Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Ratunku! Pękła mi szyba. Co robić? cz. 2

Październik 2009

W poprzednim artykule wyjaśniliśmy jedną z przyczyn zjawiska, które czytelnicy nazywają samoistnym, choć poprawniej byłoby je nazwać spontanicznym pękaniem szkła. Pęknięcie szyby powodowane właściwościami fizycznymi cząsteczek siarczku niklu, z pewnością nosi charakter nagłości, spontaniczności zdarzenia. Mało kto z nabywców okien wie w takim przypadku czego szukać, gdzie szukać i jak szukać. Szyba po prostu pęka i już. Stało się.

Jednakże to, co dla laika może wydawać się zdarzeniem spontanicznym wcale nie musi mieć aż tak skomplikowanej natury i pochodzenia jak siarczek niklu. Zdecydowanie częstszą przyczyną "spontanicznego pękania szyb" są błędy popełniane przez człowieka. Pierwszy, popełniany przez producentów szyb polega na dopuszczeniu do zastosowania w produkcji wyrobów, tafli szkła o nadmiernie uszkodzonych krawędziach. Uszkodzenia krawędzi mogą też powstać przy niewłaściwym transporcie i składowaniu gotowego wyrobu, jakim są szyby zespolone. Drugi popełniany jest przez producentów okien i polega na wadliwym osadzeniu szyby zespolonej w skrzydle okiennym.

reklama

W tym artykule zajmiemy się pękaniem szkła na skutek zastosowania do produkcji szyby zespolonej tafli szkła o nadmiernie uszkodzonych krawędziach lub pękania na skutek uszkodzeń krawędzi szyb powstających w czasie transportu oraz składowania.

Jesteśmy przekonani, że prawie wszyscy nasi czytelnicy wiedzą już jak wygląda szyba zespolona. W uproszczeniu składa się ona z dwóch tafli szkła połączonych ze sobą przy użyciu ramki dystansowej i uszczelnionych po obwodzie specjalnymi szczeliwami.

Nie wszyscy jednak już wiedzą, że płaszczyzna szyby dzieli się na strefę brzegową i strefę główną.

Poniżej przedstawiamy rysunek pochodzący z dokumentu Zakładu Certyfikacji Instytutu Szkła i Ceramiki w Warszawie zatytułowanego IZOLACYJNE SZYBY ZESPOLONE KRYTERIA TECHNICZNE NR KT - 20/S/2007 WYDANIE 2 STANOWIĄCE PODSTAWĘ CERTYFIKACJI NA ZNAK "B", który schematycznie przedstawia obie strefy.

szyba zespolona. Strefa brzegowa szyby zespolonej.
Szyba zespolona. Strefa brzegowa szyby zespolonej.
reklama

5% szerokości i wysokości szyby z każdej jej strony stanowi strefę brzegową (szara ramka), wnętrze prostokąta na rysunku białe, stanowi strefę główną. Uszkodzenia krawędzi szyb mogące powodować ich pękanie zawsze znajdują się strefie brzegowej. Dla nabywcy okien są one tak trudno zauważalne, jak owa tajemnicza cząsteczka siarczku niklu z poprzedniego artykułu. Dlaczego? Ano dlatego, że w gotowym oknie będą zakryte przez listwy przyszybowe mocujące szybę w skrzydle.

Dla użytkownika, który nie może bez wyjęcia listew przyszybowych stwierdzić czy krawędzie szyby są uszkodzone, czy też nie są, szyba po prostu pęka spontanicznie.

Jakie uszkodzenia krawędzi szyb w strefie brzegowej mogą powodować pęknięcie szkła? Potocznie mówiąc, są to odpryski lub wyszczerbienia. Nie sposób ich dokładnie opisać, więc spróbujemy je pokazać, wraz ze skutkiem, jaki powodują.

Pęknięta szyba
Pęknięta szyba

Szyba leży na powierzchni biurka. Widoczne wyszczerbienia i łezkowaty odprysk na krawędzi szyby wraz z początkiem włosowatego pęknięcia szkła biegnącego od ramki w kierunku środka

Pęknięta szyba zespolona
Pęknięta szyba zespolona

Szyba stoi na powierzchni biurka. To ta sama szyba i to samo uszkodzenie tylko widziane z innego ujęcia. Mniej więcej tak to będzie wyglądało w osadzonym w ościeży oknie, po usunięciu ze skrzydła okiennego listew przyszybowych .

Tak oto przedstawiliśmy drugą z przyczyn "spontanicznego pękania szyb". Jak już pewnie sami Państwo stwierdzili, nic nie dzieje się bez konkretnej przyczyny. Szyby owszem pękają spontanicznie, ale nie "samoistnie", czyli bez powodu. Raczej należy mówić o tym, że szyby pękają głównie z przyczyn, które są trudne do ustalenia i wykrycia dla osób, które ze stolarką okienną nie mają, na co dzień do czynienia.

reklama

Pęknięcie szyby z powodu uszkodzenia krawędzi w procesie jej wytwarzania lub transportu i składowania następuje z przyczyny, która tkwi w rzeczy sprzedanej w chwili sprzedaży. Generalnie jest to ewidentna wada ukryta podlegająca reklamacji w trybie rękojmi za wady lub niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową.

Nie ma właściwie żadnego uzasadnionego powodu do odrzucenia reklamacji, gdyż wada tkwi w rzeczy, a przeciętny użytkownik okna nie jest w stanie spowodować podobnych do pokazanych na zdjęciach uszkodzeń krawędzi szkła, co czasami próbuje się w postępowaniach reklamacyjnych podnosić i nabywcom wykazywać.

Wielu producentów zastrzega jednakże w kartach gwarancyjnych, że z pewnych określonych przyczyn reklamacje w trybie gwarancji nie będą uwzględniane. Czyniąc takie zastrzeżenie powołują się właśnie na wyżej przywołane KRYTERIA TECHNICZNE STANOWIĄCE PODSTAWĘ CERTYFIKACJI NA ZNAK "B", gdyż Instytut Szkła i Ceramiki ustalając powyższe Kryteria Techniczne określił w nich również dopuszczalne i niedopuszczalne uszkodzenia szyb zespolonych.

Warto wiedzieć jakie uszkodzenia szyb zespolonych są dopuszczalne i nie są przeszkodą do wprowadzenia uszkodzonej szyby do obrotu. W jednym z najbliższych artykułów postaramy się przedstawić kryteria Instytutu Szkła i Ceramiki opisujące dopuszczalne wady szyb zespolonych.

Sugerujemy wszystkim naszym czytelnikom, którzy zetkną się ze zjawiskiem pęknięcia szyby właściwie bez przyczyny, aby wezwali serwis producenta, poprosili o zdjęcie listew przyszybowych i wyjęcie uszkodzonej szyby ze skrzydła okiennego. Wykonanie wspólnych szczegółowych oględzin szyby, pozwoli bezbłędnie określić, czy przyczyną pęknięcia były uszkodzenia krawędzi podobne do tych na zdjęciach. Jeśli przypuszczenie, co do przyczyny pęknięcia okaże się słuszne, należy domagać się dostarczenia i wymiany szyby na nową.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2009-10-19 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-05 14:07:22


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024