Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Brawo PST!

Październik 2009

W naszej relacji z targów BUDMA napisaliśmy kilka słów o niewątpliwym sukcesie technologicznym firmy Polskie Szyby Termoizolacyjne z Ostrołęki, jakim jest wyprodukowanie pierwszej chyba w Europie szyby termoizolacyjnej o ustalonym w badaniach według PN-EN 673 współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,3 W/m2*K.

Jeśli nie bardzo potraficie Państwo ocenić techniczną doskonałość takiej szyby to informujemy Was, że według obowiązujących przepisów współczynnik przenikania ciepła 0,3 W/m2*K wymagany jest dla docieplonych ścian budynków!!!

reklama

Można powiedzieć, że dzięki PST, po 84 latach od pierwszego wydania "Przedwiośnia", Stefan Żeromski dołączył do panteonu polskich wieszczy, bo oto materializuje się mit o przysłowiowych szklanych domach.

Wracają do meritum, poniżej postaramy się w jak najprostszy sposób opisać konstrukcję szyby, a czytelnicy muszą nam wybaczyć brak szczegółów, ale wiele technologicznych rozwiązań ukrytych w tej szybie owiane jest mgłą patentowej i handlowej tajemnicy PST.

Na początek sprawa najprostsza, czyli przekrojowy schemat budowy szyby Ug 0,3 W/m2*K.

PST, Polskie Szyby Termoizolacyjne - Quatro Thermo
PST, Polskie Szyby Termoizolacyjne - Quatro Thermo

Szyba zespolona PST Quatro Thermo składa się z czterech tafli szkła, wśród których trzy to szkła niskoemisyjne ClimaGuard 1.0. Do jej budowy użyto "ciepłej" ramki dystansowej, zaś przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest kryptonem. Całość szyby uszczelniona jest dwustopniowo. Złożenie pakietu szyby można opisać 4/12/4/12/4/12/4, czyli łączna grubość pakietu wyniesie około 52 mm.

reklama

Dzięki uprzejmości firmy Polskie Szyby Termoizolacyjne, czytelnicy OKNOTEST.PL jako pierwsi mogą ujrzeć certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki potwierdzający niezwykły współczynnik przenikania ciepła tej szyby zespolonej.

Certyfikat badań, PST, Polskie Szyby Termoizolacyjne - Quatro Thermo
Certyfikat badań, PST, Polskie Szyby Termoizolacyjne - Quatro Thermo
Rehau Geneo. Poszerzenie wrębu szyby
Rehau Geneo. Poszerzenie wrębu szyby
Rehau Geneo. Kształtownik poszerzenia wrębu szyby
Rehau Geneo. Kształtownik poszerzenia wrębu szyby

Pierwsze praktyczne zastosowanie tej szyby pokazał na tegorocznej BUDMIE znany producent okien - firma Stolarka Wołomin. Dotyczyło ono wykonanego z drewna sosnowego jednoskrzydłowego okna uchylno - rozwiernego. Ustalony w badaniach ITB współczynnik przenikania ciepła dla tego okna wyniósł Uw 0,6 W/m2 * K. Kompletne wyniki badań tego okna zostały już opublikowane w sieci co należy pochwalić i co należy do rzadkości.

Wróćmy zatem do opisywanej wyżej szyby zespolonej i możliwości jej zastosowania w oknach PVC, które są głównym przedmiotem zainteresowania naszego serwisu. Dla miłośników nowinek technicznych, oszczędności energii oraz idei okien passywnych mamy dwie informacje. Dobrą i złą.

Na początek ta zła. Żaden z powszechnie dostępnych systemów kształtowników okiennych z PVC nie posiada kształtownika ramy skrzydła okiennego, które byłoby zdolne przyjąć bez problemów tak gruby pakiet szkła. Co prawda przynajmniej kilka systemów okiennych posiada w katalogach specjalne kształtowniki poszerzające wrąb szybowy, dający teoretyczną możliwość stosowania bardzo grubych pakietów szkła zespolonego, ale z naszych informacji wynika, że były i są to elementy konstrukcji okna wykorzystywane bardzo rzadko, wręcz jednostkowo, a nawet w ogóle. Poniżej dzięki uprzejmości firmy REHAU przedstawiamy rysunek kształtownika poszerzenia wrębu szyby oraz schematyczny rysunek kształtownika ramy ościeżnicy wraz z wpiętym elementem poszerzającym wrąb szybowy.

Dobra wiadomość to ta, że jednak istnieje odmiana systemu kształtowników okiennych, która umożliwia zastosowanie tak grubego pakietu szkła. Co więcej system, o którym będziemy pisać został opracowany z myślą o tworzeniu energooszczędnych konstrukcji okiennych.

System nazywa się GENEO i został w ubiegłym roku zaprezentowany na targach okiennych w Norymberdze. Właścicielem systemu jest doskonale znana w Polsce firma REHAU. System nie wszedł jeszcze do powszechnej sprzedaży w Polsce, ale został już zapowiedziany, a z udzielonych nam informacji wynika, że być może pierwsze okna z GENEO pojawią się w sprzedaży już w bieżącym roku . Skrzydło systemu GENEO posiada wrąb szybowy o szerokości 66 mm i może pomieścić pakiet szyby zespolonej o grubości do 53 mm. Jak wygląda przekrój kształtowników GENEO pokazujemy poniżej.

Rehau-Geneo-przekroj
Rehau Geneo
reklama

Tak z ciekawości i pasji okiennej pozwoliliśmy sobie policzyć jaki też współczynnik przenikania ciepła okna można by uzyskać łącząc szybę PST z kształtownikami GENEO. Nasze obliczenia wykonamy dla okna o wymiarach 1200 mm x 1200 mm, a dlaczego dla takiego właśnie wymiaru okna odpowiemy za chwilę.

Dane przyjęte do obliczeń:

  • Wymiar całkowity okna 1200 mm x 1200 mm
  • Całkowite pole powierzchni okna 1,44 m2
  • Pole powierzchni ramy Af 0,44 m2
  • Współczynnik przenikania ciepła dla złożenia profili Uf 0,8 W/m2 * K
  • Pole powierzchni szyby zespolonej Ag 1 m2
  • Współczynnik przenikania ciepła dla środkowej części szyby Ug 0,3 W/m2 * K (bez mostków termicznych)
  • Długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą L 4 mb
  • Liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą Ψ 0,01 W/m2 * K

Korzystając z powszechnie znanego wzoru przyjmowanego do obliczania współczynnika przenikania ciepła okien liczymy:

Obliczenia dla Rehau Geneo + PST Quatro Thermo
Obliczenia dla Rehau Geneo + PST Quatro Thermo

Wspaniały wynik! Okno z PVC o współczynniku przenikania ciepła Uw 0,5 W/m2 * K

Przeprowadzone przez nas obliczenia nie są równoznaczne z obliczeniami powołanych do tego instytucji i mogą być obarczone pewnymi błędami wynikającymi z bardzo uproszczonej metody ustalania danych przyjętych w obliczeniach, ale nawet niewielka korekta w górę nie zmieni ogólnego założenia, że z połączenia szyby PST z profilami GENEO można będzie produkować okna o bardzo dobrych właściwościach w zakresie przenikania ciepła.

Musimy teraz na chwilę wrócić jeszcze do przyjętych w obliczeniach wymiarów okna. Specjalnie przyjęliśmy wymiar okna 1200 mm x 1200 mm gdyż przy tym wymiarze okna szyba ma dokładnie wymiar 1000 mm x 1000 mm, czyli równo 1 m2.

Wszystkim zainteresowanym nowymi technologiami i wyrobami na rynku okien z PVC chcemy uzmysłowić, że zanim zaczną powstawać okna o zbliżonej do wyliczonej przenikalności cieplnej dokładniej należy rozważyć zagadnienia ich bezpiecznej eksploatacji i użytkowania oraz trwałości konstrukcji. Przypominamy czytelnikom, że 1 m2 szyby o grubości 1 mm waży ok. 2,5 kg. Tak więc 1 m2 rewelacyjnej trójkomorowej szyby PST ważyć będzie ponad 40 kg!!! To spore obciążenie dla skrzydeł i okuć, dlatego powyższa uwaga wydaje się bardzo zasadna.

W niczym to jednak nie zmienia naszego uznania dla firmy Polskie Szyby Termoizolacyjne, która wykonała produkt o rewelacyjnych właściwościach w zakresie izolacyjności cieplnej, który być może wprowadzi również spore ożywienie na rynku energooszczędnych i passywnych okien z PVC.

OKNOTEST.PL

Kolorystyka

  • Wewnątrz: biały lub w 4 kolorach Decor
  • Na zewnątrz: z nakładką aluminiową dostępne we wszystkich kolorach RAL oraz w kolorach drewnopodobnych, ze strukturą metalizowaną, w kolorach anodowanych, HF, HFM lub w kolorze stali szlachetnej

Uszczelki jasnoszare lub czarne - pakiet szybowy: 24, 32, 36, 40, 44 mm

Oknotest.pl 2009-10-19 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-05 14:39:07


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024