Skuteczny sposób na włamywaczy, na co zwracać uwagę przy zakupie okna antywłamaniowego?

25.04.2017
Udostępnij

Statystyki pokazują, że złodzieje włamują się najczęściej przez okna oraz drzwi balkonowe. Właściciele domów wolnostojących oraz mieszkań usytuowanych w dolnych partiach budynków szczególnie powinni pomyśleć o zabezpieczniach. Najlepszy sposób to dobre okno antywłamaniowe. Czym kierować się przy wyborze, by mieć pewność, że kupujemy właściwy produkt? Podpowiadamy!

To, w jaki sposób włamywcze dostają się do domów przez zwykłe okna, dla wielu może wydawać się zaskakujące. Trwa to zazwyczaj krótką chwilę przez podważenie lub wybicie szyby. Oknoplast, jeden z polskich producentów okien, zobrazował sposób włamania w jednym ze swoich filmów z cyklu OknoplastLab. I choć wideo jest lekkie i zabawne, to jednak przedstawia duży problem, z którym w prosty, choć niestety kosztowny, można szybko się uporać.

Kupując okna antywłamaniowe trzeba pamiętać o trzech elementach: wzmocnionych okuciach, szybach laminowanych oraz klamkach z blokadami. Sforsowanie takich okien najczęściej jest po prostu niemożliwe, a jeśli już to wymaga dużo czasu (którego zazwyczaj włamywacz nie ma) i ogromnej siły.

Wzmocnione okucia

Okucia antywłamaniowe wyposażone są w zaczepy antywyważeniowe przykręcane do stalowego zbrojenia oraz tzw. inteligentne zabezpieczenie, czyli czopy, które poprzez zazębianie z zaczepami tworzą skuteczną barierę dla złodzieja. W zaanwansowanych oknach czopy występują na całym obwodzie okna, co wpływa na skuteczniejszą ochronę. Jeżeli chcemy postawić na jeszcze bardziej efektywne zabezpieczenia, wybierzmy okno wyposażone w dodatkowe zaczepy antywłamaniowe, które determinują znany podział w stolarce okiennej na tzw. antywłamaniowe klasy odporności RC – RC1 i jeszcze bardziej zaawansowaną RC2, która posiada m.in. dodatkowe zabezpieczenia każdego narożnika okna oraz klamki z kluczem.

Mężczyzna na drodze / włamywacz

Klamka z kluczem

Bardzo wytrzymałe klamki na klucz umieszcza się w okuciu wkładki antyrozwierceniowej. Dzięki temu otrzymujemy skuteczną ochronę przed tzw. sztuczką „na sznurek” (przekręcenie klamki z pozycji uchylnej), rozwierceniem śrub mocujących klamkę oraz przed przesunięciem okucia za pomocą śrubokrętu oraz prętu. Nie zapominajmy o jeszcze jednej istotnej funkcji klamki z kluczem – chroni także nasze dzieci przed niepożądanym otwarciem okna.

dom z elewacja drewnopodobną

Szyby

Na wyżej wymieinonym filmie od Oknoplast wyraźnie widać, że szyba antywłamaniowa da radę nawet ciężkim narzędziom. Podwójnie wzmocniona szyba na stałe połączona z czterema warstwami folii antywłamaniowej PVB daje nam już poczucie pewności. Nie zapominajmy jednak, że im więcej warstw szkła i folii – tym lepiej. Nawet jeśli szkło ulegnie uszkodzeniu, to nie ropryskuje się, ponieważ jest „trzymane” przez warstwy folii.

Dodatkowe elementy

Jeżeli nasz dom/mieszkanie szczególnie narażone jest na włamania – warto pomyśleć o systemie alarmowym, który obejmie także okna (alarm uruchomi się w momencie próby otwarcia okna z zewnątrz). Ogromne znaczenie ma też sam sposób montażu – oddanie tej czynności w ręce fachowców to najlepsze rozwiązanie.

Oknoplast

Okno-Pol Schüco ASS 70.HI
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Tur-Plast Aliplast Genesis 75
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Domel MB-77 HS
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Amberline Swingline
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Awilux Aliplast Ultraglide HS
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Windows 2000 Homeline Therm 83
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne