Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Jak prawidłowo zamontować okna dachowe? Poznaj podstawowe zasady!

Grudzień 2022

Okno w pomieszczeniu umożliwia jego doświetlenie podczas dnia, a także może być częścią pasywnego ogrzewania. Warto wybrać stolarkę, której szczelność i przejrzystość jest na najwyższym poziomie. Obecnie dużą popularnością cieszą się domy z użytkowym poddaszem. Urządzone tutaj pomieszczenia często jednak wymagają dobrego doświetlenia, dlatego wiele osób decyduje się na zamówienie okien połaciowych. Jak je zamontować? Poznaj podstawowe zasady.

Budowa domu z oknami połaciowymi

Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego zakłada również instalację okien dachowych, których zadaniem jest wprowadzenie światła do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Tego typu okna są w stanie dostarczyć także do sypialni czy łazienki ciepła podczas słonecznego dnia. Okna dachowe najczęściej montowane są już na etapie konstrukcji dachu lub najpóźniej w momencie układania pokrycia dachowego. Wtedy za prace montażowe często odpowiada firma budowlana, która realizuje całą inwestycję. Wynajem rusztowań i ich ustawienie pozwala zyskać dobry dostęp do przestrzeni dachowej. Bez względu na etap montażu, miejsce łączenia okna z elementem poszycia dachu musi być bardzo dokładnie uszczelnione. To zapobiegnie przedostawaniu się opadów atmosferycznych do wnętrza mieszkania.

Montaż okien do krokwi dachowych

reklama

W nowoczesnych budynkach jednorodzinnych rozstaw krokwi dachowych wynosi pomiędzy 90 a 100 cm. Z tego powodu wstawienie okien połaciowych rozmiarami zbliżonych do połowy tej wielkości lub tuż przed górną granicą odległości nie narusza konstrukcji dachu i jest możliwe do realizacji. Gdy natomiast planowane jest wstawienie okna szerszego niż wynosi odległość między krokwiami, konieczne będzie wycięcie fragmentu krokwi i uzupełnienie konstrukcji o prostopadłe do wyciętego fragmentu belki. Jest to konieczne działanie, ponieważ wstawione wymiany przeniosą obciążenie na sąsiednie, nienaruszone krokwie. To zabezpieczy okno przed rozszczelnieniem lub nawet wypadnięciem. Okno węższe niż rozstaw krokwi z kolei wymaga dołożenia cieńszych krokiewek pomocniczych, które ułatwią montaż i uszczelnienie obszaru wokół ramy okiennej.

Pokrycie dachu membraną paro-przepuszczalną lub izolacją jest momentem, w którym można zainstalować wybrane okna dachowe. Łączy się je z dachem kątownikami montażowymi znajdującymi się w zestawie z oknami. Kątowniki przykręca się bezpośrednio do krokwi lub do łat montażowych. Jeśli w miejscu montowania okien dachowych położone już są łaty, należy je wyciąć wraz z membraną, co ułatwi dopasowanie i prawidłowe połączenie okna z uszczelnieniem dachu. Czynności te najczęściej wykonują firmy zajmujące się sprzedażą stolarki okiennej, które mają własne ekipy. Czasami jednak to inwestor musi zadbać o prace montażowe. Wtedy warto zapewnić wszystkie potrzebne narzędzia budowlane. Wypożyczalnia Boels w swojej ofercie posiada zarówno drobny sprzęt, jak i elektronarzędzia czy przyczepy pozwalające przewieźć okna ze sklepu na plac budowy.

Unikanie mostków termicznych wokół okien dachowych

Okno dachowe bardziej niż inne narażone jest na deszcz, który bezpośrednio spływa na jego powierzchnię. Kolejnym problemem może być wydostawanie się ciepła poza pomieszczenie. Wykonanie szczelnej izolacji wokół ram okiennych oraz wybór okna z wysokim wskaźnikiem szczelności pomiędzy szybami pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w postaci przeciekania i uciekania ciepła na zewnątrz. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wykonanie na etapie montażu okien grubego warkocza z wełny, który owinięty wokół ościeżnicy okiennej uszczelni przestrzeń pomiędzy nią a krokwią, do której okno będzie zamontowane. Wypełnienie pustych przestrzeni izolatorem uniemożliwi powstanie mostków termicznych i zabezpieczy pomieszczenie przed zalewaniem wodą deszczową.

Wypoziomowanie okna dachowego

Na szczelność okna duży wpływ ma wypoziomowanie ościeżnicy. Prawidłowo i zgodnie ze wskaźnikiem wypoziomowana ościeżnica ułatwi skrzydłom okiennym  swobodne otwieranie się i zamykanie, a także pozwoli uniknąć tworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo, dobrze zrobiona izolacja podczas montowania okna uszczelni obszar wokół ościeżnicy. To zapobiegnie przenikaniu wilgoci do wnętrza pokoju. Jednocześnie zastosowanie membrany paro-przepuszczalnej uniemożliwi gromadzenie się w pomieszczeniu pary.

reklama

Końcową czynnością jest założenie kołnierza uszczelniającego wokół montowanej ościeżnicy w taki sposób, aby dokładnie przylegał do wszystkich stykających się z nim powierzchni. Takie działanie zagwarantuje ochronę pokoju przed opadami atmosferycznymi i uciekaniem z niego nagrzanego powietrza.

Bartosz Nowakowski

0 2022-12-02 00:00:00 aktualizacja: 2022-12-02 10:29:40


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024