Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Dlaczego okna parują zimą

Październik 2018

Z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie dlaczego, gdy tylko kończy się lato i nadchodzą chłodniejsze dni na oknach od strony wewnętrznej zaczyna pojawiać się para wodna? Czy to może oznaczać, że nasze okna są wadliwe? Parowanie szyb od strony wewnętrznej, a nawet obfite wykraplanie wody na dolnym styku szyb z kształtownikami okiennymi jest całkowicie naturalnym zjawiskiem fizycznym, wynikającym z wzajemnego oddziaływania różnic temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury powierzchni krawędzi szyby zespolonej oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

zaparowane okno
Zaparowane okno. Częste zjawisko w okresie jesienno-zimowym.

Gdy temperatura na zewnątrz spada, w pomieszczeniach staramy się utrzymywać odpowiadającą nam temperaturę komfortu termicznego, zwykle jest to temperatura około + 20°C. W każdym 1m3 powietrza o temperaturze +20° mieści się około 17,24 gr wody. Szyba w oknie z jednej strony styka się z chłodnym powietrzem zewnętrznym, z drugiej z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Za sprawą zjawiska wymiany ciepła zachodzącego pomiędzy taflami szkła w szybie zespolonej, a otoczeniem, temperatura wewnętrznej powierzchni szyby jest niższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu, a w strefie brzegowej szyby, na styku szkła i kształtowników okiennych, nawet znacząco niższa. Im niższa temperatura na zewnątrz tym chłodniejsza jest strefa brzegowa szyby zespolonej.

reklama

W starszych typach konstrukcji okiennych wyposażonych w szyby o budowie 4/16/4 i współczynniku przenikania ciepła Ug 1,1 W/(m2*K), zespolonych przy użyciu aluminiowych ramek dystansowych przy temperaturze zewnętrznej 0°C temperatura na styku oszklenia z kształtownikami okiennymi wynosi w przybliżeniu 10°C. Ciepłe powietrze wewnętrzne stykając się z chłodną powierzchnią szyby ochładza się, a to powoduje, że może mieścić się w nim zdecydowanie mniej wody. Dla przykładu w każdym 1m3 powietrza o temperaturze +10°C może mieścić się około 9,38 gr wody. Powstający w powietrzu „nadmiar 7,86 gr wody” wykrapla się na szybie w postaci kondensatu pary wodnej.

Kondensacja pary wodnej w wyniku schładzania powietrza
Kondensacja pary wodnej w wyniku schładzania powietrza

Zjawisko wykraplania kondensatu najbardziej intensywnie występuje w nocy i w godzinach porannych. Jest kilka przyczyn nasilania się występowania zjawiska parowania okien i kondensacji w określonych porach doby.

Po pierwsze, w nocy i nad ranem po stronie zewnętrznej występują najniższe temperatury, tym samym proces wymiany ciepła jest bardziej intensywny, a powierzchnia szyb wewnętrznych najniższa.

Po drugie, zamykając w porze nocnej drzwi do pomieszczeń ograniczamy cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, a wraz z nią wymianę powietrza przez kanały wentylacyjne. Temperatura powietrza w zamkniętych pomieszczeniach wzrasta, a to oznacza, że wzrasta również wilgotność powietrza, ponieważ ciepłe powietrze mieści w sobie więcej wody.

reklama

Wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności względnej przesuwa się do góry temperatura punktu rosy, a tym samym kondensacja występuje szybciej i intensywniej niż w warunkach panujących w dzień, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wzrasta na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego.

OKNOTEST.PL

Jakub Błaszczyk 2018-10-14 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:51:53


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024