Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Podziały powierzchni okna z PCV

Czerwiec 2012

Wiemy już jakie funkcje spełniają okna oraz z jakich elementów konstrukcyjnych mogą się składać. Kolej na opisanie sposobu w jaki dokonywany jest podział płaszczyzny okna oraz na przybliżenie związanej z tymi podziałami terminologii. Im więcej „podziałów” w jednym oknie tym trudniej prawidłowo opisać jego wygląd i konstrukcję. Zacznijmy zatem od spraw najprostszych. Spójrzcie na rysunek poniżej, przedstawia on podstawowe możliwe do wykonania podziały płaszczyzny okna.

Okna PCV. Podział płaszczyzn słupkami i ślemionami.
Okna PCV. Podział płaszczyzn słupkami i ślemionami.

Schemat nr 1, to okno bez jakiegokolwiek podziału, schemat nr 2, to okno z podziałem pionowym, który powstał w wyniku zastosowania elementu konstrukcyjnego zwanego słupkiem, schemat nr 3, to okno z podziałem poziomym, który powstaje w wyniku użycia elementu konstrukcyjnego zwanego ślemieniem, schemat nr 4, to okno z jednoczesnym podziałem pionowym i poziomym, który powstaje w wyniku użycia słupka i ślemienia.

reklama

Z pozoru wszystko wydaje się być tu proste i jasne. Zastanówmy się jednak na przykład nad tym jak opisać okna nr 2 i 3 w rozmowie telefonicznej. Można powiedzieć, że to okna dwuskrzydłowe i będzie to prawda, tylko skąd nasz rozmówca ma wtedy wiedzieć, że w obu konstrukcjach mamy inny układ skrzydeł? Trzeba ten opis nieco zmodyfikować. Jak? Pewną podpowiedzią może być opis konstrukcji okiennych, zaproponowany przez Instytut Techniki Budowlanej, który przedstawiamy w tabeli poniżej.

Schemat konstrukcjiNazwaOpis
Okno jednodzielne Okno i drzwi balkonowe jednoramowe Okno i drzwi balkonowe mające jedną warstwę skrzydeł, oszklonych szybami.
Okno jednorzędowe dwudzielne Okno i drzwi balkonowe dwudzielne Okno i drzwi balkonowe, które w widoku miedzy stojakami ościeżnicy ma dwa skrzydła umieszczone obok siebie
Okno jednorzędowe wielodziele Okno i drzwi balkonowe trój- i wielodzielne Okno, które miedzy stojakami ościeżnicy ma trzy lub więcej skrzydeł
Okno jednorzędoweOkno jednorzędowe Okno jednorzędowe Okno, które w widoku miedzy progiem i nadprożem ma jedno skrzydło lub jeden rząd skrzydeł
okno dwurzędoweOkno dwurzędowe trzykwaterowe Okno dwu-, trój- i wielorzędowe Okno, które w widoku miedzy progiem i nadprożem ma dwa, trzy lub więcej rzędów skrzydeł

Dzięki ITB wiemy już nieco więcej. Okna można dzielić i opisywać z uwzględnieniem charakterystycznych podziałów odnosząc się do ich ilości zarówno w poziomie (okna jednorzędowe), jak i w pionie (okna wielorzędowe). No to spójrzmy raz jeszcze na okna nr 2 i 3, które zostały wybrane jako wzorzec do przykładowego opisu i spróbujmy go dokonać z uwzględnieniem dotychczas posiadanych informacji i wskazówek ITB.

Konstrukcja dzielona słupkiem albo ślemieniem
Konstrukcja dzielona słupkiem albo ślemieniem

Okno nr 2, to jednorzędowe, dwudzielne okno prostokątne. Okno nr 3, to dwurzędowe, dwudzielne okno prostokątne. Taki opis okna, jednak nadal nie przekazuje do końca wszystkiego, co o konstrukcji okna można i trzeba powiedzieć. Czego brakuje? Na pewno informacji o kierunkach i sposobach otwierania poszczególnych skrzydeł. Właśnie temu zagadnieniu poświęcimy kolejną część naszego internetowego Poradnika.

OKNOTEST.PL

reklama
Oknotest.pl 2012-06-16 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-03 15:51:55


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024