Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Duże przeszklenia i okna narożne w nowoczesnych domach - czy ten trend na pewno jest energooszczędny?

Październik 2019 · Autorska Pracownia Architektoniczna

Budynki energooszczędne charakteryzują się niewielką przenikalnością cieplną oraz niskim wskaźnikiem EP. Okna i drzwi odpowiadają natomiast za blisko 25% utraty ciepła w całym domu. Jak więc ma się trend tworzenia minimalistycznych projektów budynków z dużymi powierzchniami przeszklonymi do idei energooszczędności?

Czym charakteryzuje się budownictwo energooszczędne?

Budynki energooszczędne klasyfikowane są ze względu na wartość wskaźnika EP. Określa on to, ile energii ze źródeł nieodnawialnych potrzebne jest do ogrzania i wentylacji budynku oraz podgrzewania wody i dostarczenia energii elektrycznej do urządzeń w nim się znajdujących. Ministerstwo Infrastruktury określa, że wartość ta dla domów energooszczędnych powinna wynosić mniej niż 95 kWh/m2 rocznie. Unia Europejska zaostrzyła jednak przepisy i od 2021 roku poziom ten zostanie zmniejszony do 70 kWh/m2 rocznie.

Projekt domu As III P
Projekt domu As III P
reklama

Architektoniczne rozwiązania wpływające na energooszczędność budynku polegają na wykorzystaniu naturalnego charakteru terenu i tworzeniu projektów, które go wykorzystają. Projekty domów energooszczędnych - domoweklimaty.pl to wykonane przez specjalistów plany budynków energooszczędnych, w którym wykorzystane są najnowsze technologie i materiały.

W celu osiągnięcia jak najwyższej energooszczędności, projektanci sięgają po takie rozwiązania, jak:

  • nowoczesne materiały izolujące (wełna mineralna czy styrodur)
  • system odzyskiwania ciepła z wentylacji (rekuperacja)
  • izolacja dachu
  • energooszczędna stolarka drzwi i okien
  • rolety zewnętrzne
  • zdalny system kontroli ogrzewania i oświetlenia

Projekty domów energooszczędnych

Wszystkie te technologie wykorzystywane są po to, by obniżyć współczynnik przenikania ciepła U. Wskaźnik ten określa izolacyjność termiczną pomieszczeń lub budynków. Na jego obniżenie, poza wspomnianymi rozwiązaniami, wpływ ma także powierzchnia i kształt domu. Architekci podkreślają, że najbardziej energooszczędnym planem domu jednorodzinnego jest budynek parterowy o niezbyt dużej powierzchni. Powinien nie zawierać on wielu załamań i wgłębień, które przyczyniają się do przenikania ciepła.

Czy duże przeszklenia i okna narożne są energooszczędne?

Punktem kluczowym dobrego projektu domu energooszczędnego są okna. To one wraz z drzwiami odpowiadają za około 20-25% strat ciepła.

reklama

Pojawia się w związku z tym pytanie - czy tak modne obecnie duże przeszklenia i okna narożne są energooszczędne?

W przypadku stolarki okienno-drzwiowej trudno o definicję energooszczędnego okna. Zakłada się jednak, że do budowy ekologicznego domu nadają się okna, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 1,0W/(m2K).

Projekt domu Awokado II
Projekt domu Awokado II

Aby ustalić, czy duże przestrzenie przeszklone mogą być użyte w projekcie domu energooszczędnego, należy przyjrzeć się budowie okna. Składa się ono z ramy (inaczej profilu) oraz szkła. Okazuje się, że przenikalność cieplna szkła jest zdecydowanie niższa, aniżeli przenikalność cieplna ramy/profilu. Wybierając więc okna do projektu energooszczędnego zdecydowanie warto postawić na okna posiadające dużą powierzchnię przeszkloną oraz niewiele łączeń.

Autorska Pracownia Architektoniczna 2019-10-26 00:00:00 aktualizacja: 2023-04-06 20:06:41


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024