Przewiń do artykułu

Okna aluminiowe

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Na rynku okien dochodzi do widocznej zmiany trendu. Okna z PVC-U ciągle kupowane są najchętniej, ale coraz wyraźniej widać, że konkurencją i alternatywą dla nich stają się okna aluminiowe. Zainteresowanie inwestorów jest już tak duże, że po 10 latach pisania wyłącznie o oknach z PVC-U postanowiliśmy stworzyć całkiem nowy, odrębny dział, w którym przedstawimy najważniejsze informacje, które warto posiadać przed zakupem okien i drzwi balkonowych z aluminium.

Różne materiały, jedna norma

Okna z PVC-U i okna z aluminium, to wyroby różniące się przede wszystkim materiałem, z którego wykonano kształtowniki niezbędne do ich wyprodukowania. Z różnic w cechach materiałowych wynikają zarówno mocne, jak i słabsze strony okien i drzwi balkonowych. Aluminium charakteryzuje się mniej więcej trzykrotnie niższą wartością współczynnika rozszerzalności cieplnej. Dla aluminium przyjmuje się wartość α = 23*10-6 dla PVC-U 70*10-6. Oznacza to, że konstrukcje okien i drzwi aluminiowych będą mniej podatne na zmiany wymiarów i odkształcenia pod wpływem oddziałujących różnic temperatur. Jeżeli za wyznacznik sztywności materiału przyjąć wartość modułu Younga, to dla aluminium wynosi on około 7000 kN/cm2, a dla PVC-U 240 kN/cm2. Różnica „sztywności” materiałów jest zatem aż trzydziestokrotna na korzyść aluminium. Dlatego właśnie okna z aluminium i drzwi balkonowe mogą być znacząco szersze lub wyższe, po prostu większe, od podobnych konstrukcji z PVC-U. Jednocześnie ze względu na kolosalną, prawie tysiąckrotną różnicę w przewodności cieplnej materiałów określanej przez wartość współczynnika λ, która wynosi dla aluminium λ = 160 W/(m*K), a dla PVC-U zaledwie λ = 0,17 W/(m*K) w oknach z tworzyw sztucznych łatwiej osiągnąć pożądaną i wymaganą przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła Umax lub niższą. W technice okiennej, jak w życiu, nie można mieć wszystkiego i zawsze coś za coś.

Ze względu na przedstawione wcześniej właściwości materiałów, z jakich powstają kształtowniki okienne, wydaje się, że okna z aluminium i okna z PVC-U więcej dzieli niż łączy. Kto tak pomyślał jest jednak w błędzie, a wszystko za sprawą normy PN-EN 14351-1, która określa właściwości eksploatacyjne okien i drzwi balkonowych niezależnie od materiału, z których je wykonano. Tym samym porównanie właściwości eksploatacyjnych okien z PVC-U i okien z aluminium po pierwsze jest możliwe, po drugie zasadne, po trzecie całkiem łatwe. Czytelnikom, którzy są z nami od lat nie powinno to już sprawić większej trudności, a „Konfigurator okien” znajdujący się na naszej stronie internetowej można z powodzeniem wykorzystać także w sytuacji, gdy poszukujemy do naszych domów lub mieszkań okien aluminiowych o odpowiednich właściwościach użytkowych.

Okna z aluminium - systemy

Podobnie, jak na rynku okien z PVC-U, na rynku okien z aluminium także trwa ostra walka konkurencyjna, szczególnie teraz, gdy po latach posuchy zyskały uznanie szerszej grupy nabywców, a w szczególności inwestorów budujących domy jednorodzinne. Poznajmy konkurentów. Na początek lista producentów systemów kształtowników okiennych z aluminium, których udział w rynku naszym zdaniem jest znaczący oraz nazw handlowych systemów, które bez najmniejszych wątpliwości mogłyby znaleźć zastosowanie w każdym budynku mieszkalnym.

  • ALIPLAST – system STAR
  • ALUPROF – system MB 86 i MB 104
  • ALURON – system AS 75
  • BLYWEERT – system Olympia, Hermes, Themis
  • PONZIO – system PE 78N HI
  • REYNAERS – system CS 86 HI, CS 104
  • SAPA – system Avantis 95
  • WICONA – system Wicline 95
  • SCHÜCO – system AWS 90 SI+, AWS 112 IC
  • YAWAL – system TM 77 HI, TM 102 HI

Okna z aluminium - przykłady złożeń kształtowników okiennych

Okno aluminiowe Aluprof MB 104. Przekrój.
Okno aluminiowe Aluprof MB 104. Przekrój.
Okno aluminiowe Yawal TM 102. Przekrój.
Okno aluminiowe Yawal TM 102. Przekrój.

 

Okno aluminiowe Reynaers CS 104. Przekrój.
Okno aluminiowe Reynaers CS 104. Przekrój.
Okno aluminiowe Aliplast STAR. Przekrój.
Okno aluminiowe Aliplast STAR. Przekrój.

Oprócz materiału, z którego powstają kształtowniki okienne to, co w widoczny sposób odróżnia profile z PVC-U od profili aluminiowych, to ich wewnętrzna budowa. W porównaniu do kształtowników okiennych z PVC-U, kształtowniki okien z aluminium mają nieco “kosmiczną” konstrukcję. Pełno w nich przekładek i uszczelek, których zadaniem jest przede wszystkim redukcja wartości współczynnika przenikania ciepła. To właśnie dzięki nim w systemach okien i drzwi z aluminium uzyskuje się wartości współczynników na poziomie nie gorszym od okien z tworzyw sztucznych. Wśród wymienionych wcześniej systemów okien z aluminium są i takie, jak ALUPROF MB 104, SAPA Avantis 95, WICONA Wicline 95, czy też SCHÜCO AWS 90 SI+ albo SCHÜCO AWS 112 IC, które mogą pochwalić się certyfikatem wyrobu nadającego się do instalacji w budynkach pasywnych, wydanym przez Passivhaus Institut w Darmstadt. Posiadanie takiego certyfikatu oznacza, że wyrób zalicza się do ścisłej okiennej ekstraklasy w zakresie energooszczędności.

Okna aluminiowe producenci i sprzedawcy

Rynek okien aluminiowych ułożony jest w podobny sposób, jak rynek okien z PVC-U. Są producenci kształtowników, których już po części wymieniliśmy oraz producenci okien i drzwi balkonowych korzystający z określonych systemów kształtowników okiennych. Warto wiedzieć, że każdy ze znaczących producentów okien z PVC-U wytwarza również okna i drzwi balkonowe z aluminium. Nie mniej są też specjaliści, firmy, które tylko i wyłącznie sprzedają okna aluminiowe oraz inżynierskie konstrukcje fasadowe. Z ewentualną wyceną, dostawą i montażem nie będzie większych kłopotów jest w czym wybierać. Ze względu na taki, a nie inny kształt rynku rysuje się niezwykle ciekawa dla nabywców możliwość równoległego korzystania zarówno z okien PVC-U, jak i okien aluminiowych podczas realizacji jednej inwestycji i współpracy z jednym producentem. Dystrybucją okien aluminiowych w sprzedaży detalicznej zajmują się liczni partnerzy handlowi producentów. Wśród tej całej rzeszy firm „aluminiowych” postaramy się znaleźć partnerów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami Oknotest.pl.

Okna aluminiowe na stronie www.oknotest.pl

Rozpoczynamy przygodę z oknami aluminiowymi. Już niedługo pojawią się pierwsze relacje z placów budowy, w których będziemy starali się zaprezentować, jak najwięcej interesujących szczegółów związanych z techniką okienną oraz instalacją okien i drzwi balkonowych z aluminium, a wierzcie nam jest co pokazywać. W kolejnych artykułach postaramy się również porównywać właściwości użytkowe okien z PVC-U i okien aluminiowych wskazując skąd biorą się różnice w poziomach/klasach/wartościach i jaką z tego korzyść mogą odnieść nabywcy. Z pewnością zajrzymy w „papiery” producentów kształtowników i okien, a także do laboratoriów, aby potwierdzić wartość użytkową wyrobów. Jednym słowem będzie się działo, a jak to mamy w zwyczaju, postaramy się dostarczać naszym czytelnikom wyłącznie informacje pochodzące z najbardziej wiarygodnych źródeł, rzetelne i sprawdzone. Inwestorom pozostaje zatem wyzbyć się tylko obaw ekonomicznych, co będzie o tyle łatwiejsze, że w ostatnim czasie nastąpiło wyjątkowe spłaszczenie poziomów cen. Markowe okna z PVC-U są już niewiele tańsze od okien z aluminium, a w przypadku niektórych bardzo modnych i pożądanych wyrobów, na przykład drzwi balkonowych HST może okazać się, że okna z aluminium są nawet tańsze od tych z PVC-U.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?