Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Certyfikowane okna pasywne

Czerwiec 2010

Tak się porobiło ostatnimi czasy, że na każdym rogu ulicy punkt sprzedaży okien, a w nim same okna energoszczędne, ba nawet pasywne! Z objaśnieniem klientowi, co to za zwierz, to okno pasywne bywa już różnie, dlatego w tym artykule postaramy się powiedzieć w kilku zdaniach, czym jest budynek pasywny oraz jakimi właściwościami powinny charakteryzować się okna do budynków pasywnych, a na zakończenie przedstawimy konkretne systemy kształtowników okiennych, które uzyskały certyfikaty od Passivhaus Institut w Darmstad, wiodącej w Europie jednostki badawczej, której celem jest działanie na rzecz badań i rozwoju efektywnego wykorzystania energii. Będzie, zatem w tym artykule także coś o oknach wykonanych w systemach GEALAN, INOUTIC, INTERNORM, KÖMMERLING, SALAMANDER, SCHÜCO, TROCAL, REHAU i VEKA.

Budynek pasywny

Budynek pasywny, to budynek, w którym warunki komfortu cieplnego mogą być osiągnięte bez zastosowania aktywnych systemów grzewczych lub klimatyzacyjnych. Dom ogrzewany jest w sposób pasywny oraz poprzez dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Uwarunkowane jest to sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło nieprzekraczającym 15 kWh/m2a. Osiągnięcie tak niskiego poziomu zapotrzebowania na ciepło nie może się wiązać ze wzrostem zużycia innych nośników energii (na przykład energii elektrycznej). Dlatego też całkowita ilość energii pierwotnej zużywanej przez budynek pasywny nie może być większa niż 120 kWh/ m2a. Pod pojęciem energii pierwotnej kryje się całkowita ilość energii zawartej w paliwie, które musi zostać spalone, aby pokryć zapotrzebowanie budynku na cele grzewcze, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, pracę urządzeń elektrycznych i oświetlenia.

reklama

W budynku pasywnym rolę instalacji grzewczej pełni instalacja wentylacyjna i to jej zadaniem jest zapewnienie komfortu cieplnego poprzez dostarczenie ciepła do pomieszczeń za pomocą ogrzanego powietrza. Z uwagi na to, iż temperatura nawiewanego powietrza nie może być wyższa od 52°C (by uniknąć przypiekania kurzu w nagrzewnicy i w kanałach wentylacyjnych), a nawiewany strumień powietrza przyjmowany jest na poziomie 1m3/m2 powierzchni użytkowej budynku (kryterium higieniczne i energetyczne) wynika, że maksymalna moc grzewcza, która może być dostarczona przez instalację wentylacyjną wynosi 10 W/m2. Stąd kolejne kryterium energetyczne – zapotrzebowanie na moc grzewczą w budynku pasywnym nie może przekraczać 10 W/m2.

Wymagania odnośnie okien w budynku pasywnym

W świetle wymagań stawianych oknom przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt (Feist 1998), okna dla budynków pasywnych powinny charakteryzować się:

  • całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła dla okna nie wyższym niż 0.8 W/m2K
  • całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła dla okna zabudowanego nie wyższym niż 0.85 W/m2K
  • współczynnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego g powyżej 50 %

Dla osiągnięcia wspomnianej wyżej wartości współczynnika przenikania ciepła, współczynnik przenikania ciepła dla szklenia powinien się zawierać w przedziale 0,6-0,7 W/m2 * ºK, dla ramy 0,7-0,8 W/m2 * ºK, a współczynnik przenikania ciepła konstrukcyjnego mostka cieplnego na styku szklenie-rama powinien wynosić nie więcej niż 0,1 W/m2 * ºK.

Konstrukcja okna pasywnego

Okno pasywne zawdzięcza swą doskonałą charakterystykę energetyczną odpowiedniej konstrukcji. Okno pasywne to zazwyczaj okno z potrójnym szkleniem, w którym przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym (argon, krypton). Ponadto szyby pokryte są powłoką niskoemisyjną w celu ograniczenia strat ciepła drogą promieniowania od szyby do otoczenia. Zwykle pokryta powłoką niskoemisyjną jest zewnętrzna powierzchnia szyby wewnętrznej oraz wewnętrzna powierzchnia szyby zewnętrznej. To rozwiązanie przyjmuje się za bardzo korzystne w klimacie chłodnym, dla pozyskania zysków od słońca w sezonie grzewczym i ograniczenia strat ciepła przez okna.

reklama

Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest pokrycie niskoemisyjne tylko jednej szyby (zwykle stosowane dla okien z podwójnym szkleniem). Wewnętrzna strona szyby pokryta jest często powłoką refleksyjną ograniczającą ucieczkę ciepła drogą promieniowania z pomieszczenia do otoczenia. Ramka dystansowa, newralgiczny element każdego okna odpowiadający za powstawanie mostka cieplnego na styku szklenia z ramą okienną jest wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej, zazwyczaj z tworzywa sztucznego, bądź z bardzo cienkiego metalu, tak by straty ciepła tą drogą były także jak najmniejsze. Dodatkowo ramka dystansowa jest znacznie głębiej osadzona w ramie okiennej, niż w przypadku standardowego okna. Profil okienny jest przynajmniej pięciokomorowy, dodatkowo ocieplony materiałem izolacyjnym.

Uwagi odnośnie obliczeń energetycznych i projektowania przeszkleń w budynkach pasywnych

W procesie projektowania budynku pasywnego konieczne jest dokładne i staranne przeprowadzenie obliczeń energetycznych. Przy tak niskim zapotrzebowaniu na moc grzewczą oraz sezonowym zapotrzebowaniu na ciepło, nawet drobne błędy, czy też niedokładności mogą doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Obliczenia energetyczne są szczególnie ważne dla okien. Jak wspomniano wcześniej, okna odpowiadają za największe straty ciepła w budynku pasywnym, za pomocą okien realizowane są także zyski ciepła od promieniowania słonecznego.

Współczynnik przenikania ciepła dla okna obliczany jest na podstawie normy PN EN 10077 „Cieplne właściwości użytkowe okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła”. Zgodnie z uproszczoną metodą podawaną przez tę normę, współczynnik przenikania ciepła jest ważoną średnią wartością współczynników przenikania ciepła dla szklenia oraz ramy z uwzględnieniem mostka cieplnego na styku szklenie-rama okienna. Przy obliczaniu okien w budynkach pasywnych konieczne jest jednak także uwzględnienie w obliczeniach mostka cieplnego powstałego na styku ościeżnica - ościeże. Tak policzony współczynnik przenikania ciepła, nie może być wyższy niż 0,85 W/m2 * ºK,

Współczynnik przenikania ciepła dla okna pasywnego. Wzór matematyczny.
Współczynnik przenikania ciepła dla okna pasywnego. Wzór matematyczny.

gdzie:

  • U – całkowity współczynnik przenikania ciepła dla okna z zabudową [W/m2 * ºK,],
  • Ug - współczynnika przenikania ciepła dla szklenia [W/m2 * ºK],
  • Uf - współczynnik przenikania ciepła dla ramy [W/m2 * ºK],
  • Ag - powierzchnia szklenia [m2],
  • Af - powierzchnia ramy [m2],
  • Ψg - współczynnik przenikania ciepła konstrukcyjnego mostka cieplnego na styku
    rama – szklenie [W/m* ºK],
  • Sg - długość konstrukcyjnego mostka cieplnego na styku rama-szklenie [m],
  • Ψf - współczynnik przenikania ciepła konstrukcyjnego mostka cieplnego na styku
    ościeżnica – ościeże [W/m * ºK],
  • Sf - długość konstrukcyjnego mostka cieplnego na styku ościeżnica-ościeże [m].

Okna pasywne z certyfikatem Passivhaus Institut Darmstad

Poniżej przedstawiamy karty techniczne pochodzące z certyfikatów Passivhaus Institut Darmstad wydane dla 11 systemów kształtowników okiennych. Być może, a nawet na pewno można obecnie spotkać na rynku jeszcze inne rozwiązania techniczne w obrębie kilku systemów kształtowników, które mogłyby również podobny certyfikat uzyskać. Na razie go nie uzyskały, więc o nich pisać nie będziemy. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani ideą lub budową domu pasywnego i chcecie mieć w nim wygodne w użytkowaniu okna z PVC skupcie uwagę na poszukiwaniu konstrukcji okiennych sprawdzonych i przebadanych, a jest w czym wybierać. Oto w kolejności alfabetycznej 11 różnych propozycji:

ENERGETO 8000 foam inside
ENERGETO 8000 foam inside
ENERGETO 8000 foam inside, wyniki badań
ENERGETO 8000 foam inside, wyniki badań
Profine eCO2
Profine eCO2
Profine eCO2
Profine eCO2 wyniki badań
GEALAN 7000 IQ PASSIVHAUS
GEALAN 7000 IQ PASSIVHAUS
GEALAN 7000 IQ PASSIVHAUS wyniki badań
GEALAN 7000 IQ PASSIVHAUS wyniki badań
INOUTIC PRESTIGE PASSIVHAUS
INOUTIC PRESTIGE PASSIVHAUS
INOUTIC PRESTIGE PASSIVHAUS wyniki badań
INOUTIC PRESTIGE PASSIVHAUS wyniki badań
INTERNORM THERMO 3 PASSIV
INTERNORM THERMO 3 PASSIV
INTERNORM THERMO 3 PASSIV wyniki badań
INTERNORM THERMO 3 PASSIV wyniki badań
KÖMMERLING 88 PLUS
KÖMMERLING 88 PLUS
opis
KÖMMERLING 88 PLUS wyniki badań
REHAU GENEO PHZ
REHAU GENEO PHZ
REHAU GENEO PHZ
REHAU GENEO PHZ wyniki badań
SALAMANDER THERMOLINE
SALAMANDER THERMOLINE
SALAMANDER THERMOLINE wyniki badań
SALAMANDER THERMOLINE wyniki badań
SCHÜCO CORONA SI 82 + PASSIV
SCHÜCO CORONA SI 82 + PASSIV
SCHÜCO CORONA SI 82 + PASSIV wyniki badań
SCHÜCO CORONA SI 82 + PASSIV wyniki badań
TROCAL 88+
TROCAL 88+
TROCAL 88+
TROCAL 88+ wyniki badań
VEKA TOPLINE PLUS
VEKA TOPLINE PLUS
VEKA TOPLINE PLUS wyniki badań
VEKA TOPLINE PLUS wyniki badań
reklama

Redakcja i opracowanie:

OKNOTEST.PL

Na podstawie:

Marcin Idczak, Szymon Firląg - „Okna w budynkach pasywnych – funkcje, wymagania, bilans energetyczny, komfort cieplny”.
Passivhaus Institut Darmstad – www.passiv.de

Oknotest.pl 2010-06-13 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-05 12:29:15


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024