Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Dom pełen słońca

Czerwiec 2017 · Vetrex

Budowa domu to proces skomplikowany i wymagający skrupulatnego planu. Przed rozpoczęciem jego realizacji trzeba pamiętać, że wiele czynników wpływa na komfort użytkowania czy wygodę i to od nich będzie zależało, czy będziemy cieszyć się mieszkaniem na długo. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór i rozmieszczenie okien, które mają znaczący wpływ na oświetlenie w całym domu.

Bez względu na to, jakie oświetlenie wybierzemy do domu, zawsze najlepsze będzie światło naturalne. To ono jest dla naszego organizmu najzdrowsze i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Słońce, a więc naturalne oświetlenie, zapewnia nam dobre samopoczucie, ma pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, przemianę materii, a także pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie. Wpływa również na wydzielanie endorfin, które skutecznie motywują nas do działania i poprawiają nastrój. Z kolei niedobór światła pogarsza nasze samopoczucie i źle wpływa na zdrowie. Ponieważ w naszej strefie klimatycznej jest sporo krótkich dni, warto przy projektowaniu pomieszczeń pomyśleć o zaaranżowaniu przeszkleń tak, aby wpuścić do domu jak najwięcej słońca. Podpowiadamy, jak sprawić, by jak najefektywniej korzystać ze światła dziennego.

Słońce a ustawienie domu

reklama

Ilość światła w domu zmienia się wraz z porami dnia. Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na południe są najdłużej nagrzane przez słońce. Te skierowane na zachód, najbardziej nasłonecznione są w godzinach popołudniowych, a te na wschód – w godzinach porannych. Jeśli warunki na to pozwalają, najlepiej rozmieścić okna w salonie tak, aby wychodziły na różne strony świata. Przesuwające się słońce będzie wówczas oświetlać nasz dom przez większą część dnia.

Szklane powierzchnie

Ilość światła docierającego do pomieszczenia zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni szklanej. Im większa – tym więcej światła w pomieszczeniu. Przy określonym otworze okiennym proporcje powierzchni szyb do profili możemy zwiększyć, wybierając innowacyjne konstrukcje i odpowiedni sposób montażu. Najbardziej korzystne są w systemach o wąskich ramach. Przykładem takiego okna jest V82 Modern Design (Vetrex), które wyróżnia charakterystyczne złożenie profili – rama skrzydła schowana jest za ramą okienną, pozostawiając maksymalnie duży otwór dla wpadającego do wnętrza światła dziennego. W efekcie okno od zewnątrz sprawia wrażenie jednolitej tafli szkła bez ram i nadaje budynkowi ultranowoczesny charakter.

Jednak najkorzystniejszym rozwiązaniem, pozwalającym na przedostanie się do wnętrza jak największej ilości światła, będzie konstrukcja wielkogabarytowa. Ta zależność jest oczywista – im większe okna – tym jaśniej w pomieszczeniu. Jeżeli okno nie ma być tylko przeszklonym otworem w murze i umożliwiać otwieranie i zamykanie skrzydeł - warto rozważyć odpowiednio wzmocnione systemy podnoszono-przesuwne, takie jak Vetrex Slide 82, pozwalające wykonać okna o szerokości do 6500 mm i wysokości do 2700 mm z zachowaniem bardzo dobrych parametrów w zakresie energooszczędności.  

Jakie znaczenie ma współczynnik Lt?

Niezwykle istotną kwestią jest współczynnik przepuszczalności światła, który określa ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Współczynnik Lt (od ang. „Light transmission”) podawany jest w procentach. Wybierając okna o wysokim współczynniku Lt, wyższy procent światła będzie przepuszczany, a tym samym w pomieszczeniu będzie jaśniej.

reklama

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do obecności światła, że nie zwracamy na nie uwagi, ale tylko do czasu, kiedy zaczyna nam go brakować. Dlatego warto pamiętać o tym przy projektowaniu naszych domów i wybierać stolarkę okienną, która nie tylko posłuży nam na lata, ale zapewni komfort i dobrze oświetloną przestrzeń.

VETREX 2017-06-09 00:00:00 aktualizacja: 2017-06-09 13:27:26


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024