Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Co zrobić żeby okna nie parowały?

Październik 2018

Powietrze atmosferyczne, a takim powietrzem wypełnione są pomieszczenia w naszych domach, jest mieszaniną, która zawsze zawiera w sobie pewną ilość pary wodnej. Zawartość pary wodnej w powietrzu atmosferycznym zmienia się, a jej zachowanie jest odmienne od pozostałych gazów, ponieważ para wodna łatwo może zmieniać stan skupienia i przechodzić z fazy lotnej do ciekłej.

Z tego względu ilość pary wodnej znajdującej się w jednostce objętości powietrza nie powinna przekraczać pewnej wielkości maksymalnej, która jest zależna od temperatury. Jeżeli nie pomyśleliśmy o możliwości wystąpienia zjawiska parowania okien przed ich zakupem oraz nie mamy bladego pojęcia o warunkach temperaturowo-wilgotnościowych panujących w naszym domu lub mieszkaniu w określonych porach doby, nasze możliwości wpływania na jego występowanie i intensywność są bardzo ograniczone.

Zaparowane okno. Zaparowana szyba w oknie.
Zaparowane okno. Zaparowana szyba w oknie.
reklama

Nie oznacza to wszakże, że jesteśmy całkowicie bezbronni. Co zrobić, aby okna nie parowały? Co do zasady można przyjąć dwie drogi postępowania.

Pierwsza może prowadzić do obniżenia przenikalności cieplnej okien, a tym samym wzrostu temperatury na ich powierzchni, a co za tym idzie, wzrostu temperatury punktu rosy. W ten sposób, w danych standardowych warunkach temperaturowych i wilgotności względnej powietrza można zapobiec wystąpieniu zjawiska parowania albo wydatnie ograniczyć jego intensywność.

Jak po zakupie możemy wpłynąć na obniżenie wartości współczynnika przenikania ciepła okien? Jedną z możliwości jest instalacja dodatkowych urządzeń, na przykład rolet lub żaluzji fasadowych, po stronie zewnętrznej.

Druga droga, powinna prowadzić do uzyskania większego wpływu na sterowanie poziomem wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Praktyka pokazuje, że czasem wystarczy nie zmykać drzwi do pomieszczeń w porze nocnej, a intensywność zjawiska wykraplania pary wodnej na oknach maleje, a nawet ustępuje, dzięki poprawie cyrkulacji powietrza w domu lub mieszkaniu.

reklama

Kiedy to nie pomoże należy zadbać o zwiększenie wymiany powietrza w całym obiekcie, a w szczególności w pomieszczeniach silniej narażonych na występowanie zjawiska parowania okien. Do tego celu wcale nie trzeba instalować na oknach nawiewników powietrza zewnętrznego. Najprostszym rozwiązaniem wentylacji naturalnej jest… wietrzenie.

Warto przy tym pamiętać nie tylko o codziennym kilkukrotnym wietrzeniu mieszkania, lecz także o zwiększeniu wymiany powietrza w każdym przypadku wykonywania czynności przyczyniających się do wzrostu wilgotności powietrza, takich jak gotowanie, pranie, czy kąpiel. Gdy zawodzą najprostsze środki walki z nadmiarami wilgoci można skorzystać z łatwo dostępnych profesjonalnych lub domowych osuszaczy powietrza.

Śmiali i oszczędni eksperymentatorzy mogą również wypróbować stare babcine sposoby walki z wilgocią, stawiając w pobliżu zaparowanego okna miseczkę z solą albo ryżem, które są naturalnymi pochłaniaczami wilgoci.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2018-10-14 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:50:22


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024