Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Montaż okna z użyciem ciepłego parapetu

Lipiec 2018 · Vetrex

Okres jesienno-zimowy to idealny moment na weryfikację poprawnego montażu okien w domu. Jeśli wypadnie negatywnie, możesz mieć na głowie duży kłopot, który z czasem będzie narastał. Wychłodzenie mieszkania i wyczuwalna, dużo chłodniejsza temperatura w obszarze parapetu to jasny znak, że podczas montażu stolarki popełniono montażowe błędy.

Ale… ze spokojem - to nie są błędy, którym nie możemy zapobiec. Tym bardziej, gdy jesteśmy dopiero na początku budowania domu i zadbamy o stosowną wiedzę na temat technik montażu okien oraz głównych celów montażu okien, które wymagane są przepisami prawa.

Połączenie okna z murem

reklama

Miejsce, w którym okno łączy się z murem jest jednym z najbardziej newralgicznych miejsc w budynku i to tutaj powinniśmy dołożyć większych starań, by izolacja była staranna. Na tej płaszczyźnie połączone są dwa materiały o całkiem różnych właściwościach termoizolacji. Każdy błąd popełniony w tym obszarze może skutkować powstaniem "mostków termicznych". Co to znaczy? Będzie hulać wiatr, będzie mokro i mogą powstać grzyby.

Czy montaż na piankę wystarczy?

Jak zapobiec takim sytuacjom? Po pierwsze - zróbmy to jak najszybciej, zanim dostrzeżemy wymienione wyżej objawy w okolicy okien. Jest kilka sposobów na zatrzymanie przenikającego zimna i wilgoci do wnętrz naszych domów. Opcja najtańsza, ale też niosąca największe ryzyko, to wykorzystanie jedynie piany poliuretanowej przy montażu okien. Nie jest to materiał idealny, stopniowo stan piany ulega pogorszeniu, a po upływie kilku lata piana poliuretanowa może ulec całkowitej degradacji – zwłaszcza w dolnych narożach. Nie ochroni skutecznie przed wilgocią oraz wodą, a dodatkowy szkodliwy wpływ na nią ma promieniowanie UV, którego nie sposób uniknąć. Z czasem zimno przeciska się do mieszkania, a nam trudno utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli martwią cię wysokie rachunki za ogrzewanie mamy dla Ciebie złą informację - takie wady montażu można wyeliminować tylko przy całkowitym demontażu okien.

Ciepły parapet / energooszczędny podkład parapetowy

Stosunkowo najskuteczniejszą i niosącą najwięcej korzyści metodą montażu okien jest „ciepły montaż”. Wykorzystuje się w nim Energooszczędny Podkład Podparapetowy - to wyjątkowa kształtka wykonana z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Na niej osadza się okno. Zgodnie z wynikami badań: przy obciążeniu około 1200 kilogramów dla XPS na metr bieżący podkładu ulegnie ona odkształceniu tylko o 1 milimetr! W praktyce oznacza to, że nawet ciężkie okna o antywłamaniowym pakiecie szyb nie zrobią żadnego wrażenia na Energooszczędny Podkład Podparapetowy (w ramach przykładu: okno balkonowe wyposażone w dwukomorowe szyby antywłamaniowe P4 /16/5/16 ma wagę 125kg).

By zobrazować sobie zastosowanie wspomnianych podkładów podparapetowych, popatrzcie na grafikę.

Montaż okna z użyciem podkładu podparapetowego - ciepłego parapetu
Montaż okna z użyciem podkładu podparapetowego - ciepłego parapetu

Ciepły parapet. Zalety.

reklama

Co nam daje użycie Energooszczędnego Podkładu Podparapetowego? To zdecydowana poprawa izolacji cieplnej w miejscu o najgorszych parametrach termicznych. Po badaniach przy wykorzystaniu termowizyjnych kamer wiemy, że mając tylko tradycyjny montaż bez Energooszczędnego Podkładu Podparapetowego do budynku może przedostać się zimne powietrze. Podkład zapewnia zatrzymanie go w warstwie cieplnej w połączeniu okna i muru. Dla mieszkańców to komfort, że podczas odpoczynku na kanapie w wietrzny, zimny dzień nie będzie trzeba podkręcać kaloryferów i zwiększać temperatury, bo nieprzyjemny chłód nie dostanie się do domu.

Jak poprawnie zamontować ciepły parapet? Zapraszamy do obejrzenia filmu. Montaż ciepłego parapetu wykonuje ekipa autoryzowanego partnera handlowego Vetrex - firma Windmar z Tczewa.

Poprawny montaż to podstawa!

Podkłady podparapetowe powinno produkować się z tworzyw usytuowanych w klasyfikacji ogniowej E. Dopuszcza to ich użycie w budownictwie wielorodzinnym i jednorodzinnym. Sam zakup Energooszczędnego Podkładu Podparapetowego nie wystarcza - należy dostosować się do procedury montażu przewidzianej przez producenta. Po pierwsze, montaż podkładu powinien się odbyć przy użyciu klejów polimerowych bądź kleju do XPS-u (polecane w wypadku nierównej powierzchni muru). Po drugie, bardzo ważne jest dokładne wypoziomowanie podkładu i ustawienie go w odpowiednim miejscu ściany (kiedy dojdzie do związania masy lub kleju stanie się to już niemożliwe). Profil został zaprojektowany tak, by zastosować dodatkowo taśmy rozprężne używane w „ciepłym montażu”. Energooszczędny Podkład Podparapetowy możemy także zamontować w warstwie docieplenia, używając system MOWO.

Ważna informacja jest też taka, że zastosowanie większej ilości materiałów izolacyjnych nie jest jednoznaczne z dużo dłuższym montażem okien. Na sto procent wpływa natomiast na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Rachunek jest prosty!

VETREX 2018-07-11 00:00:00 aktualizacja: 2018-07-11 11:20:08


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024