić się rekomendacją portalu Oknotest.pl potwierdzoną przez Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-10-28 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-13 17:22:55


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024