Przewiń do artykułu

O badaniach i testach okien

Badania okien i drzwi balkonowych Pro Quality wykonywane na nasze zlecenie przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, to inicjatywa jakościowa o wyjątkowym charakterze. Oknotest.pl jako pierwszy i na razie jedyny rozpoczął regularne badania tempa i zakresu zmian poziomów właściwości użytkowych okien w trakcie ich eksploatacji, co pozwala nabywcom na ocenę przebiegu procesu „starzenia się” i trwałości kupowanych okien PVC. 

Pierwotny poziom właściwości użytkowych okien ustalany jest przez producentów podczas wstępnych badań typu (ITT) na długo przed rzeczywistym wprowadzeniem wyrobów do obrotu. Zgodnie z zaleceniami normy wyrobu EN 14351-1:2006, to właśnie poziomy właściwości użytkowych ustalone w badaniach wstępnych przesądzają o możliwości zastosowania okna w konkretnym obiekcie budowlanym. W oparciu o ujawniane przez producentów wyniki badań ITT funkcjonuje Ranking Okien. Z niego każdy nabywca może dowiedzieć się czego należy spodziewać się po kupowanym oknie póki jest nowe.

Badania okien i drzwi balkonowych Pro Quality służą innemu celowi. Idą znacznie dalej od zakresu wstępnych badań typu, często wychodząc poza ramy obowiązujących norm badawczych!

Transport i instalacja okna na budowie, ciągłe oddziaływanie czynników zewnętrznych, wiatru, deszczu i zmiennych temperatur, a także sama eksploatacja przez użytkownika, chociażby wielokrotne otwieranie i zamykanie powoduje nieunikniony proces starzenia się produktu. Jednym z jego przejawów jest zmiana poziomów właściwości użytkowych zainstalowanych i eksploatowanych okien. Z czasem okna stają się mniej szczelne, bardziej odkształcone, bardziej kłopotliwe w codziennej obsłudze. Ktoś powie, że nie odkrywamy niczego nowego. Rzeczywiście nie odkrywamy. Ustalamy jedynie po jakim czasie użytkowania i w jakim zakresie te negatywne zjawiska wystąpią. Kiedy  nieuchronna „starość” dopadnie wasze okna. Na ile są trwałe. Jak długo będą spełniać wymagania od chwili zakupu. Między wierszami podpowiadamy, co i kiedy należy zrobić, aby ten proces ewentualnie opóźnić albo na ile jest on w oknie odwracalny.

Zakup okien, to nie mała inwestycja. Środki równie łatwo wydać na produkt o wysokiej wartości użytkowej oraz trwałości eksploatacyjnej, co i na zwykły okienny bubel.  Dzięki wynikom badań i testów okien i drzwi balkonowych Pro Quality łatwiej odróżnić jedno od drugiego. Tylko tyle i… aż tyle.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?