Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Jak skutecznie zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Maj 2021

Okna to droga, którą włamywacze najczęściej dostają się do domów jednorodzinnych oraz domków letniskowych. Możesz je zabezpieczyć, stosując proste i niedrogie kontaktrony. Jak działają czujki otwarcia okien?

Co to jest kontaktron i jak działa?

Czujka otwarcia okna lub drzwi to kontaktron, czyli system niewielkich czujników, które montuje się na ramie okna i ościeżnicy. Kontaktron jest stosunkowo prostym mechanizmem wykorzystującym prawa fizyki, które wszyscy znamy ze szkoły. Pod względem konstrukcji te urządzenia mogą różnić się od siebie, ale zasada działania zawsze będzie podobna. Kontaktron zwykle przybiera formę hermetycznie zamkniętej bańki ze szkła, wewnątrz której znajdują się gazy obojętne. Wyposażony jest również w styki z materiałów ferromagnetycznych. Indukują one wewnętrzne pole magnetyczne – styki czujników przyciągają się, prowadząc do zwarcia elementów. Kiedy pole magnetyczne zostanie zaburzone, wówczas do centrali systemu alarmowego trafi informacja o zdarzeniu i uruchomi się alarm. Nowoczesne systemy alarmowe wysyłają wiadomości SMS pod wskazane przez użytkownika numery telefonów. Dzięki temu właściciel domu będzie powiadomiony o potencjalnym zagrożeniu w chwili, gdy któryś z czujników zarejestruje nieprawidłowości. Na stronie https://ivolta.pl/kontaktrony/18/produkty/ znajdziesz wiele różnych modeli kontaktronów do zabezpieczenia domu. 

Gdzie zainstalować kontaktrony?

reklama

Okna piwniczne i znajdujące się na parterze oraz drzwi tarasowe powinny być wyposażone w czujniki zintegrowane z systemem alarmowym budynku. To absolutne minimum ochrony, jakie warto zapewnić swojej rodzinie i domowi. Te niewielkie urządzenia zaprojektowano w taki sposób, aby ich montaż nie utrudniał normalnego użytkowania okna. Instalacja nie jest skomplikowana – czujkę z magnesem montuje się na ościeżnicy, a kontaktron na ramie okna lub drzwi balkonowych. Pamiętaj, aby umieszczać kontaktrony tylko na tych powierzchniach, które nie są zdolne do samoistnego namagnesowania. 

Do wyboru masz różnego typu kontaktrony – zewnętrzne i wpuszczane. Zewnętrzne są przeznaczone do montażu powierzchniowego. Przykręca się je za pomocą odpowiednio dobranych wkrętów. Długość czujki powinna być dopasowana do grubości elementu, na którym planujesz ją zamontować. Mechanizm jest delikatny, dlatego należy zachować ostrożność przy montażu i pamiętać, że nie wolno uderzać ani mocować urządzenia na siłę. 

Kontaktrony doskonale sprawdzają się nie tylko w oknach i drzwiach – można je wykorzystać także do zabezpieczenia bramy garażowej. W tym przypadku należy użyć specjalnych czujek w obudowach zabezpieczonych przed działaniem dużego ciężaru i naturalnych czynników zewnętrznych. Czujki otwarcia okien są bardzo skuteczne i mają szerokie zastosowanie w systemach zabezpieczeń budynków. Biorąc pod uwagę niską cenę tego typu ochrony, zdecydowanie warto rozbudować w ten sposób system alarmowy. 

iVolta 2021-05-27 00:00:00 aktualizacja: 2023-04-06 20:23:35


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024