Przewiń do artykułu

Okna PCV - siły operacyjne

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Jedną z właściwości okna odpowiedzialnych za wygodę i komfort jego obsługi są tak zwane siły operacyjne, czyli siły, których należy użyć na przykład do otwierania i zamykania skrzydeł albo do wykonywania obrotów klamkami okiennymi sterującymi okuciami.

Zgodnie z prezentowanym poniżej fragmentem tabeli klasyfikacyjnej pochodzącej z normy PN-EN 14351-1+A1:2010, okna można zaliczyć do dwóch klas w zależności od wielkości sił operacyjnych niezbędnych do uruchamiania lub podstawowej obsługi okna.

Siły operacyjne npd 1 2

Wartości sił odpowiadające poszczególnym klasom ustala norma klasyfikacyjna PN-EN 13115:2002:

  • W klasie 1 wartość siły niezbędnej do otwarcia skrzydła lub wykonania obrotu klamki okiennej wynosi 100 N (około 10 kg). Okucia uruchamiane palcem 50 N (około 5 kg).
  • W klasie 2 wartość siły niezbędnej do otwarcia skrzydła lub wykonania obrotu klamki okiennej wynosi 30 N (około 3 kg). Okucia uruchamiane palcem 20 N (około 2 kg).

Zasada badania polega na pomiarze minimalnej siły statycznej lub minimalnego momentu obrotowego wymaganych do:

  • Zwolnienia lub zamknięcia okucia (zamka lub klamki)
  • Rozpoczęcia otwierania
  • Całkowitego zamknięcia skrzydła okiennego

Informacja o wynikach badań w zakresie określenia sił niezbędnych do wielokrotnego, codziennego uruchamiania skrzydeł i okuć okiennych może być szczególnie przydatna jeśli wiadomo, że przyszłymi użytkownikami produktu mogą być dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne.

OKNOTEST.PL

Jesienna promocja na okna marki Internorm

Jesienna promocja na okna marki Internorm

Promocja aktywna - IFTM GROUP Sp. z o.o.

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?