Szukaj w Oknotest.pl

reklama

D+H, łyk świeżego powietrza… z automatu

Lipiec 2019

Okno, to element budowlany do zamykania otworu w ścianie lub pochyłym dachu, który umożliwia dopływ światła i może zapewnić wentylację. Tę definicję odnaleźć można w normie PN-EN 12519:2007. Najprostszą formą naturalnej wentylacji jest… wietrzenie. Nikt chyba nie zaprzeczy, że przewietrzanie pomieszczeń, w których mieszkamy i pracujemy jest niezbędnie konieczne, nie oznacza to jednak, że wykonanie tej czynności jest dla wszystkich równie proste i dostępne w każdej chwili.

Syty głodnego nie zrozumie

Otwórz okno! Przewietrz mieszkanie! Przekręcamy klamkę w oknie i już po wszystkim, gotowe. Wydawałoby się, że nie ma czynności łatwiejszej do wykonania. To prawda, pod warunkiem jednakże, że jesteśmy odpowiednio młodzi i sprawni. Jeżeli mamy to szczęście, że znajdujemy się w grupie odpowiednio młodych i sprawnych, rzadko zaprzątamy sobie głowę problemami tych, którzy w tej grupie nie są, a szkoda, bo to chyba znak braku albo zaniku empatii.

reklama

Warto czasem przez chwilę pomyśleć, czy zwykła lecz niezbędna czynność otwarcia okna jest równie łatwa i dostępna dla osób chorych, niepełnosprawnych albo starszych, naszych pradziadków albo dziadków? A dzieci? Co z dziećmi, dla których otwarcie okna powinno być równie łatwe, co bezpieczne?

Z racji wykonywanej profesji bywamy w szpitalach, domach opieki, szkołach, przedszkolach i dziesiątkach budynków mieszkalnych. W każdym z nich znajdują się jakieś okna lecz większość jest zaprojektowana i skonstruowana w taki sposób, że możliwość ich otwarcia jest niedostępna dla całkiem sporej liczby osób. Owszem, zdarza się, że tu i ówdzie przewidziano pewne ułatwienia, ale archaizm rozwiązań i ich stan techniczny często woła o pomstę do nieba. W sumie trochę wstyd, ale niestety ciągle jest tak, że w zakresie korzystania z naturalnej wentylacji syty głodnego nie rozumie, a co jeszcze gorsze nie zanosi się, by chciał zrozumieć, chociaż odpowiednie rozwiązania są na wyciągnięcie ręki.

D+H powietrze na łańcuchu

W świetle wymagań polskich przepisów techniczno-budowlanych skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników, a okna w pomieszczeniach przewidzianych do korzystania przez osoby niepełnosprawne powinny mieć urządzenia przeznaczone do ich otwierania, usytuowane nie wyżej niż 1,2 m nad poziomem podłogi.

Nie życzymy nikomu, by popadł w życiowe i zdrowotne tarapaty na tyle, by gwałtownie odczuć, jak martwe są te wymagania mimo tego, że istnieją mniej lub bardziej dogodne rozwiązania techniczne, których praktyczne zastosowanie nie wymaga ponadprzeciętnych nakładów finansowych. Jednym z takich rozwiązań są nawierzchniowe napędy łańcuchowe firmy D+H, które umożliwiają automatyczne uchylanie, otwieranie bądź unoszenie skrzydeł okiennych.

reklama

Nawierzchniowe napędy łańcuchowe VCD 203 firmy D+H charakteryzują się stosunkowo niewielkim rozmiarem, dostępne są w szerokiej gamie kolorów palety RAL, a co nie mniej ważne nie zrujnują kieszeni nabywcy, zapewniając znaczące podwyższenie użyteczności elewacyjnych okien i drzwi balkonowych, które przyjdzie obsługiwać osobom starszym lub niepełnosprawnym, a także dzieciom.

Uruchomienie napędu może następować za pomocą przycisku klawiszowego lub pilota, a niska prędkość wysuwu łańcucha, 6 mm/s oraz czujniki wykrywania przeszkód są gwarancją bezpiecznego użytkowania. Według deklaracji producenta, napędy łańcuchowe zapewniają aż 20.000 cykli bezawaryjnych otwarć i zamknięć, co oznacza w praktyce wieloletnie niezakłócone użytkowanie. Dodatkową zaletą napędów jest ich funkcjonalności, dzięki której uzyskujemy możliwość otwierania skrzydeł do wnętrza pomieszczeń lub na zewnątrz w zależności od zindywidualizowanych potrzeb.

Sposoby otwierania okien z napędem łańcuchowym D+H VCD

D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno rozwierne, otwierane do wewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno rozwierne, otwierane do wewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno rozwierne, otwierane na zewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno rozwierne, otwierane na zewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno uchylne, otwierane do wewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno uchylne, otwierane do wewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno uchylne, otwierane na zewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno uchylne, otwierane na zewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno odchylne, otwierane do wewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno odchylne, otwierane do wewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno odchylne, otwierane na zewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, okno odchylne, otwierane na zewnątrz
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, dachowe okno połaciowe
D+H napęd łańcuchowy VCD 203, dachowe okno połaciowe

Nie od rzeczy będzie wspomnieć w tym miejscu, że nawierzchniowe napędy łańcuchowe D+H mogą być zastąpione przez wersje, które są montowane we wnętrzach skrzydeł, a zatem w sposób nie widoczny dla użytkownika, co może być ważne ze względów estetycznych. W takim przypadku okna z napędem łańcuchowym przypominać będą konstrukcje okienne wyposażone w obwiedniowe okucia „ukryte”.

Dom inteligentny, czy użyteczny?

Coraz częściej mówi się i pisze o „domach inteligentnych”, w których wiele różnych elementów, w tym okna i drzwi oraz urządzenia przeciwsłoneczne mogą być zdalnie sterowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Po co? Dla wygody. Nie mamy nic przeciwko, może kiedyś takie obiekty budowlane będą powszechne, na razie jednak postulujemy, aby nasze domy, szkoły, szpitale i przedszkola budowane w wariancie mniej inteligentnym stały się dla wszystkich bardziej przyjazne i użyteczne. Z napędami łańcuchowymi D+H, to możliwe i wcale nie trzeba do tego góry pieniędzy, wystarczy trochę serca i empatii.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-07-08 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:19:54


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024