Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Jakie rolety wybrać na okna dachowe?

Kwiecień 2020 · VELUX Polska Sp. z o.o.

Poddasze to idealne miejsce do pracy, ale też odpoczynku, zabawy i spotkań z najbliższymi. Wnętrza pod skosami tworzą niepowtarzalny klimat, a dostępne na rynku rozwiązania sprawiają, że w łatwy sposób możemy zadbać o warunki panujące w nich. Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Podejmując decyzję o ich zakupie warto zastanowić się, które ich funkcje są dla nas najważniejsze: zaciemnienie, ochrona przed nagrzaniem pomieszczenia, izolacja okna w zimie, tłumienie hałasu czy też walory dekoracyjne.

Rolety zaciemniające VELUX DKL
Rolety zaciemniające VELUX DKL
Rolety zaciemniające VELUX DKL
Rolety zaciemniające VELUX DKL

Klimat pod kontrolą przez cały rok

Rolety zewnętrzne bez względu na porę roku zapewniają optymalny komfort cieplny. Dzięki niezawodnej, aluminiowej konstrukcji sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych. W chłodniejsze, jesienne lub zimowe dni poprawiają izolacyjność okna nawet o 17 proc., dzięki czemu zapobiegają stratom ciepła, z kolei latem redukują ilość gorących promieni słonecznych nawet o 94 proc. i tym samym skutecznie obniżają temperaturę w pomieszczeniu w czasie upałów. W ten prosty sposób możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Dodatkowo, rolety chronią przed hałasem z zewnętrz, tłumią odgłosy padającego deszczu oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. Umożliwiają także uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach.

reklama

Po zamontowaniu rolety, okno funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można obrócić o 180°, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia. Rolety zewnętrzne VELUX wyposażone są w estetycznie wkomponowaną w okno górną kasetę do której zwijają się rolety, kiedy nie są używane.

Rolety zewnętrzne VELUX SSL zasilane solarnie
Rolety zewnętrzne VELUX SSL zasilane solarnie
Rolety zewnętrzne VELUX SSL zasilane solarnie
Rolety zewnętrzne VELUX SSL zasilane solarnie

Roletę zewnętrzną można zamontować na oknie dachowym w dowolnym momencie, musimy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna zasilania, to potem czeka nas dodatkowa praca związana z przebudową wnęki i ułożeniem przewodów. Nie będzie to konieczne w przypadku rolet zasilanych energią słoneczną. Jeśli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby do montażu użyć kołnierzy o szerszym rozstawie rynienki odwadniającej pomiędzy oknami - inaczej roleta na dolnym oknie nie zmieści się.

Rolety zewnętrzne VELUX SML zasilane elektrycznie
Rolety zewnętrzne VELUX SML zasilane elektrycznie

Komfort sterowania roletami

Pamiętajmy, że montaż rolet zewnętrznych przyniesie spodziewane profity, tylko wtedy, gdy będziemy z nich aktywnie korzystać przez cały rok. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy rolety podniesione. Latem wręcz przeciwnie – wychodząc z domu zamykajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła, więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie. W roletach elektrycznych, jak i zasilanych na baterią słoneczną, udogodnieniem w użytkowaniu jest klawiatura naścienna oraz możliwość zainstalowania systemu VELUX ACTIVE, który pozwolą na sterowanie roletami z aplikacji zainstalowanej w telefonie z każdego miejsca w domu i na świecie. Dodatkowo system kontroli klimatu może samodzielnie sterować oknami dachowymi i roletami na podstawie danych z lokalnych stacji pogodowych oraz z wewnętrznych czujników jakości powietrza np. kiedy w pomieszczeniu zacznie robić się zbyt ciepło, system automatycznie zasłoni rolety zewnętrzne VELUX.

Łatwy sposób na upały

Innym, zewnętrznym rozwiązaniem stosowanym na oknach dachowych są markizy. Dzięki swojej konstrukcji, podobnie, jak rolety zewnętrzne, zatrzymują ciepło zanim przedostanie się ono przez szybę do wnętrza, znacznie redukując ciepło przedostające się do pomieszczenia. Markiza rozwija się na zewnątrz okna, a nieużywana pozostaje niewidoczna, ponieważ rolka ukryta jest pod zewnętrznym oblachowaniem. Nie zasłania widoku z okna i nie zaciemnia wnętrza. Można ją samodzielnie zamontować od wewnątrz pomieszczenia. Występuje w trzech wersjach: manualnej (MHL), elektrycznej (MML) lub zasilanej baterią słoneczną (MSL).

Markiza VELUX MSL sterowana solarnie
Markiza VELUX MSL sterowana solarnie

Kontrola nad światłem

reklama

Wnętrza pod skosami często są wielofunkcyjne - chcemy cieszyć się w nich dużą ilością światła dziennego, ale też np. umożliwić spokojną drzemkę swojemu dziecku lub zapewnić sobie niezakłóconą pracę przy komputerze, wolnym od odblasków i odbić światła. Jeśli zależy nam a całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia warto pamiętać, że to ile światła przepuszcza roleta zależy od jakości tkaniny, a nie od jej koloru. Możemy więc wybrać roletę zaciemniającą w dowolnym, ulubionym kolorze i dopasować ją do stylizacji wnętrza. Wysokiej jakości tkanina zagwarantuje niemal całkowite zaciemnienie pomieszczenia niezależnie od pory dnia. Rolety zaciemniające VELUX przymocowane są do górnego kasetonu w oknie dachowym i poruszają się w bocznych prowadnicach zapewniających płynne przesuwanie i bezstopniową regulację pozycji. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety plisowane dające efekt rozproszenia światła, które umożliwiają płynną regulację za pomocą górnej i dolnej prowadnicy z możliwością zatrzymania przesłony w dowolnym miejscu. Ta funkcja umożliwia wygodną regulację dopływu światła słonecznego np. w czasie pracy przy komputerze bez konieczności całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, a także gwarancję prywatności także w ciągu dnia.

Plisowana roleta VELUX FHL
Plisowana roleta VELUX FHL
Roleta zaciemniająco-plisowana VELUX DFD
Roleta zaciemniająco-plisowana VELUX DFD

Możemy także zdecydować się na rolety zaciemniająco-plisowane, które spełniają dwie funkcje - zaciemnienie o dowolnej porze dnia oraz delikatne rozproszenie światła i prywatność w ciągu dnia. Do wyboru mamy także rolety energooszczędno-zaciemniające wykonane z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową zatrzymującą ciepło wewnątrz pomieszczenia podczas zimnych i chłodnych nocy.

Wszystkie rolety wewnętrzne VELUX wyróżniają się tym, że są wykonane w technologii Slim-Line – co oznacza, że prowadnicę boczne oraz górna listwa są tej samej szerokości i są wyjątkowo wąskie. Dzięki temu po zwinięciu tkaniny rolety, nie zasłaniają światła słonecznego i widoku.

Rolety wewnętrzne zależnie od typu dostępne są w wersji manualnej, elektrycznej lub solarnej. W przypadku osłon obsługiwanych manualnie, można dokupić drążki, elementy przedłużające i adaptory, które zwiększają wygodę użytkowania.

Gama wzorów i kolorów rolet VELUX jest bardzo szeroka. W przypadku rolet zaciemniających dzięki personalizowanej kolekcji Colour by You można wybrać unikatową barwę z 1800 według gamy NCS i RAL, a jeśli zależy nam na bajkowym wyglądzie tkaniny, która spodoba się dziecku – spośród kilkunastu wzorów z kolekcji VELUX & Disney. Jeśli trudno nam zdecydować się na dany rodzaj i barwę rolety, możemy zamówić darmowe próbki z bezpłatną dostawą do domu przed złożeniem zamówienia.

Wybierając rolety, warto też zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne w użytkowaniu – czy zostały wykonane z tkanin bezpiecznych dla zdrowia i czy w jej konstrukcji nie ma sznurków zagrażających najmłodszym.

Rolety zaciemniające VELUX DKL zasilane elektrycznie
Rolety zaciemniające VELUX DKL zasilane elektrycznie
reklama

Pamiętajmy, że oryginalne rolety są idealnie dopasowane do rozmiaru okna dachowego, a dodatkowo dzięki systemowi instalowanych fabrycznie mocowań można je samodzielnie zamontować w około 10 minut bez ryzyka zniszczenia okna.

Velux Polska

VELUX Polska Sp. z o.o. 2020-04-28 00:00:00 aktualizacja: 2023-04-06 20:15:47


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024