Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Słupki, szczebliny, szprosy w oknie PCV

Czerwiec 2012

Podział płaszczyzny okna na mniejsze części, dokonywany ze względów funkcjonalnych albo estetycznych może być podziałem rzeczywistym lub symulowanym. Z podziałem rzeczywistym płaszczyzny okna będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy pomiędzy pionowe lub poziome odcinki ramy ościeżnicy zostaną trwale wstawione elementy dzielące tą przestrzeń na mniejsze części, na kwatery, w które mogą być wstawione skrzydła okien. Do wykonywania tego typu podziałów służą kształtowniki słupków, wśród których możemy wyróżnić tak zwane słupki stałe i słupki ruchome.

Słupek stały jest elementem konstrukcyjnym okna występującym w oknach wieloskrzydłowych lub wielokwaterowych. Cechą charakterystyczną podziału okna wykonanego przy pomocy słupka stałego są:

  • Widoczne po otwarciu skrzydeł okiennych trwałe pionowe lub poziome podziały ramy ościeżnicy.
  • Możliwość niezależnego otwierania każdego skrzydła okiennego przy użyciu umieszczonej na nim klamki okiennej.
reklama

Poniżej w tabeli pokazujemy przykładowe rysunki ilustrujące podział okna dwuskrzydłowego przy użyciu słupka stałego oraz przekrój samego kształtownika, a także zwymiarowany schemat złożenia skrzydeł okiennych i słupka.

Słupek stały
Słupek stały
Widok okna jednorzędowego, dwukwaterowego, dwuskrzydłowego ze stałym słupkiem i otwartymi skrzydłami. Na każdym ze skrzydeł widoczna klamka sterująca okuciami.
Słupek stały przekrój
Słupek stały przekrój
Przykładowy przekrój kształtownika słupka stałego systemu Aluplast Ideal 4000 z widocznym elementem wzmocnienia stalowego
Okna PCV. Podział płaszczyzn słupkami i ślemionami.
Okna PCV. Podział płaszczyzn słupkami i ślemionami.
Zwymiarowany schemat złożenia słupka stałego i skrzydeł okiennych. Dla uproszczenia czytania schematu można sobie wyobrazić, że u dołu rysunku w miejsce obu liczb „57” wstawiamy klamki i ... okno gotowe.

Nieco inaczej przedstawia się sprawa podziału płaszczyzny okna przy pomocy słupków ruchomych. Podziały płaszczyzny okna wykonane z użyciem słupka ruchomego nie mają charakteru konstrukcyjnego, mogą być wyłącznie podziałami pionowymi oraz są podziałami wizualnymi. Linia podziału okna na kwatery jest widoczna jedynie wtedy gdy skrzydła są zamknięte. Cechą charakterystyczną jednorzędowego, dwuskrzydłowego okna z ruchomym słupkiem jest:

  • Niepodzielona przestrzeń pomiędzy pionowymi i poziomymi elementami ościeżnicy widoczna po otwarciu skrzydeł okiennych.
  • Klamka okienna montowana z reguły tylko na jednym, (czynnym), skrzydle okna. Opcjonalnie klamki mogą być na obu skrzydłach, co jednakże może prowadzić do błędów w trakcie otwierania ponieważ w takim przypadku konieczne jest zachowanie określonej kolejności otwierania skrzydeł.

Sam „ruchomy słupek”, to niewielki kształtownik okienny, który mocowany jest do jednego ze skrzydeł okiennych. Po zamknięciu, skrzydło z przymocowanym ruchomym słupkiem „imituje” funkcje słupka stałego.

Okno z ruchomym słupkiem stulp
Okno z ruchomym słupkiem stulp
Widok okna jednorzędowego, dwukwaterowego, dwuskrzydłowego z ruchomym słupkiem i otwartymi skrzydłami. Na jednym ze skrzydeł widoczna klamka sterująca okuciami skrzydła czynnego, które zawsze będzie otwierane jako pierwsze i zamykane jako drugie.
Przekrój kształtownika słupka ruchomego
Przekrój kształtownika słupka ruchomego
Przykładowy przekrój kształtownika ruchomego słupka systemu Aluplast Ideal 4000 z widocznym elementem wzmocnienia stalowego
Schemat słupek ruchomy i skrzydło
Schemat słupek ruchomy i skrzydło
Schemat połączenia ruchomego słupka z jednym ze skrzydeł okiennych
Schemat słupeka ruchomego ze skrzydłami
Schemat słupeka ruchomego ze skrzydłami
Zwymiarowany schemat złożenia ruchomego słupka i skrzydeł okiennych. Dla uproszczenia czytania schematu można sobie wyobrazić, że u dołu rysunku, z prawej strony w miejsce liczby„62” wstawiamy klamkę i ... okno gotowe.

Oprócz podziału ram okien na kwatery bardzo często spotkać można okna, w których dzielona jest przestrzeń pomiędzy poziomymi i pionowymi elementami skrzydeł okiennych. Tu też możemy mówić o podziałach faktycznych, wykonywanych przy użyciu tak zwanych szczeblin oraz podziałach symulowanych wykonywanych przy użyciu szprosów umieszczanych w przestrzeni międzyszybowej lub jednocześnie szprosów międzyszybowych (tzw. szpros wiedeński) oraz szprosów naklejanych na powierzchni szyby zespolonej.

reklama

Szczeblina, to kształtownik o niewielkiej szerokości i budowie podobnej do słupka stałego. Szczebliny zamontowane pomiędzy poziomymi i pionowymi elementami skrzydła okiennego dzielą powierzchnię skrzydła na kwatery i powodują, że w takie skrzydło nie można wbudować jednej szyby zespolonej, a konieczny jest montaż liczby szyb odpowiadającej liczbie kwater. Poniżej przedstawiamy przekroje kształtownika szczebliny oraz grafikę obrazującą rolę jaką spełnia szczeblina w oknie.

Przekrój kształtownika szczebliny
Przekrój kształtownika szczebliny
Szczeblina schemat zwymiarowany
Szczeblina schemat zwymiarowany
Szczeblina w oknie PCV
Szczeblina w oknie PCV

W oknach z PVC-U nabywcy najczęściej dokonują podziałów płaszczyzny skrzydeł okiennych w sposób symulowany z wykorzystaniem szprosów międzyszybowych. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim łatwość w utrzymywaniu czystości szyb i konserwacji okna. Skrzydło okienne wyposażone jest wyłącznie w jedną szybę zespoloną, której wnętrze podzielone jest na dowolną ilość kwater przy pomocy aluminiowych szprosów.

Ich kolorystyka jest praktycznie dowolna, choć najczęściej stosuje się szprosy białe, brązowe, złote lub w kolorach odpowiadających drewnopodobnej okleinie kształtowników okiennych. Podstawowe szerokości szprosów międzyszybowych to 8mm, 16mm, 26mm lub 45mm, choć w zależności od wytwórcy podane wymiary mogą się nieznacznie różnić.

Zanim jednak zastosujemy symulowany podział płaszczyzny skrzydła przy pomocy aluminiowych szprosów międzyszybowych warto pamiętać, że wpłynie to niekorzystnie na wartość współczynnika przenikania ciepła szyby zespolonej „Ug”, a przez to także na wartość współczynnika przenikania ciepła okna „Uw”. Poniższe grafiki pokazują przekrój kształtownika szprosa naklejanego oraz wizualizację efektu podziału szyby uzyskiwaną dzięki zastosowaniu szprosów naklejanych i szprosów międzyszybowych.

Szpros naklejany
Szpros naklejany
Szpros naklejany na szybie
Szpros naklejany na szybie
Szpros międzyszybowy
Szpros międzyszybowy

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2012-06-16 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-03 15:54:47


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024