Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Jak myć duże okna i powierzchnie szklane?

Październik 2020 · Kärcher

Mycie okien jest czynnością zabierającą dużo sił i czasu. Zwłaszcza gdy mamy do umycia duże okna i powierzchnie szklane (jak np. okna tarasowe), czynność ta może łatwo stać się nielubianą. Jak i czym myć okna, aby były perfekcyjnie czyste, bez szpecących smug, zacieków i brudu? Podpowiadamy!

Możemy nie lubić mycia okien, ale w końcu będziemy musieli się z tą czynnością zmierzyć. Z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby i porady, które mogą ułatwić nam to zadanie. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza w przypadku dużych okien i przeszkleń tarasowych, które mogą być sporym wyzwaniem!

Jak i czym myć okna?

reklama

Porad na temat mycia okien jest mnóstwo. Każdy z nas ma też swoje ulubione sposoby, które mogą jednak nie być całkowicie skuteczne. Na przykład mycie okien gazetą – kiedyś było to dość standardowe, dzisiaj jest odradzane ze względu na fakt, że nadrukiem z tuszu możemy zabrudzić białe ramy okienne. Ważne jest więc, by wiedzieć, kiedy i jak wykonywać tę czynność. Przy doborze odpowiedniej metody i właściwych środków wszystko powinno pójść szybko i sprawnie.

Zanim zabierzemy się za sprzątanie, poczekajmy na odpowiednią pogodę. Nie myjemy okien, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura lub bardzo wysoka – detergenty bardzo szybko wtedy zasychają lub zamarzają, tworząc smugi i zacieki. Najlepiej zdecydować się na porządki wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, w mało słoneczny dzień.

Do mycia okien możemy użyć gotowych środków dostępnych w sklepie bądź też przygotować własne naturalne mieszanki. Ekologicznym roztworem jest woda z octem i sokiem z cytryny, możemy też dodać glicerynę, która zapewni szybom blask. Do mycia parapetów, żaluzji i plastikowych framug śmiało możemy wykorzystać zwykły płyn do mycia naczyń, który powinien poradzić sobie nawet z tłustym brudem czy odciskami palców.

Duże okna i przeszklenia mogą wymagać użycia drabiny lub krzesełka. Zanim więc zabierzemy się do pracy, przygotujmy niezbędny osprzęt. Nie chodzi tylko o drabinę, ale o przedmioty, których będziemy używać – szmatki, ręczniki papierowe, gąbkę, spryskiwacz z płynem oraz ściągaczkę. Zamiast tego ostatniego, możemy zdecydować się na elektryczną myjkę do okien, która zdejmie z naszych ramion obowiązek wycierania szyby do sucha.

Duże okna? Tylko myjka!

reklama

Aby mieć pewność, że umyte okna będą lśnić czystością bez smug i zacieków, warto zainteresować się tematem myjek. Urządzenie działa niczym odkurzacz, błyskawicznie zasysając brudną wodę do zbiornika. Działa więc jak gumowa ściągaczka, ale zdecydowanie jest przyjemniejsza w obsłudze i zapewnia higieniczną czystość podczas pracy. Nic nie zostaje na szybie, nie ścieka po ramie ani po naszych rękach. Nagromadzoną wodę w zbiorniku po prostu wylewamy.

Co więcej, myjka jest poręczna, lekka, bardzo dobrze zbiera wodę, ponadto długo trzyma po naładowaniu akumulatora. Standardowa wydajność powierzchniowa takiej myjki wynosi 300 m2, co przekłada się na czas działania około 100 minut.

Jak myje się duże okno taką myjką? Przed użyciem należy spryskać szybę przygotowanym detergentem, który rozprowadzamy na całej szybie, później zasysamy to myjką.

Do wyboru mamy również myjkę parową, jako uzupełnienie tradycyjnej myjki. Sprawdzi się przy dużych powierzchniach szklanych, których czyszczenie jest pracochłonne i męczące. Jej przeważającą zaletą jest to, że nie ma tu konieczności stosowania detergentów czy środków do mycia – wszystko załatwia moc pary, która jest w stanie usunąć nawet ciężkie zabrudzenia.

Dodajmy, że do wielkich okien lub takich znajdujących się wysoko możemy użyć modelu z drążkiem teleskopowym o maksymalnej długości 4 metrów. Wybierając model z drążkiem, poradzimy sobie nawet z oknami dachowymi.

Jak myć okna przy pomocy myjki, dowiesz się z artykułu: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/mycie-okien-jak-i-czym-myc-okna-szybko-i-bez-smug.html

reklama

oraz poniższego materiału wideo:

Dlaczego warto myć okna parownicą i myjką do okien? Po pierwsze, myjka parowa doskonale poradzi sobie z trudno dostępnymi zakamarkami, nie zostawiając przy tym niechcianych smug. Po drugie, mycie okien z nią jest ekologiczne i nie trzeba sięgać po szkodliwą chemię. Po trzecie, czyszczenie parownicą zabija 99,99% wszystkich typowych bakterii występujących w domu na typowych domowych twardych powierzchniach. Warto pamiętać, że tradycyjna myjka (wciągająca wodę) sprawdzi się jako wykończenie czyli etap zbierania wody i zanieczyszczeń z powierzchni szklanych po myciu myjką parową.

Duże okna, przeszklone drzwi prowadzące na taras czy klimatyczna oranżeria wymagają od nas rutynowego czyszczenia. Wizja szmatki i detergentów skutecznie może zniechęcić do tej czynności, zwłaszcza że pojawiające się zacieki i smugi mogą zepsuć cały efekt. Dlatego warto rozważyć użycie myjki ciśnieniowej, którą jest szczególnie zalecana, kiedy w domu mamy alergika.

Kärcher 2020-10-30 00:00:00 aktualizacja: 2023-04-06 20:20:08


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024