Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Montaż ciepłego parapetu VA30

Czerwiec 2013 · WINDMAR

Kiedy cztery lata temu zobaczyliśmy po raz pierwszy ten kawałek twardego styropianu, który rynek ochrzcił później mianem „ciepłego parapetu”, od razu przypadł nam do gustu. To było to! Proste rozwiązanie zapewniające wysoką szczelność powietrzną oraz izolacyjność termiczną w progu okna. Jednak nic za darmo. Właściwy efekt osiąga się tylko wtedy, kiedy otwór okienny zostanie właściwie przygotowany, a parapet osadzony w sposób prawidłowy! Tu nie można pójść na skróty.

Prawidłowy montaż „ciepłego parapetu” Vetrex VA30

Od paru lat w dziedzinie techniki okiennej karierę robi wszystko, co obok nazwy ma przydomek „ciepły”. „Ciepła ramka”, „ciepły montaż”, „ciepły parapet”. Nie zawsze te produkty mają rzeczywisty związek z ciepłem, a już na pewno nie mają, jeżeli zostaną niewłaściwie użyte. „Ciepły parapet”, trochę także dzięki nam, stał się produktem znanym, a przez to także dość często stosowanym. Kłopot w tym, że stosowanym nie zawsze właściwie, szczególnie w budynkach powstających w systemie gospodarczym.

Inwestorzy stosujący tę metodę wznoszenia budynku, w imię oszczędności, przejawiają przedziwną skłonność do odchodzenia od właściwych technologii montażu albo zlecają wykonanie części prac osobom, które przenigdy wykonywać ich nie powinny, oczekując przy tym późniejszych właściwych rezultatów. Skutki takiego postępowania bywają opłakane, a wina zrzucana na Bogu ducha winny produkt, ale przecież cóż by to mogło być innego? Jakoś nikt nie lubi przyznawać się do błędnych decyzji nawet przed samym sobą.

Skromnym usprawiedliwieniem takiego stanu rzeczy może być niekiedy utrudniony dostęp do jasnych instrukcji montażowych, w których w sposób prosty i czytelny pokazuje się krok po kroku jak prawidłowo wykonywać poszczególne czynności oraz jakich materiałów pomocniczych i narzędzi do tego używać. Kolejna sprawa, to umiejętność czytania rysunków technicznych i opisów przez bezpośrednich wykonawców i odpowiednie adaptowanie tych informacji do konkretnych sytuacji na budowach.

Jednym z właściwych rozwiązań problemu z zastosowaniem nowych produktów i technologii wydają się być filmy instruktażowe, w których producenci pokazywaliby co i jak należy wykonać, aby uzyskać należytą jakość wykonania robót. Zanim one jednak powstaną proponujemy czytelnikom zainteresowanym zastosowaniem „ciepłego parapetu” obejrzenie filmu, który powstał podczas naszej wizyty na jednej z budów.

Obejrzycie na nim jak właściwie przygotować ściany ościeży do montażu oraz jak wykonywać kolejne czynności montażowe związane z osadzeniem kształtki styropianowej w progu otworu okiennego. Ze względu na instruktażowy charakter materiału informujemy, że nie zawiera on zbyt wielu skrótów, a zatem nawet czas jaki poświęcicie na obejrzenie filmu jest w przybliżeniu zgodny z czasem jaki faktycznie trzeba poświęcić na montaż „ciepłego parapetu”. Dodatkowo w tabeli pod filmem wymieniamy wszystkie materiały z jakich skorzystała ekipa firmy WINDMAR z Tczewa przy wykonywaniu prac montażowych.

TYNKFIX KREISEL Naprawa i wyrównanie ścian ościeży okiennych
KREISEL wylewka betonowa M 15 Naprawa i wyrównanie progowej części ościeży okiennej               
VETREX „Ciepły parapet” VA30
Den Braven Montagefix-ST Klejenie „ciepłego parapetu” do wylewki progowej
SOUDAL FIX - all classic            Łączenie odcinków „ciepłego parapetu”
ISO-Chemie taśma rozprężna ISO-BLOCO 600 Uszczelnienie styku „ciepłego parapetu” z progiem okna
SOUDAL FIX - all classic            Uszczelnienie i wzmocnienie styku okna z „ciepłym parapetem”
VETREX Okno V90+
ISO-Chemie taśma rozprężna ISO-BLOCO One Izolacja termiczna i uszczelnienie styku okna z murem ościeży (stojaki ościeżnic i nadproże)
ISO Chemie ISO-TOP klej flex Klej do dodatkowego uszczelnienia styku taśm rozprężnych

Czytelników prosimy o zwrócenie uwagi, że zaprezentowany film dotyczy montażu „ciepłego parapetu” VA 30 firmy Vetrex.  Podobne produkty innych producentów ze względu na odrębności konstrukcyjne bądź materiałowe mogą wymagać zastosowania nieco innych technik i technologii montażu oraz materiałów!

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2013-06-12 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-26 15:23:17


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024