Przesuwne okno w kuchni

07.11.2019
Udostępnij

Choć to salon jest miejscem reprezentacyjnym i w nim najchętniej przyjmujemy gości, to jednak kuchnia jest niezaprzeczalnym sercem całego domu. Tutaj przenosi się domowe życie – spędzamy w niej dużo czasu, przygotowujemy posiłki, rozmawiamy z rodziną, a nawet odwiedzającymi nas osobami. Ważne jest, by w jej wnętrzu czuć się dobrze. Powinna być nie tylko estetyczna i zgodna z upodobaniami domowników, ale także funkcjonalna.

Stolarka okienna jest jednym z najważniejszych elementów w kuchni. To okno wpuszcza do pomieszczenia naturalne światło, które pozwala nam odprężyć się przy filiżance kawy i umila przygotowanie śniadania. Podczas budowy domu czy generalnego remontu warto przemyśleć, jaki model okna do kuchni wybierzemy, by wybór ten nas w pełni usatysfakcjonował, a samo okno służyło jak najlepiej (i najdłużej).

Z szeregiem funkcji, które spełnia okno w kuchni, nierozerwalnie związana jest wygoda korzystania z pomieszczenia. Nie tylko stanowi źródło światła słonecznego, ale także wspomaga system wentylacji i wpływa na estetykę naszej kuchni. Przy wyborze okna do kuchni powinniśmy uwzględnić specyfikę i układ tego pomieszczenia, zwrócić uwagę na wielkość konstrukcji oraz sposób otwierania okna.

Funkcjonalność przede wszystkim

Budując dom w urokliwym otoczeniu warto pomyśleć o dużych oknach lub nawet przeszklonych ścianach, które umożliwią podziwianie pięknego widoku każdego dnia. To także świetne rozwiązanie w przypadku aneksów kuchennych, gdzie kuchnia połączona jest bezpośrednio z salonem lub jadalnią. Jeśli projekt domu nie zakłada tak dużej przestrzeni, lepiej wybrać okno o mniejszych rozmiarach, które nadal dostarczać będą odpowiednią ilość światła. Weźmy także pod uwagę wysokość, na której znajdzie się okno, by nie kolidowało z krawędzią blatu czy stołu.

Istotną rolę odgrywa także materiał z którego zostało wykonane okno. Na rynku znajdziemy okna wykonane z drewna, aluminium i PVC. Największą popularnością cieszą się te ostatnie – stolarka okienna PVC jest kompromisem między dobrą ceną a wysoką jakością. Wyróżnia się wśród pozostałych materiałów odpornością na warunki pogodowe, eksploatacja nie sprawia większych problemów mimo upływu czasu, a o ramę wykonaną z polichlorku winylu łatwo zadbać i utrzymać w czystości. Kolejnym atutem tego materiału jest szeroka gama wzorów i kolorów, dzięki czemu dopasujemy je do każdego wnętrza.

Nie zapominajmy jednak o roli samego pomieszczenia – podczas gotowania wytwarza się para wodna. Kuchnia to miejsce przechowywania jedzenia i przygotowania posiłków. Aromatyczne zapachy potrafią zawrócić w głowie, ale wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Dlatego tak ważna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza i prosta obsługa okna w kuchni w celu wywietrzenia pomieszczenia i zapewnia usunięcia nadmiaru wilgoci bez wychładzania pomieszczenia.

Kuchnia z oknem przesuwnym

Okna przesuwne do kuchni to dla nas gwarancja wygody i przede wszystkim funkcjonalności w najważniejszym miejscu w domu. Zasada ich działania jest prosta: skrzydło okna wystarczy przesunąć, bez otwierania do wnętrza. To oszczędność miejsca, a także wygoda w przypadku okna zlokalizowanego przy zlewie – nie ma potrzeby zakupu kranu ze składaną baterią.

Kuchnia z oknem przesuwnym Vetrex Patio Light
Kuchnia z oknem przesuwnym Vetrex Patio Light
Okno przesuwne w kuchni - Vetrex Patio Light
Okno przesuwne w kuchni - Vetrex Patio Light
Vetrex Patio Light - okno przesuwne do kuchni
Vetrex Patio Light - okno przesuwne do kuchni
Kuchnia z oknem przesuwnym Vetrex Patio Light
Kuchnia z oknem przesuwnym Vetrex Patio Light

Okno przesuwne w kuchni umożliwia wietrzenie pomieszczenia bez konieczności przesuwania przedmiotów stojących na parapecie czy blacie. To wygoda, którą doceni zarówno domowy mistrz kulinarny, jak i laik, który akurat zapomniał o cieście w rozgrzanym piekarniku. Dzięki specjalnej konstrukcji okuć możemy odsunąć skrzydło o kilka milimetrów, co zapewni pomieszczeniom naturalną wymianę powietrza i usunie nadmiar wilgoci z kuchni bez nadmiernego wychładzania wnętrz.

Miłośnicy klasycznych okien uchylno-rozwiernych nie muszą rezygnować z systemu przesuwnego. Na rynku dostępne są okna w których jedno skrzydło otwiera się w sposób przesuwny, a drugie w sposób klasyczny do wnętrza pomieszczenia. Kuchnia z oknem przesuwnym to jedno z rozwiązań, które póki co nie ciszy się dużą popularnością pomimo tego że jest praktyczne – gwarantuje dużą oszczędność miejsca, zwłaszcza w małych kuchniach a właściwości użytkowe takiego okna niczym nie odbiegają tym tradycyjnym uchylno-rozwiernym.

Idealne okno do kuchni małej i dużej

Okna przesuwne idealne do zastosowania w kuchni znajdziemy w ofercie firmy Vetrex. Model okna przesuwnego Patio Light został opracowany dla jak najefektywniejszego wykorzystania przestrzeni. Po otwarciu skrzydło chowa się równolegle i nie „wchodzi” do wnętrza pomieszczenia. Zastosowanie innowacyjnego systemu okuć i nożyc ślizgowych nie deformuje uszczelek, zapewniając tym samym wysoką szczelność górnej części konstrukcji i umożliwiając precyzyjne, wyjątkowo lekkie przesuwanie skrzydeł. Wpływ na wygodne sterowanie ma także ergonomiczna konstrukcja. Wspomniani miłośnicy okien uchylno-rozwiernych ze spokojem mogą zdecydować się na ten model, ponieważ okna przesuwne typu Patio Light można obsługiwać tak jak tradycyjne okna uchylno-rozwierne. Przykład działania okna przesuwnego Patio Light firmy Vetrex znajdziemy w krótkim filmie:

To nie wszystkie korzyści związane z kuchennym oknem przesuwnym Vetrex Patio Light. Bogata gama kolorystyczna to swoboda przy wyborze odpowiedniego koloru ramy okna, bez względu na styl urządzenia pomieszczenia czy kolor elewacji samego budynku. W ofercie Vetrex znajdziemy ponad 50 kolorów oklein dla modelu Patio Light. Poza wygodą pamiętajmy o ochronie przed włamaniami – Patio Light ryglowane jest na całym obwodzie skrzydła, dzięki czemu utrudnia wejście „nieproszonych gości”, a opcja montażu kontaktronów daje możliwość podpięcia okna do domowej centrali alarmowej.

Przesuwne okno w kuchni jest rozwiązaniem praktycznym, które łączy walory dekoracyjne z praktycznymi. Skoro wiemy już, jakie okna najlepiej sprawdzą się w naszej kuchni, możemy pomyśleć już właśnie o dodatkach. Okno przesuwne w kuchni zapewni nam pełną dowolność aranżacji przestrzeni pod oknem oraz efektywne wykorzystanie parapetu, którego nie otrzymamy przy tradycyjnych oknach ze skrzydłem uchylno-rozwiernym. Czy to będą doniczki ze świeżymi ziołami, ozdobne ręczniki, kuchenne akcesoria o intrygującym kształcie czy wyhodowana domowa dżungla, nic nie przeszkodzi nam w wygodnej obsłudze okna w kuchni.

Vetrex – Okna i Drzwi Premium

Vetrex

Urzędowski Galux Alu Softline
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Plastimet Elite Energy
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Internorm KV 440
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Słowińscy HS
drzwi unoszono-przesuwne HST drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Domix-P VekaMotion 82
drzwi przesuwne PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Redan KBE 88mm HST
drzwi unoszono-przesuwne HST PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Popularne