Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Jakie okna wybrać do domów pasywnych?

Październik 2019 · Eurocolor

Dom pasywny to taki, który mówiąc bardzo potocznie, nie kosztuje nas zbyt wiele podczas eksploatacji. Dodając do tego kilka ważnych parametrów, warto wspomnieć, że konstrukcja budowlana w ujęciu pasywnym to taka, która na zapotrzebowanie roczne pod względem ogrzania nie wymaga większego nakładu niż 15 kWh/m2. Warto jednocześnie pamiętać, że dom pasywny to nie to samo, co dom energooszczędny!

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania projektu budowlanego to pewnie wiesz, jak wiele trudnych pytań trzeba sobie zadać, już w pierwszej fazie myślenia o własnym domu. Ważny jest rozkład poszczególnych pomieszczeń, ale nie mniej istotna jest późniejsza eksploatacja budynku. Jeśli nie chcesz wydawać wiele, na ogrzewanie domu, to zastanów się, czy dom pasywny nie będzie właśnie dla Ciebie!

Czym dom pasywny różni się od budynku energooszczędnego?

reklama

Najprościej można powiedzieć, że zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ogrzania budynku. Podczas, gdy dom pasywny wymaga, jak już wspomnieliśmy tylko 15 kWh/m2, to dom wznoszony drugą metodą będzie potrzebował nie więcej niż 40 kWh/(m2*rok), a zwykłe nawet 180 kWh/(m2*rok).

Ze względu na powyższe parametry, szybko można wyciągnąć wnioski, że dom pasywny powinien być zatem odpowiednio zaizolowany, a także niemal całkowicie szczelny. Co ważne pod względem samej architektury oba budynki nie będą się znacznie różnić. Pasywny budynek będzie jednak zdecydowanie bardziej zwarty, w postaci bryły, bez wykuszy, balkonów, które są najbardziej kłopotliwe do przeprowadzenia poprawnego ocieplenia, czy uszczelnienia.

Warto wiedzieć! W konstrukcji budynku pasywnego przestrzeń dzienna jest zwykle usytuowana od strony nasłonecznionej i ma duże przeszklenia. Zaś od strony północnej preferuje się ograniczenie projektowanych szyb, to dlatego, najczęściej można tu wyznaczyć miejsce na pomieszczenia techniczne, czy sanitariaty.

Jakie okna do domu pasywnego będą najlepsze?

Jeśli wybierzemy dobre okna do budynku pasywnego to nie tylko znacznie ograniczymy stratę ciepła, ale również będziemy mogli wykorzystać ciepło słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Aby okno mogło posiadać opinię pasywnego musi spełniać normy wymagane przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Zgodnie z nimi:

  • współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K
  • współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g powinien mieć minimum 60%
reklama

Korzyści z zastosowania takich okien jest mnóstwo, ale na szczególną uwagę zasługuje znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania, zdecydowanie lepsza termoizolacja, a także lepsza izolacyjność akustyczna ponieważ zwykle umieszcza się w nich potrójne uszczelki.

Ponadto, okna energooszczędne do domów pasywnych to także potrójny pakiet szybowy o współczynniku Ug niższym niż 0,7 W/m2K i Uw okna określającym straty ciepła spowodowane różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, 1,1 W/m2K.

Po więcej informacji sięgnij tu: https://eurocolor.com.pl/blog/energooszczedne-okna-do-domow-pasywnych-geneo/

Jeśli zastanawiasz się, jakie okna wybrać to zachęcamy do zgłoszenia się do specjalistów lub dalszego pogłębiania wiedzy w poradnikach. Oknom, warto poświęcić nieco więcej uwagi na budowie, ponieważ to jeden z najważniejszych elementów budowlanej konstrukcji. Zły wybór okien może w przyszłości znacząco wpływać na oszczędności związane z ogrzewaniem.

Eurocolor

EUROCOLOR Sp. z o.o. 2019-10-29 00:00:00 aktualizacja: 2023-04-06 20:05:11


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024