Przewiń do artykułu

BUDMA 2011. Gracja - Innowacja.

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Szpiegostwo gospodarcze, to zmora dla jednych i tajny motor napędowy gospodarki, dla innych. Jako „cywile”, zwykli konsumenci, wślizgnęliśmy się cichutko do grona profesjonalistów, którzy licznie zjechali na DNI INNOWACJI organizowane podczas trwania targów BUDMA w siedzibie firmy Aluplast. Po co? A po to, żeby teraz czytelnikom konsumentom złożyć tajny raport o tym, „skąd wieje wiatr” i co ich czeka w najbliższej przyszłości na okiennym rynku.

Gracja

aluplast ideal 8000 plakat
Aluplast ideal 8000 plakat

Na nic się zdały wszystkie przebrania, a nawet przypruszone siwizną wąsika, nasze rozbiegane oczka i skradający krok szybko zwrócił uwagę czujnej obsługi. Co było robić przyznaliśmy się szybko do winy i zamiaru podglądactwa, a otrzymując rozgrzeszenie, zgodziliśmy się na udział w imprezie pod bacznym nadzorem specjalnego przewodnika. Spodziewaliśmy się, że pod strażą nie będzie lekko.

Czuliśmy się teraz jakoś mniej skoncentrowani na sprawach okiennych, wręcz rozrzuceni jak szyszki po lesie. Nasz uroczy i kompetentny cerberek wiodąc nas ku pozostałym zwiedzającym, dokonał pełnej prezentacji profilowej oferty firmy Aluplast, zatrzymując się nieco dłużej przy systemach ideal 8000 i energeto®, o których już się sporo mówi, a będzie mówiło jeszcze więcej. Wpatrzeni i zasłuchani dowiedzieliśmy się, że oba systemy zostały stworzone z myślą o wszystkich inwestorach chcących osiągać dodatkowe zyski płynące z oszczędności energii wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń, a ich szczególnym przeznaczeniem są wszelkie obiekty budowlane o charakterystyce energooszczędnej i pasywnej.

Innowacja

Dni innowacji Aluplast. Wykład Bogdana Wójtowicza
Dni innowacji Aluplast. Wykład Bogdana Wójtowicza

Nieco spóźnieni przez początkowe szpiegowskie perturbacje i pod miłą oku strażą dotarliśmy do ponad stu osobowej grupy profesjonalistów, polskich oraz zagranicznych producentów i sprzedawców okien, którzy w wielkim skupieniu słuchali wykładu Pana Bogdana Wójtowicza z notyfikowanego Laboratorium Techniki Budowlanej z Dąbrowy Górniczej na temat złożonych zagadnień związanych z metodyką i zasadami ustalania wartości współczynnika przenikalności cieplnej okien PVC. W związku z tym, że nie byliśmy na wykładzie od początku, a współczynnik Uw, to jedna z podstawowych kwestii, o którą nabywcy okien często pytają sprzedawców, a czytelnicy nas, poprosiliśmy Pana Bogdana, aby zechciał udostępnić nam na piśmie główne tezy i uzasadnienia swojego wystąpienia. Mamy obietnicę, więc możemy poinformować czytelników, że zbiór artykułów votralu oknotest.pl dotyczący okien energooszczędnych, wzbogaci się wkrótce o kolejną, mądrą i kompetentną publikację, do której przeczytania już dziś zachęcamy. Po części teoretycznej, krótkiej przerwie na kawę i ciacho, krok w krok za naszą przewodniczką udaliśmy do jednej z hal, w której odbywały się demonstracje urządzeń służących wspomaganiu produkcji okien nowoczesnych, a przede wszystkim nienagannych jakościowo.

Era staranności

Dni innowacji Aluplast.
Dni innowacji Aluplast.

Pierwsze dwa urządzenia prezentowane przez firmy ROTOX i FIMTEC służą właściwie temu samemu celowi. Poprawie jakości wykończenia zgrzewu kształtowników okiennych wyposażonych w uszczelki wykonane z elastomeru termoplastycznego TPE, czyli tak zwane uszczelki termozgrzewalne. Niewielu z nas konsumentów, zwraca uwagę na to, jakie uszczelki w ogóle zostaną zamontowane w oknach, a co tu mówić o pewnych istotnych detalach związanych ze sposobem ich osadzania, ale jak się okazuje sprawa jest poważna, bowiem może dotyczyć taki istotnych właściwości okien jak wodoszczelność, czy też przepuszczalność powietrza. Niestarannie wykonana obróbka okna po jego zgrzaniu może prowadzić do znacznego pogorszenia niektórych jego właściwości użytkowych. Wszystko co przekazywali w tej mierze przedstawiciele producentów urządzeń było z wielką uwagą i zrozumieniem przyjmowane przez liczne grono słuchaczy. Dla nas okiennych cywilów pożytek z tego taki, że możemy coraz więcej wymagać zarówno od okien jak i ich producentów. Żadne tłumaczenia już nie pomogą, staranność jest wymagana i odpowiednio wspomagana, więc… do każdego okna powinna być w pakiecie. Taka era.

Z pustego pełne, z ciepłego cieplejsze

dni innowacji aluplast foam inside
Dni innowacji aluplast foam inside
dni innowacji aluplast foam inside
Dni innowacji aluplast foam inside

Kolejny pokaz, to jak z pustego zrobić pełne, a z ciepłego jeszcze cieplejsze, czyli technologia „foam inside” w praktyce. Na czym to polega? Na wypełnianiu gotowych elementów konstrukcyjnych okna, dwuskładnikową pianką poliuretanową. Takich, co potrafią to zrobić w nieużywanym jeszcze kształtowniku, to paru by się znalazło, ale napełnianie profili pianką po ich ostatecznym zgrzaniu, to autorski pomysł i technologia firmy Aluplast. Cel jest jeden. Urwanie kolejnych dziesiątych części z wartości współczynnika przenikania ciepła kształtownika, a dzięki temu wydatne obniżenie wartości współczynnika przenikania ciepła okna. Stosowanie tego typu rozwiązań w standardowym budownictwie mogłoby uchodzić za fanaberię, ale do obiektów energooszczędnych pasuje jak znalazł. Dwuskładnikowa, szybko utwardzająca się pianka PUR potrafi nadzwyczaj dokładnie wypełnić wewnętrzne komory kształtowników okiennych w przeciągu dwóch minut. Zrobić z dobrego okna lepsze w dwie minuty, to wynik godny mistrza. Pomysł, technologia i wykonanie, szósteczka!

Wielkie okna z Wielkopolski

dni innowacji aluplast - wklejanie szyb
Dni innowacji aluplast - wklejanie szyb
dni innowacji aluplast - wklejanie szyb
Dni innowacji aluplast - wklejanie szyb

Okna wykonane z nowej generacji kształtowników okiennych takich jaki ideal 8000, energeto®, Geneo czy bluEvolution czerpią swoje nietuzinkowe właściwości statyczne z wykorzystania szyby zespolonej jako elementu uzupełniającego lub całkowicie zastępującego stosowane obowiązkowo do tej pory stalowe wzmocnienia. Rezygnacja ze wzmacniania okien stalowymi kształtownikami w oczywisty sposób przyczynia się do uzyskiwania lepszych parametrów przenikalności cieplnej. W ramach pokazów DNI INNOWACJI firmy ROTOX i SIKA zademonstrowały w pełni zautomatyzowane i ręczne urządzenia służące dozowaniu jedno i dwuskładnikowych klejów umożliwiających trwałe połączenie szyby z kształtownikiem skrzydła okna. Na zdjęciach powyżej pokazujemy w pełni zautomatyzowane urządzenie firmy ROTOX. Na dwóch zdjęciach, bo na jednym się nie mieści. Może wielkie, przełomowe technologie wymagają wielkich maszyn? Nie nam cywilom okiennym to oceniać. Fakt pozostaje faktem, że tak jak pierwszy komputer nie był mały, a teraz my konsumenci wkładamy go do kieszeni, tak coraz częściej będziemy stykali się z oknami, w których szyba będzie ważnym elementem konstrukcyjnym i idziemy o zakład, że nigdy nie schowamy ich do kieszeni, bo odwrotnie niż komputer dzięki innowacyjnym technologiom stają się większe i większe. A jak to będą okna z Aluplasta, to jak nic będziecie mieli wielkie okna z Wielkopolski.

Czerwona kartka dla…

Dni innowacji Aluplast. Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej
Dni innowacji Aluplast. Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej

Nie raz na naszej stronie internetowej pisaliśmy, że dobre okno, to przebadane okno o potwierdzonych właściwościach eksploatacyjnych. Choć wiele się o tym pisze i mówi z tymi badaniami okien bywa jeszcze bardzo różnie. Jedni producenci je robią inni nie, choć mają taki obowiązek. Teraz na dodatek zaczynają obowiązywać tak zwane badania kaskadowe, czyli możliwość powołania się producenta na wyniki badań, z których legalnie korzysta, ale których faktycznie nie przeprowadzał. Z naszego okienno – cywilnego punktu widzenia dla nas odbiorców dobre to nie jest. Uważamy więc, że Aluplast trafił w dziesiątkę zapraszając do siebie przedstawicieli aż dwóch notyfikowanych laboratoriów. O pierwszym z nich i jego ciekawym wykładzie już pisaliśmy, o drugim będzie poniżej. Mobilne Laboratorium z Wałbrzycha pod dowództwem Pana Adama Mścichowskiego, to samo, które podczas targów BUDMA, od ręki przebadało okna dla Bogatyni, wykonało serię badań różnych konstrukcji okiennych wyposażonych w uszczelki TPE pod kątem ich wodoszczelności i przepuszczalności powietrza. Tym razem mniej ważne są uzyskiwane wyniki, chcemy podkreślić fakt, że brak badań u jakiegoś producenta okien PVC w czasach kiedy to doktor przyjeżdża do okna powinien być dla niego jak czerwona kartka na piłkarskim boisku.

Grazie

W ten sposób parę godzin dzisiejszego dnia zleciało nam jak z bicza trzasnął. Nie musieliśmy zmieniać się w wywiad gospodarczy, bo nasi gospodarze nie mieli zamiaru niczego ukrywać. Wszystkie pokazy odbywały się przy normalnie działającej produkcji. Wszystko można było zobaczyć, dotknąć i zadać mnóstwo cywilno – okiennych (nieprofesjonalnych) pytań, na które cierpliwie odpowiadano. Tak sobie myślimy drodzy organizatorzy, że jak wytrzymaliście z nami tyle czasu, to może warto raz na jakiś czas urządzać podobne imprezy dla innych konsumentów. Niektórzy z nich z pewnością są zainteresowani zobaczeniem z bliska „jak to się robi”, a jakby pilnował ich tak uroczy strażnik jak nas, to pewnie powiedzieliby na koniec tak jak i my: Grazie Innowacje. Grazie Aluplast.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?