Rolety rzymskie, czyli estetyczna ochrona przed słońcem

11.10.2019
Udostępnij

Rolety rzymskie – chronią przed słońcem, ozdabiają wnętrze. Można je uszyć z dowolnego materiału. Są łatwe w utrzymaniu czystości.

Rolety rzymskie – nazwa nie jest przypadkowa

Czy skoro rolety rzymskie nazywają się rzymskie, to pochodzą z Rzymu? Dokładnie tak, a ściślej – ze Starożytnego Rzymu. To właśnie tam zapobiegliwe rzymianki miały zwyczaj wieszać w upalne dni mokre tkaniny w oknach i drzwiach swoich domów. Taki zabieg miał chronić dom przed kurzem i gorącym powietrzem. Aspekt praktyczny był tu o wiele ważniejszy niż dekoracja domu. Miało być przede wszystkim chłodno i czysto.

Przez stulecia rolety rzymskie mocno ewoluowały. Dziś nikt ich nie moczy na co dzień. Także wieszanie w drzwiach wyszło z mody. Za to dużą wagę przykładamy do wyglądu rolet rzymskich. Nadal ich nadrzędnym celem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, jednak nie można zapomnieć o aspekcie estetycznym. Rolety rzymskie są ciekawym sposobem na dekorację okna.

Rolety rzymskie – czym się różnią od tradycyjnych

Tradycyjna roleta ma dość prostą, wręcz dyskretną konstrukcję. W dzień schowana w maskującej kasecie przyczepionej do framugi okna jest praktycznie niewidoczna. W jej przypadku trudno o walory dekoracyjne, zwłaszcza w dzień. W nocy przyjmuje postać gładkiej, panelowej zasłony, szczelnie zasłaniając całą powierzchnię okna.

Roleta rzymska jest doskonale widoczna zarówno wtedy, gdy zasłania okno, jak i wówczas, gdy jest zwinięta. W dzień, dzięki systemowi fiszbin i haczyków, tworzy nad oknem dekoracyjny zwój falban, w nocy jest rozwinięta na całą wysokość, ale nadal falbany są dokładnie zaznaczone. Roleta rzymska po rozwinięciu przypomina nieco klasyczne zasłony, jest szeroka i zasłania nie tylko szybę okienną, ale i framugi.

Rolety rzymskie – czy dobrze chronią przed słońcem?

Rolety rzymskie można uszyć praktycznie z dowolnego materiału. Do wyboru są między innymi tkaniny całkowicie zaciemniające, jak i te, które przepuszczają promienie słoneczne. To, jaka roleta zostanie uszyta, zależy między innymi od wnętrza, w którym będzie wisiała, oraz ekspozycji na światło słoneczne.

W sypialni lepiej postawić na rolety z tkanin zaciemniających. W salonie można powiesić rolety uszyte z tkaniny częściowo przepuszczającej światło. W ten sposób pomieszczenie pozostanie jasne, ale nie będzie w nim gorąco, a promienie słoneczne nie będą oślepiające - podpowiada Joanna Dziedzic-Czulak, dekoratorka i blogerka marki Eurofirany.

Rolety rzymskie, podobnie jak klasyczne, mogą przesłonić całość lub tylko część okna. Na ogół wystarczy rozwinąć je w dzień na górnej połowie okna, by uchronić się przed nadmiernym światłem i ciepłem.

Eurofirany to rodzinna firma powstała dwadzieścia osiem lat temu. Od początku za cel stawiała sobie dostarczanie klientom wysoko gatunkowych tkanin i dekoracyjnych dodatków. Dziś oferuje między innymi tekstylia użytkowe a także firany, zasłony i rolety gotowe oraz szyte na wymiar. Można je zamawiać w jednym z kilkudziesięciu salonów stacjonarnych oraz w sklepie online za pośrednictwem kalkulatora szycia firan i zasłon. Niedawno w sprzedaży pojawiły się trzy nowe kolekcje: Ella Line, Diva Line i Reina Line. Na stronie internetowej dostępny jest blog o tematyce wnętrzarskiej, w którym można znaleźć między innymi wszystkie szczegóły programu „Metamorfoza twojego wnętrza”

EUROFIRANY B.B.

Vetrex LUM`UP
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.11 / 5.00
Team Plast Team Balance MD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.79 / 5.00
Empol Schüco AWS/ADS 75 SI+
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Pozbud Standard 68
okna i drzwi balkonowe drewniane
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Barilo MB-104 Passive
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Empol Okna skrzynkowe Window Box
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Drutex IGLO Energy Classic
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 3.00 / 5.00
Eko-Okna Decalu 110 Steel
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne