Czym są przyssawki do szyb w budownictwie? Charakterystyka i znaczenie
Montaż elementów szklanych, na przykład szyb oraz okien, jest zwykle bardzo dużym wyzwaniem w trakcie prac budowlanych. W takich przypadkach bardzo przydają się przyssawki do szyb, które znacznie ułatwiają zadania pracowników.
Czym są przyssawki do szyb?
Zwykle podnoszenie szyb, okien i innych elementów szklanych na budowie odbywa się z wykorzystaniem przyssawek do szyb, nazywanych także chwytakami. Takie urządzenie składa się z kilku elementów – konstrukcji nośnej, pompy próżniowej i układu dystrybucji podciśnienia oraz powierzchni ssącej. Można wyróżnić trzy rodzaje przyssawek do szyb:
- akumulatorowe – są przeznaczone do szyb płaskich lub giętych; wyposażone w pompę próżniową elektroniczną, umożliwiają zarówno ręczne, jak i mechaniczne obracanie oraz pochylanie szyby;
- przyssawki ręczne – przeznaczone są do mniejszych elementów i umożliwiają tylko ręczne obracanie oraz pochylanie szyby;
- przyssawki zasilane z sieci – można wykorzystać je w przypadku szyb płaskich i giętych; możliwe jest zarówno ręczne, jak i mechaniczne obracanie i pochylanie szyb.
W zależności od potrzeb danego zakładu pracy wybiera się jeden z wyżej wymienionych rodzajów chwytaków do szyb. Można stwierdzić, że przyssawki do szyb to urządzenia, które najczęściej wykorzystuje się w halach produkcyjnych oraz fabrykach.
Znaczenie przyssawek do szyb w budownictwie
Przyssawki do szkła są bardzo ważnym i pomocnym urządzeniem w trakcie prac budowlanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Nowoczesne przyssawki „przyklejają” się do szyby i umożliwiają stosunkowo łatwe podniesienie jej. W ten sposób można zamontować okna w blokach lub biurowcach.
Warto zaznaczyć, że takie urządzenia są w stanie podnieść nawet 600 kilogramów szkła, natomiast w przypadku ręcznych przyssawek waga nie może przekraczać 100 kilogramów. Przyssawki są niezbędne podczas montażu elementów szklanych i nadają się nawet do bardzo trudnych, wymagających prac.
Operatorzy przyssawek mogą manipulować takim urządzeniem, pochylając szynę lub obracając ją nawet o 360 stopni. Decydując się na zakup lub wynajem przyssawek do szyb, należy przede wszystkim sprawdzić ich udźwig pod kątem prostopadłym i równoległym. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy przyssawka jest w stanie obracać różne elementy szklane oraz czy jej korpus został wykonany z trwałego materiału.
Dzięki temu urządzenie będzie stabilne i bezpieczne, a dodatkowo posłuży przez dłuższy czas. Warto pamiętać o tym, że przyssawki do szyb przydają się nie tylko podczas prac budowlanych. Stanowią one także wyposażenie różnych hal, magazynów i fabryk, a zwłaszcza miejsc, w których odbywa się montaż autobusów i tramwajów. Przyssawki do szyb mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a wielu specjalistów nie może się bez nich obyć, ponieważ urządzenia te znacznie ułatwiają i usprawniają większość prac.
Uplifter 2020-08-19 00:00:00 aktualizacja: 2023-04-06 20:17:47