Przewiń do artykułu

BUDMA 2014

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

BUDMA 2014? Jakby nieco mniejsza od ubiegłorocznej i jakaś taka trochę niemrawa. Trudno powiedzieć skąd to wrażenie, ale tak ją właśnie odebraliśmy. To wcale nie znaczy, że producentom okien nie warto na niej bywać, jest wręcz przeciwnie. Nabywcy wreszcie przestali pytać o liczbę komór i kształt listwy przyszybowej. Wielu z nich to już prawdziwi fachowcy o zaskakującej wiedzy i przygotowaniu do rozmów. Dla nich warto tu być i to jest pewne jak dwa razy dwa.

Weterani i nowicjusze

Okna i drzwi na BUDMIE, to tradycyjnie pawilon nr 5. Kto był? Wśród producentów okien PVC weterani BUDMY: Drutex, Internorm, Krispol, Vetrex, Windows 2000, ale nie zabrakło też debiutantów. Po raz pierwszy do grona wystawców dołączyły Eko Okna i Jezierski. Jak wypadli?

Weterani

Prezentację wystawców produkujących okna PVC wypada rozpocząć od firm, które uczestniczą w BUDMIE od lat. Oto oni w kolejności alfabetycznej wraz z krótką oceną:

Budma 2014 - Drutex
Budma 2014 - Drutex
Budma 2014 - Drutex
Budma 2014 - Drutex

DRUTEX zaprezentował nowe stoisko. Od frontu kolorowe, że aż trochę pstrokate. Czyżby kolorowy rajd po kolejne naj? Najpiękniejsze? De gustibus.

Budma 2014 - Internorm
Budma 2014 - Internorm
Budma 2014 - Internorm
Budma 2014 - Internorm

INTERNORM.  Królestwo czarnego kota większe niż dotychczas bywało. Jak dla nas ciągle trochę za dużo drewna i różnych innych materiałów, a za mało PVC. Dla Internormu BUDMA, to jeszcze nie te targi, na których premierowo przedstawia się techniczne nowinki albo rozwiązania zmieniające oblicze branży. Nie mniej w oko wpadły nam aluminiowo-plastikowe, unośno-przesuwne drzwi balkonowe KS 430. Skromnie schowany w kąciku HS my uznajemy za produkt nieprzeciętnej urody, a i poziomów właściwości użytkowych kot wstydzić się nie musi. PVC z Internormu doskonale imituje prawdziwe aluminium, a precyzja wykonania i rozwiązania okuciowe… aż mruczeć się chce. Z uznaniem odnosimy się również do wędrówki nawiewnika z wymiennikiem ciepła. Do niedawna mógł być stosowany wyłączenie w technicznym cudeńku o nazwie KF 500 teraz powędrował do najcieplejszego w plastikowej rodzinie okna KF 410. Widać się sprawdza, a o to w tym wszystkim chodzi.

Budma 2014 - Krispol
Budma 2014 - Krispol
Budma 2014 - Krispol
Budma 2014 - Krispol

KRISPOL, to od zawsze rolety i bramy. Okna PVC produkuje od niedawna i to było widać w organizacji stoiska. Trochę szkoda, bo marka uznana, a jeden HS, chociaż duży, wielkiego wrażenia w dzisiejszych czasach już nie robi. Przynajmniej na nas.

Budma 2014 - Vetrex
Budma 2014 - Vetrex
Budma 2014 - Vetrex
Budma 2014 - Vetrex

VETREX także na nowym stoisku i z nową propozycją produktową. Jedno i drugie wskazuje, że firma rozwija się i uważnie słucha rynku. Nowe okno VR 90 SYNERGY, to kolejny ciekawy przykład wykorzystania kształtowników Alphaline 90. Z satysfakcją odkrywamy, że wreszcie powstało standardowe… „okno dla mieszczucha”. VETREX udanie połączył w jednym wyrobie termoizolacyjne właściwości kształtowników z izolacyjnością akustyczną konstrukcji szyb zespolonych opartych na szkle o podwyższonej odporności na włamanie. W ten sposób powstało okno jednocześnie ciepłe, ciche i bezpieczne. Czego więcej trzeba jeśli mieszka się w gwarnym mieście albo na wyludniających się w godzinach porannych przedmieściach? Chcąc potwierdzić niezaprzeczalne walory produktu VETREX nie musiał jeździć do Czech, czy na Słowację. Badania akustyczne robiono w laboratoriach Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, a wyniki badań dla okna VR 90 SYNERGY są tak ciekawe od strony właściwości użytkowych, że do tematu chętnie jeszcze wrócimy.

Budma 2014 - Windows 2000
Budma 2014 - Windows 2000
Budma 2014 - Windows 2000
Budma 2014 - Windows 2000

Odnosimy wrażenie, że WINDOWS 2000 bywa na BUDMIE… z przyzwyczajenia. To samo stoisko, takie same produkty, chyba nawet miejsce w hali to samo co w roku ubiegłym. Firma raczej celuje w rynki skandynawskie, ale nam jakoś trudno wyobrazić sobie polowanie na Szweda w Poznaniu. W Legii Cudzoziemskiej mawia się maszeruj albo giń. Coś w tym jest. Może warto ruszyć z miejsca żeby nie ginąć w targowym tłumie.

Debiutanci

Budma 2014 - Eko Okna
Budma 2014 - Eko Okna
Budma 2014 - Eko Okna
Budma 2014 - Eko Okna

Debiut EKO OKNA był efektowny. Za wrażenia estetyczne bez wahania nota 6,0. Szkoda, że oferty nie dane było nam poznać bliżej. Może dlatego, że targowa ekipa zajęta rozmowami „wewnętrznymi” nie specjalnie była zainteresowana jej prezentacją? Nie narzucamy się sprzedawcom, a wpadkę składamy na karb debiutanckiej tremy.

Budma 2014 - Jezierski
Budma 2014 - Jezierski
Budma 2014 - Jezierski
Budma 2014 - Jezierski

JEZIERSKI… producent, który swego czasu dla segmentu okien „premium” zrobił tyle, co nikt inny. Teraz firma po przejściach i w przebudowie. Jej uczestnictwo w tegorocznej BUDMIE trochę nas zaskoczyło. To było miłe zaskoczenie! Na razie jeszcze ciut za wcześnie, by pisać o konkretnych produktach i rozwiązaniach nie mniej wierzymy, że zasłużona marka odzyska należne jej miejsce w szeregu. Dziękujemy za sympatyczną rozmowę, pozdrawiamy i życzymy powodzenia. Do zobaczenia za rok.

Będzie się działo!

Oj będzie, bo na rynek uszczelnień okiennych wkracza SELENA. Nie to żeby jej tam nie było do tej pory, bo markę TYTAN zna pół świata, ale po raz pierwszy zaprezentowano kompletny „system” montażu warstwowego opartego o folie paroizolacyjne i paroprzepuszczalne. Przynajmniej my to widzieliśmy w SELENIE po raz pierwszy i zrobiło to na nas wrażenie większe niż pianka TYTAN ENERGY 2020. Nie mniej karton piany wzięliśmy do testów, więc i do niej jeszcze wrócimy.

Budma 2014 - Selena
Budma 2014 - Selena
Budma 2014 - Selena
Budma 2014 - Selena

Będzie się działo również dlatego, że na rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych dla okien pionowych wkracza… FAKRO. Potentat w sektorze okien dachowych zaprezentował ciekawe rozwiązania w sam raz odpowiednie do walki o zgodną z nowymi przepisami warunków technicznych wartość całkowitego współczynnika przepuszczalności energii „g”. Ze względu na automatyczne sterowanie przesłonami do czego wykorzystuje się baterie solarne produkt FAKRO jest trochę… figlarny. Zresztą zobaczcie sami jak FAKRO wykorzystało słońce do walki ze słońcem.

I to tyle z BUDMY 2014. Następna relacja już... za rok.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?