Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Funkcjonalne okna do poszczególnych pomieszczeń w domu

Wrzesień 2021 · Vetrex

Wyposażenie okien warto dopasować indywidualnie do każdego pomieszczenia, zależnie od jego przeznaczenia i użytkujących go osób. Zapewni to domownikom większy komfort i bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jakie rozwiązania mogą być przydatne.

Okna Vetrex. Fot. Vetrex
Okna Vetrex. Fot. Vetrex

Obok wysokiej termoizolacyjności i atrakcyjnego wyglądu okna powinny zapewniać maksymalną wygodę i bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu. Dlatego przy zakupie warto doposażyć je w dodatkowe elementy. Rozwiązania te najlepiej wybrać do każdego pomieszczenia z osobna. Inne udogodnienia przydadzą się nam w salonie, a inne w sypialni, pokoju dziecięcym czy kuchni.

reklama

Wykonując okna na zamówienie można dowolnie dobierać ich wyposażenie. Dzięki temu będą one idealnie odpowiadały potrzebom domowników. W poszczególnych pomieszczeniach można zamontować stolarkę o rozmaitych sposobach otwierania lub wyposażoną w pakiety szybowe o odmiennych właściwościach, np. o podwyższonej izolacyjności akustycznej czy o zwiększonej odporności na zbicie. Do wyboru jest również wiele opcjonalnych funkcjonalności, które podnoszą właściwości użytkowe okien

Mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Okna doświetlające salon i wygodne wyjście na taras

Salon jest strefą relaksu, w której spędzamy najwięcej czasu. Dlatego przez cały dzień powinien być on dobrze doświetlony. Najlepsze rezultaty uzyskamy montując duże, panoramiczne przeszklenia. Ilość promieni słonecznych wpadających do salonu można również zwiększyć wybierając stolarkę o węższych profilach. Dla przykładu w modelu Vetrex LUM’UP skrzydło ma wysokość zaledwie 68 mm, a złożenie ruchomego słupka wynosi 108 mm. W efekcie uzyskujemy do 27% więcej światła naturalnego niż przy zastosowaniu standardowych okien. Z kolei w przesuwnych drzwiach tarasowych Vetrex SLIDE’UP nieruchomy element konstrukcji jest szklony bezpośrednio w ramie, a nie w skrzydle. Można tu również zastosować podział niesymetryczny, dzięki czemu uzyskamy większą powierzchnię przeszklenia stałego.

Przesuwne drzwi tarasowe Vetrex SLIDE'UP. Fot. Vetrex
Przesuwne drzwi tarasowe Vetrex SLIDE'UP. Fot. Vetrex

By wyjście na taras było bardziej komfortowe, warto zastosować systemy przesuwne. Ich skrzydło po otwarciu nie zabiera przestrzeni wnętrza. Przydatnym rozwiązaniem jest również niski próg. W systemach podnoszono-przesuwnych stanowi on standardowe wyposażenie. Niektóre modele, np. Vetrex Slide 82, mają również specjalną nakładkę „bez barier”, dzięki której przejście jest praktycznie bezprogowe. W innych rodzajach drzwi tarasowych uzyskamy niższy próg mocując dolną ramę nisko w posadzce. Przy bardzo dużych konstrukcjach podnoszono-przesuwnych można również zainstalować system „soft close”.

reklama

Sprawia on, że skrzydło domyka się łagodnie bez ryzyka przytrzaśnięcia dłoni. Drzwi tarasowe Vetrex Slide mogą też zostać wyposażone w elektryczny mechanizm otwierania i zamykania ze zdalnym sterowaniem za pomocą smartfona lub pilota.

Okna zapewniające komfort w sypialni

Dzięki odpowiednio dobranym oknom łatwiej stworzymy optymalne warunki do snu. W utrzymaniu właściwego klimatu w sypialni pomoże funkcja mikrowentylacji. Pozwala ona na nieznaczne odsunięcie skrzydła od ościeżnicy, co zapewnia niezbędną dawkę świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okna. W ten sposób nawet w chłodne dni przewietrzymy pokój nadmiernie go nie wyziębiając.

Okna Vetrex. Fot. Vetrex
Okna Vetrex. Fot. Vetrex
reklama

Jeśli mieszkamy w hałaśliwej okolicy, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie okien dźwiękoszczelnych. Mają one pakiety szybowe o zwiększonej izolacyjności akustycznej, dlatego lepiej tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Tego typu pakiety składają się z szyb o różnych grubościach, które dodatkowo mogą być przełożone specjalną folią. O tym, o ile zmniejszy się poziom hałasu, mówi współczynnik Rw okna. Jest on wyrażany w decybelach. Im wyższa jego wartość, tym lepsze właściwości dźwiękoszczelne. W ofercie Vetrex dostępne są okna o współczynniku Rw do 44 dB.

Bezpieczne okna do pokoju dziecka

Okna w pokoju dziecięcym warto wyposażyć w zabezpieczenia, które uchronią naszą pociechę przed urazem. Bardzo pomocna jest blokada klamki uniemożliwiająca najmłodszym samodzielne otwarcie skrzydła. Eliminuje to ryzyko wypadnięcia z okna. Najprostsze rozwiązanie stanowi klamka zamykana na klucz. Po jej zaryglowaniu dziecko nie uchyli ani nie otworzy skrzydła. Do bardziej zaawansowanych zabezpieczeń należy system TiltFirst. Mechanizm ten został wyposażony w specjalne okucie i klamkę z kluczem. Pozwala on na uchylenie okna, np. gdy dziecko będzie chciało przewietrzyć pokój. Nie ma jednak możliwości pełnego otwarcia skrzydła bez użycia specjalnego klucza. Kiedy maluch dorośnie, blokadę da się łatwo usunąć bez konieczności wymiany całego okna. Wystarczy tylko podmienić trzy elementy okucia.

Okna Vetrex. Fot. Vetrex
Okna Vetrex. Fot. Vetrex

By dziecko nie zostało zranione po przypadkowym stłuczeniu szyby, zaleca się zastosowanie w oknach szkła laminowanego lub hartowanego. To pierwsze jest wzmocnione folią PVB, dzięki czemu przy silnym uderzeniu pęka, ale pozostaje na swoim miejscu. Szyby hartowane mają 3-4 razy większą wytrzymałość niż standardowe szklenie, dlatego są bardziej odporne na zbicie. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia rozsypują się na drobne kawałeczki pozbawione ostrych krawędzi.

Okna wspomagające wentylację w kuchni

W przypadku kuchni szczególnie istotna jest możliwość wygodnego wietrzenia. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj okno uchylno-przesuwne, takie jak Vetrex Patio Light. W odróżnieniu od modeli rozwiernych, skrzydło ruchome przesuwa się tutaj równolegle względem drugiego. By w pełni je otworzyć, nie trzeba przesuwać lub zdejmować znajdujących się na parapecie przedmiotów. Dodatkowo mamy większą swobodę aranżacji przestrzeni wokół okna. Można pod nim umieścić zlewozmywak lub blat roboczy.

Okno uchylno-przesuwne Vetrex Patio Light. Fot. Vetrex
Okno uchylno-przesuwne Vetrex Patio Light. Fot. Vetrex
reklama

Przydatną opcją wyposażenia okien kuchennych jest mechanizm stopniowego uchyłu. Pozwala on dopasować intensywność wietrzenia do panujących warunków atmosferycznych. Dzięki temu w chłodniejsze dni unikniemy nadmiernych strat energii. Bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu zwiększa stabilizator uchyłu, który zapobiega zatrzaśnięciu skrzydła pod wpływem silnego podmuchu wiatru. By ułatwić otwieranie i zamykanie w modelach rozwierno-uchylnych, można zastosować podnośnik skrzydła i blokadę błędnego położenia klamki.

Vetrex 2021-09-22 00:00:00 aktualizacja: 2021-09-22 14:54:16


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024