Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Od Roztoki do… Frankfurtu

Lipiec 2013

Liczbę producentów okien PVC w Polsce można liczyć w setkach, jeśli nie w tysiącach. Aktualnym celem większości z nich jest wyłącznie… przetrwanie. Zdecydowanie mniej firm ma jasną strategię rozwoju, którą konsekwentnie realizuje. Wśród tej mniejszości są takie, które stawiają na produkcję masową, szybką i tanią konkurując na poziomie cen oraz takie, których cele wybiegają na razie daleko poza standardowe potrzeby krajowego rynku. Ciekawsze są te drugie, ale czy taka strategia ma sens?

Pętla

Realizacja „nietypowego” zlecenia złożonego przez wymagającego inwestora może stać się dla firmy pętlą na szyi albo odskocznią w techniczną i technologiczną przyszłość. Firmę ELWIZ ze Świdnicy koło Zielonej Góry poznaliśmy trzy lata temu w chwili, w której podpisała swoją pierwszą umowę na dostawę okien do jednorodzinnego budynku energooszczędnego wraz z ich montażem w warstwie ocieplenia.

reklama

W tamtym czasie, to była rzadkość nad rzadkościami. Firma szukała odpowiednich informacji i tak doszło do naszego spotkania, co szerzej opisaliśmy w artykule „JB-D. Montaż okien po lubusku”. Efektem współpracy i wspólnych ćwiczeń na ściance montażowej był pierwszy w Polsce montaż okien wykonanych z kształtowników energeto® 5000 w warstwie ocieplenia budynku z wykorzystaniem systemu konsoli i łączników SFS intec JBD-K, który odbył się w Roztoce, w pięknej scenerii Szwajcarii Kaszubskiej.

Dom w Roztoce - widok ogólny
Dom w Roztoce - widok ogólny

Relację z tego wyjątkowego jak na tamte czasy wydarzenia zamieściliśmy w artykule: „Energeto 5000. Energooszczędna premiera w Szwajcarii”. Z pewnością patrząc na zdarzenie z dzisiejszej perspektywy, wszyscy uczestnicy tego montażu z uśmiechem wspominają tę atmosferę zaaferowania nowatorstwem rozwiązań i niepokoju o efekt. Dzisiaj jesteśmy, a przede wszystkim ELWIZ jest mądrzejszy o tysiące okien wyprodukowanych i zamontowanych w technologii energooszczędnej albo pasywnej. To, co wtedy sprawiało kłopot i wymagało nadzwyczajnych działań obrosło w jasne procedury, stając się najzwyczajniejszą w świecie… rutyną.

Jeszcze nie opadł kurz na placu budowy w Roztoce, jak firmie przyszło zmierzyć się z poważniejszym tematem związanym z dostawami i montażem okien w wielomieszkaniowych budynkach energooszczędnych wznoszonych na osiedlu w Gdańsku Osowej przez dewelopera „Towarzystwo Ziemskie”.

Osiedle energooszczędne - Gdańsk Osowa
Osiedle energooszczędne - Gdańsk Osowa

Tym razem instalacja okien odbywała się w warstwie ocieplenia ścian konstrukcyjnych wznoszonych w technologii szalunku traconego. Dwa montaże w warstwie ocieplenia i dwa różne rozwiązania. Być może, to właśnie sprawiło, że firmie ELWIZ spodobała się ta robota. Indywidualnie projektowane obiekty, montaże przemyślane i zaplanowane, oryginalne rozwiązania. Tu nie ma miejsca na nudę.

reklama

W czasie gorszej koniunktury trudniej zrezygnować ze zlecenia, to jasne. Podejmując wyzwanie uruchomiony został potencjał kreatywności i inteligencji technicznej drzemiący w tej lubuskiej firmie, która właśnie wtedy weszła w niszę rynkową pełną ludzi z pasją tworzenia czegoś nowego. To musiało być inspirujące dla młodej i ambitnej kadry zarządzającej.

Nic więc dziwnego, że produkcja okien dla budownictwa pasywnego oraz wdrażanie własnych rozwiązań technologicznych i montażowych w tym zakresie szybko stało się celem strategicznym firmy. W ten sposób potencjalna pętla na szyi zmieniła się w pętlę… Deminga. ELWIZ świadomie i z własnej woli wszedł na ścieżkę doskonalenia. Jak to szło? Zaplanuj. Wykonaj. Sprawdź. Popraw. Takie proste, a tak rzadko stosowane w okiennej praktyce!

Pasywność

Pasywność energetyczna obiektów budowlanych, to jeszcze raczej hasło niż budowlana rzeczywistość. W różnych źródłach podawane są różne wielkości, ale szacuje się, że na całym świecie powstało do tej pory zaledwie kilkadziesiąt tysięcy budynków pasywnych. W Polsce można by je zliczyć pewnie na palcach obu rąk. W tej śladowej polskiej pasywności spory udział ma już świdnicki ELWIZ. Przyczyna jest prosta. Konsekwentnie zmierza do celu!  Jako jedyny polski producent okien PVC dysponuje odpowiednim certyfikowanym produktem i doświadczeniem montażowym.

Prace nad stworzeniem okna przeznaczonego dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego rozpoczęły się pod koniec roku 2010. ELWIZ miał ułatwione zadanie, bo jako partner firmy Aluplast miał dostęp do linii kształtowników okiennych energeto®, jednej z najnowocześniejszych na rynku. W swoim czasie prezentowaliśmy ją naszym czytelnikom w artykule: „Energeto. Inwentyka w czystej postaci”. Firma dokonała modyfikacji profili okiennych systemu energeto® 8000 tworząc własny produkt objęty zgłoszeniem w Urzędzie Patentowym RP i zastrzeżonej marce Energio Passiv®.

Izolacyjność cieplna okien Energio Passiv była badana zarówno w Laboratorium Techniki Budowlanej w Dąbrowie Górniczej, jak i Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej w Wałbrzychu. Wyniki obu badań prezentowaliśmy w publikacjach dostępnych na naszej stronie internetowej, dość przypomnieć, że w obu badaniach dla okna referencyjnego uzyskiwano wyniki znacznie poniżej granicy 0,8 W/m2*K.

W ocenie samej firmy świetne wyniki badań w notyfikowanych laboratoriach nie czyniły jeszcze z jej produktu okna do budynków pasywnych. Chcąc uzyskać ostateczne potwierdzenie zalet okien Energio Passiv, ELWIZ zwrócił się do  Passivhaus Institut (PHI) w Darmstadt, kolebki i mekki europejskiego budownictwa pasywnego, o wykonanie badań potwierdzających przeznaczenie produktu i… dopiął swego.

Energio Passiv - certyfikat PHI Darmstadt
Energio Passiv - certyfikat PHI Darmstadt
reklama

W dwa lata od chwili kiedy firma po raz pierwszy zetknęła się z montażem okien w warstwie ocieplenia stała się jedynym w Polsce producentem okien PVC mogącym pochwalić się produktem certyfikowanym przez Instytut w Darmstadt. W dziedzinie budownictwa pasywnego lepszej rekomendacji dla produktu i producenta być nie może. Waga tego świadectwa jest tym większa, że oprócz jednoznacznego potwierdzenia pewnych właściwości użytkowych okna dotyka ono nie mniej ważnego zagadnienia jakim jest sposób jego montażu. Ktokolwiek decydując się na zakup okien Energio Passiv, decyduje się od razu na określony sposób ich instalacji, jedno bez drugiego jest… nieważne. Warto o tym pamiętać!

W czasie, gdy instytuty badały produkty, ELWIZ aktywnie działał i zdobywał doświadczenia na rynku pasywnych inwestycji i to nie tych pokazowych. Dlatego mogliśmy wcześniej napisać, że w śladowej polskiej pasywności, ślad firmy jest już widoczny. Pierwszy pasywny budynek szkolny w Budzowie (1), pasywna hala sportowa w Waganowicach (2), energooszczędny wielomieszkaniowy budynek w Zielonej Górze (3), osiedle pasywnych domów jednorodzinnych ECOVILLE pod Warszawą (4), to tylko niektóre z inwestycji realizowanych z udziałem firmy ELWIZ.

Szkoła pasywna - Budzów
1 Szkoła pasywna w Budzowie
hala sportowa - Waganowice
2 Hala sportowa - Waganowice
Budynek energooszczędny - Zielona Góra
3 Budynek energooszczędny - Zielona Góra
Dom pasywny Ecoville
4 Dom pasywny - Ecoville

Firma stąpała też coraz pewniej po europejskim rynku budownictwa energooszczędnego i pasywnego zaznaczając swoją obecność nie tylko w przedsięwzięciach inwestycyjnych w Austrii (5), Belgii (6), czy dostarczając okna na potrzeby termomodernizacji budynków mieszkalnych w Niemczech (7),(8) ale także biorąc udział w przedsięwzięciach edukacyjno-promocyjnych.

Osiedle domów energooszczędnych Kroneburg - Austria
5 Osiedle domów energooszczędnych Kroneburg - Austria
Dom energooszczędny Belgia
6 Dom energooszczędny - Belgia
Termomodernizacja Wesseling
7 Termomodernizacja Wesseling    
Termomodernizacja Lipsk
8 Termomodernizacja Lipsk

ELWIZ był jedynym przedstawicielem Polski podczas najważniejszego i największego spotkania fachowców i entuzjastów budownictwa pasywnego na świecie, które odbyło się w kwietniu we Frankfurcie nad Menem. W kolejnej, siedemnastej już imprezie wzięło udział półtora tysiąca gości z 50 krajów, w tym największe autorytety z branży budownictwa pasywnego.

Aktywność

Przejście drogi z kaszubskiej Roztoki, przez Darmstadt, do Frankfurtu nad Menem wymagało od firmy ELWIZ nie lada aktywności. Powstało przedziwne równanie: Pasywność = Aktywność. Okienny antonim, ale prawda jest właśnie taka, że zdobycie pozycji wiarygodnego partnera w realizacji inwestycji pasywnych i energooszczędnych wymaga takiej aktywności. Tu ciągle trzeba poszerzać zakres kompetencji, bo w tej dziedzinie budownictwa wszystko jest nowe, a często nawet… prototypowe.

Zaletą takiego stanu rzeczy jest późniejsza możliwość napisania, że coś wykonano w taki, a nie inny sposób po raz pierwszy. Już niedługo ELWIZ będzie miał kolejną świetną ku temu okazję udowadniając raz na zawsze niedowiarkom i branżowym malkontentom, że jego „pasywność” w przeciwieństwie do wielu konkurentów nie jest chwytem reklamowym, a świadomą strategią rozwoju.

ELWIZ - hala pasywna
Elwiz - wizualizacja budynku administracyjnego i hali

Na ilustracji przedstawiamy wizualizację budynku administracyjnego i hali, których budowa właśnie się rozpoczęła w Świdnicy pod Zieloną Górą. Oba obiekty są wznoszone w technologii budownictwa pasywnego i oba przeznaczone na potrzeby własne firmy ELWIZ. Hala o powierzchni ponad 3500 m2 będzie pierwszym w Polsce i drugim w Europie pasywnym energetycznie obiektem przemysłowym.

Skala złożoności projektu jest ogromna, co przyznaje nie tylko inwestor, ale wszyscy pozostali uczestnicy procesu inwestycyjnego. Wynika to przede wszystkim z całkowicie innych funkcjonalności obiektu przemysłowego w porównaniu do budynków mieszkalnych, na których dotychczas koncentrowano uwagę w budownictwie pasywnym. Nam w tym wszystkim najbardziej podoba się fakt, że szewc bez butów nie będzie chodził. Jak pasywność, to pasywność. ELWIZ nie tylko o niej mówi i promuje, ELWIZ ją robi tu i teraz! Dla zainteresowanych kilka z założeń projektu:

PODSTAWOWE KRYTERIA CERTYFIKACJI PHI
wg. „Certyfikowany budynek pasywny - kryteria dla budynków niemieszkalnych” 25.04.12.
Zapotrzebowanie na energię dla ogrzewania i wentylacji max 15 kWh/m2a
Zapotrzebowanie całkowite na energię pierwotną max 120 kWh/m2a
Wynik testu szczelności powłoki budynku n50 max 0,6h-1
Wynik testu szczelności dla budynku biurowego n50 max 0,4h-1
Zapotrzebowanie na energię dla potrzeb chłodzenia max 15 kWh/m2a
PODSTAWOWE PARAMETRY POWŁOKI BUDYNKU
Ściany zewnętrzne U 0,1 W/m2K
Dachy U 0,1 W/m2K
Podłoga na gruncie U 0,1 W/m2K
Okna Uw 0,80 W/m2K dla okien południowych
Uw 0,80 W/m2K dla okien północnych
Drzwi i bramy Ud 0,85 W/m2K dla drzwi
Ud 0,85 W/m2K dla bram
Mostki termiczne Ψ < 0,01 W/m2K

Bez dwóch zdań – mocna rzecz! Wierzymy, że wszystko się uda i zostanie potwierdzone certyfikatem Passivhaus Institut z Darmstadt. To będzie taka ostatnia pieczęć na aktywnej pasywności firmy ELWIZ. Bardziej pasywnym być już nie można.

„Zazdrość”

Jesteśmy świadomi, że wielu czytelników zechce odczytać ten artykuł jako reklamę. Zapłacili im, to piszą, tak sobie pomyślą. No trudno, niech będzie. Prawda jest jednak inna. Artykuł powstał dlatego, że ostatni okres w historii firmy ELWIZ jest niezłą wskazówką dla wyboru drogi profesjonalnego rozwoju. Okazuje się, że przez trzy lata można zajść daleko dalej niż konkurenci.

Warunek jest jeden, trzeba znaleźć cel, własną do niego drogę i determinację by nią iść. ELWIZOWI się udało. Kiedy nasz rynek dojrzeje albo zostanie przymuszony do energooszczędności oni będą więcej niż gotowi, by sprostać wszystkim jego wymaganiom. Będą do bólu kompetentni dysponując odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.

Na razie są bardziej interesujący dla Europy niż Polski, ale w dzisiejszych realiach to nie jest powód do narzekania, wielu by tak chciało. Pocieszeniem dla  chcących niech będzie to, że może i do nich wpadnie kiedyś takie zlecenie, które zmieni oblicze ich firm. Sami na takie czekamy niecierpliwie, bo z zazdrością odnotowujemy, że role się odwracają i to nam przyjdzie niezadługo jeździć do Świdnicy po pasywne nauki. Z tej „zazdrości” powstał właśnie ten artykuł.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2013-07-29 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-26 15:14:52


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024